Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 520/2020

Sąd: Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie
Data posiedzenia: 7 lipca 2020 – 10 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 227 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Klauziński Maciej Wojciech referendarz sądowy kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Koper Małgorzata starszy asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 8
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Koper urodziła się w 1973 r. w Krakowie. W 1998 r. ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim studia pedagogiczne z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra pedagogiki. Następnie, w 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na tym samym Uniwersytecie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 2 stycznia do 31 grudnia 2001 r. pracowała w P.H.U. Abimex Sp. z o.o. w Krakowie na stanowisku specjalisty do spraw prawnych. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w marcu 2005 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. została zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego, a następnie z dniem 1 czerwca 2016 r. awansowana na stanowisko starszego asystenta sędziego. Czynności służbowe pełni od początku zatrudnienia w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Małgorzata Koper otrzymała niższą od Pani Darii Ewy Trętko ocenę kwalifikacji - ocenę bardzo dobrą. Ponadto nie posiada doświadczenia na samodzielnym stanowisku orzeczniczym referendarza sądowego oraz otrzymała zdecydowanie niższą ocenę z egzaminu sędziowskiego - ocenę dobrą. Jej doświadczenie jest mniej różnorodne, gdyż od 1 kwietnia 2007 r. pracuje na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta sędziego. Nie podejmuje również we własnym imieniu samodzielnych decyzji procesowych, tak jak wybrana przez Radę kandydatka.

Opinia wizytatora

Jego zdaniem, przeprowadzona ocena pracy kandydatki w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Krakowie pozwala na stwierdzenie, że z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, dotychczasowe zaangażowanie w pracę zawodową i osiągnięte wyniki jakościowe, a także duże doświadczenie zawodowe posiada ona niezbędne cechy do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego. Pani Małgorzata Koper bardzo dobrze wykonuje obowiązki asystenta sędziego, co potwierdzają także opinie sędziów, z którymi współpracowała w okresie objętym oceną. Analiza sporządzonych przez kandydatkę projektów uzasadnień orzeczeń wskazuje na bardzo dużą wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, a także na umiejętność praktycznego jej zastosowania. Pan sędzia Grzegorz Buła podkreślił, że jest rzeczą oczywistą, że na podstawie badania przedłożonych projektów orzeczeń i uzasadnień nie jest w stanie dokonać oceny przygotowania kandydatki do przewodniczenia rozprawom, bądź panowania nad ewentualnym przyszłym referatem przydzielonych spraw, ale to wynika jedynie z charakteru obecnie wykonywanych przez nią obowiązków. Niemniej brak stwierdzenia praktycznie jakichkolwiek uchybień w przedłożonych projektach i ich bardzo wysoki poziom merytoryczny, bardzo wysoka ocena i opinie jej bezpośrednich przełożonych, a także wskazane w tych opiniach cechy charakteru (tj. systematyczność, odpowiedzialność, samodzielność, umiejętność współpracy z innymi pracownikami, spokój, stanowczość, rozwaga), pozwalają z dużym stopniem prawdopodobieństwa stwierdzić, że tak jak bardzo dobrze wywiązuje się z obowiązków asystenta sędziego, tak samo wywiązywać się będzie z obowiązków sędziego sądu rejonowego, w przypadku powołania jej na to stanowisko. Przeprowadzona ocena w szczególności potwierdza bardzo dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne kandydatki do ewentualnego wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego orzekającego w szeroko rozumianym pionie cywilnym. Z kolei jej cechy osobiste i doświadczenie osiągnięte w dotychczasowej pracy w Sądzie Okręgowym w Krakowie niewątpliwie będą bardzo przydatne także przy ewentualnym wykonywaniu obowiązków sędziowskich w innych sprawach. Pani Małgorzata Koper, z uwagi na zgłaszanie przez nią swojej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego, podlegała bardzo częstym ocenom wizytatorów, które kończyły się wynikami bardzo dobrymi. Obecna ocena jej kwalifikacji jest potwierdzeniem cech osobistych i wyników pracy, które prezentowała przez wiełe lat. Jest ona osobą o bardzo dużym doświadczeniu zawodowym. Podsumowując powyższe stanowisko, Pan sędzia Grzegorz Buła stwierdził, że skoro przeprowadzona ocena nie ujawniła jakichkolwiek uchybień kandydatki, a wręcz przeciwnie w pełni potwierdziła stanowiska sędziów zawarte w dołączonych opiniach, należy przyznać jej ocenę bardzo dobrą.

Wizytator: Grzegorz Buła

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Kuma Aneta Katarzyna referendarz sądowy negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Aneta Katarzyna Kuma urodziła się w 1980 r. w Lubaczowie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od kwietnia do maja 2006 r. pracowała w kancelarii notarialnej na stanowisku prawnika. Z dniem 26 maja 2006 r. została zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki służbowe pełniła w V Wydziale Gospodarczym i I Wydziale Cywilnym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła we wrześniu 2008 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 6 sierpnia 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Aneta Katarzyna Kuma i Pani Ewa Szczęśniak-Szewczyk również otrzymały wyróżniające oceny kwalifikacji. Pani Aneta Katarzyna Kuma posiada jednak zdecydowanie krótsze doświadczenie w pracy na samodzielnym stanowisku orzeczniczym od Pani Darii Ewy Trętko, gdyż została mianowana referendarzem sądowym z dniem 6 sierpnia 2018 r., a ponadto zdobyła doświadczenie orzecznicze tylko w ramach pracy w wydziale cywilnym

Opinia wizytatora

Wyraził on pogląd, że kandydatka zdecydowanie należy do grona wyróżniających się kandydatów na stanowisko sędziego. Można wręcz powiedzieć, że wymiar sprawiedliwości potrzebuje takich osób, na tym stanowisku - pracowitych, zaangażowanych i prawych. Opiniowana przez ponad trzynaście lat bardzo rzetelnie wypełnia swoje obowiązki zawodowe, wykazując się wyjątkową pracowitością. Pracując przez wiele lat na stanowisku asystenta sędziego zdobyła wszechstronną wiedzę, z całego bogatego katalogu problemów prawnych, jakie na co dzień rozwiązują sędziowie orzekający w sądzie wielkomiejskim, jakim jest Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Na stanowisku referendarza sądowego Pani Aneta Katarzyna Kuma wykazała się samodzielnością, decyzyjnością i bardzo dobrą organizacją pracy. Staż pracy bez wątpienia ukształtował pełną dojrzałość orzeczniczą kandydatki, co zawsze jest efektem wieloletnich doświadczeń. Przy podejmowaniu decyzji o powołaniu na stanowisko sędziego należy też uwzględnić ogólny postulat sprawiedliwości, nakazujący w tym przypadku uhonorować wieloletni wysiłek podejmowany w celu uzyskania zawodu sędziego. Pan sędzia Paweł Szewczyk podtrzymał swoje wcześniejsze oceny kandydatki, podkreślając szczególnie wysokie predyspozycje zawodowe i osobowościowe do objęcia stanowiska sędziego

Wizytator: Paweł Szewczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Szcześniak- Szewczyk Ewa referendarz sądowy negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ewa Szcześniak-Szewczyk urodziła się w 1985 r. w Sandomierzu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2010 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Następnie odbyła w latach 2011-2015 aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 113,9464 punktów. W trakcie aplikacji sędziowskiej, we wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, a z dniem 1 listopada 2013 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach w celu odbycia 18-miesięcznego stażu referendarskiego. W ramach stażu referendarskiego orzekała w I Wydziale Cywilnym, VIII Wydziale Cywilnym, VI Wydziale Ksiąg Wieczystych i X Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach. Po ukończeniu aplikacji sędziowskiej kontynuowała orzekanie na stanowisku referendarza sądowego w Sadzie Rejonowym w Kielcach do 31 stycznia 2016 r. Z dniem 1 lutego 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Orzeka w XI Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego z wynikiem bardzo dobrym. Odbyła szereg szkoleń zawodowych i uczestniczyła w szeregu konferencji z dziedziny prawa.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Ewa Szczęśniak-Szewczyk posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku referendarza sądowego, jej staż pracy na tym stanowisku jest minimalnie dłuższy od stażu pracy Pani Darii Ewy Trętko. Pani Ewa Szczęśniak-Szewczyk została mianowana referendarzem sądowym z dniem 1 listopada 2013 r., a Pani Daria Ewa Trętko została mianowana referendarzem sądowym z dniem 1 stycznia 2014 r. Wybrana kandydatka legitymuje się jednak dodatkowym doświadczeniem zawodowym zdobytym w okresie poprzedzającym mianowanie na stanowisko referendarza sądowego, a co za tym idzie posiada większe doświadczenie pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa. Ponadto uzyskała wyższą ocenę na egzaminie sędziowskim, w ramach odbywanej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikacji sędziowskiej - ocenę celującą - podczas, gdy Pani Ewa Szczęśniak-Szewczyk otrzymała z tego egzaminu ocenę bardzo dobrą.

Opinia wizytatora

Wskazała ona, że przeprowadzona ocena pracy orzeczniczej kandydatki, w oparciu o akta spraw przez nią wskazanych, akta wybrane losowo i dane statystyczne w pełni pozwała na wysoce pozytywną ocenę jej pracy. Wysoka liczba załatwień w referacie Pani Ewy Szcześniak-Szewczyk na tle wyników uzyskiwanych w Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie świadczy o rzetelnym traktowaniu swoich obowiązków, systematyczności i właściwym nakładzie pracy, a także o umiejętności pracy w dużym obciążeniu, odczuwalnym w Wydziale XI Gospodarczym KRS sądu śródmiejskiego. Merytoryczny poziom wydanych orzeczeń nie budzi zastrzeżeń. Podkreślenia wymaga niezwłoczność podejmowania decyzji oraz skrupulatność w badaniu wniosków, pism i dokumentów stanowiących podstawę wydawanych orzeczeń. Wyniki przeprowadzonej kontroli dają pełną podstawę do stwierdzenia, że kandydatka w zakresie wykonywanych czynności orzeczniczych w postępowaniu rejestrowym, posiada bardzo dobrą wiedzę merytoryczną i umiejętność stosowania prawa. Na podkreślenie zasługuje fakt, że ma za sobą doświadczenie orzecznicze zarówno w wydziale cywilnym procesowym, jak również w wydziale wieczystoksięgowym oraz rejestrowym. Powyższe w pełni uzasadnia stwierdzenie, że Pani Ewa Szczęśniak-Szewczyk jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani sędzia Marta Kowalska przyznała kandydatce ocenę wyróżniającą

Wizytator: Marta Kowalska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Trętko Daria Ewa referendarz sądowy pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 14
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Daria Ewa Trętko urodziła się w 1980 r. w Lublinie. Od 1 października 2003 r. do 1 lipca 2004 r. pracowała w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie na stanowisku dziennikarza. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 12 sierpnia 2004 r. do 11 lutego 2005 r. odbyła staż w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Kancelarii Zarządu oraz w Departamencie Organizacyjnym na stanowisku asystenta do spraw asystencko-sekretarskich. Od 14 lutego 2005 r. do 13 maja 2006 r. pracowała w powyższym Urzędzie na stanowisku referenta. W 2005 r. ukończyła studia specjalne z zakresu komunikacji społecznej i dziennikarstwa radiowego z wynikiem dobrym. Od maja 2006 r. do sierpnia 2007 r. pracowała poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. Od 5 grudnia 2007 r. do 4 września 2008 r. była zatrudniona w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie na stanowisku starszego referenta. Od 8 września 2008 r. do 31 października 2009 r. pracowała w kancelarii prawnej na stanowisku prawnika. W 2010 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Następnie odbyła w łatach 2011-2015 aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 110,9642 punktów. W trakcie aplikacji sędziowskiej, we wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, a z dniem 1 stycznia 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie w celu odbycia 18-miesięcznego stażu referendarskiego. W ramach stażu orzekała w VI Wydziale Cywilnym i XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Po ukończeniu w czerwcu 2015 r. aplikacji sędziowskiej, kontynuowała orzekanie na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie w VI Wydziale Cywilnym. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego z wynikiem dobrym plus. Odbyła szereg szkoleń zawodowych i seminariów naukowych z dziedziny prawa.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego przez Panią Darię Ewę Trętko zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wyróżniająca ocena kwalifikacji, wyróżniająca ocena z egzaminu sędziowskiego, dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca na stanowisku referendarza sądowego oraz doświadczenie zawodowe zdobyte przed mianowaniem na stanowisko referendarza sądowego.

Opinia wizytatora

Wyraził on pogląd, że przeprowadzona kontrola, obejmująca okres pracy kandydatki, w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie po raz kolejny wskazuje, że posiada ona ugruntowaną i bardzo dużą wiedzę prawniczą oraz doskonałą umiejętność stosowania prawa w praktyce. Widoczne jest to zarówno w treści wydawanych zarządzeń, orzeczeń i ich uzasadnień, w sposobie prowadzenia spraw, w tym w niezwłocznym i kompleksowym podejmowaniu czynności (zasadniczo w następnym dniu po przedłożeniu akt) oraz w bardzo dobrych wynikach postępowania skargowego. Wyniki statystyczne świadczą o sumiennym i rzetelnym wykonywaniu powierzonych obowiązków. W opiniach sędziów o pracy opiniowanej podkreślana jest, oprócz dużej wiedzy prawniczej, również pracowitość, odpowiedzialność, sumienność, punktualność, znakomita organizacja pracy, umiejętność współpracy i wysoka kultura osobistą - cechy pożądane u kandydata na stanowisko sędziego. Podkreślenia też wymaga fakt, że Pani Daria Ewa Trętko ukończyła wynikiem celującym aplikację w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, co jest szczególnie godne uwagi, z uwagi na wysoki poziom merytoryczny Szkoły. Liczne szkolenia i ukończone studia podyplomowe świadczą o stałym dążeniu opiniowanej do pogłębiania wiedzy prawniczej z różnych dziedzin prawa. Dodatkowe szkolenia są stale kontynuowane. Kandydatka posiada też bardzo dobrą znajomość języków obcych. Powyższe uzasadnia, w ocenie opiniującego, stwierdzenie, że Pani Daria Ewa Trętko jest wyróżniającym się kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Paweł Szewczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów