Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1249/2015

Sąd: Sąd Okręgowy w Poznaniu
Data posiedzenia: 3 listopada 2015 – 6 listopada 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 481 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-11-0...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Marciniak Piotr sędzia SR Poznań-Stare Miasto w Poznaniu pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 - jednogłośnie 81 17
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Marciniak urodził się 25 lutego 1976 r. w Poznaniu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w kwietniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 21 lipca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wągrowcu. Orzekał w wydziałach: cywilnym, pracy oraz rodzinnym i nieletnich. Z dniem l listopada 2005 r. został przeniesiony na własny wniosek do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. W okresie od maja do grudnia 2006 r. pełnił obowiązki Zastępcy Przewodniczącego XII Wydziału Gospodarczego. Następnie od stycznia do grudnia 2007 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 20 lipca 2007 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu. Orzekał w XII Wydziale Gospodarczym. Z dniem l stycznia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań -Stare Miasto w Poznaniu, w związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Poznaniu. Z tym samym dniem powierzono mu funkcję Przewodniczącego X Wydziału Gospodarczego, którą pełnił do sierpnia 2011 r. W latach 2008-2011 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. Od września 2011 r. do chwili obecnej orzeka w Sądzie Okręgowym w Poznaniu w ramach delegacji udzielonej w pełnym wymiarze przez Ministra Sprawiedliwości. Powierzone obowiązki wykonuje w IX Wydziale Gospodarczym. Jednocześnie od marca 2012 r. do chwili obecnej pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Od 2008 r. kandydat prowadzi wykłady pt. "Wstęp do prawa wewnętrznego wspólnotowego" dla studentów Szkoły Tłumaczy i Języków Obcych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczy w licznych i zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. W 2013 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała s1ę ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe w pracy orzeczniczej, w tym w wykonywaniu obowiązków sędziego sądu okręgowego i w pełnieniu funkcji kierowniczych w strukturach wymiaru sprawiedliwości, legitymuje się również doświadczeniem dydaktycznym. Prezentuje wysokie kwalifikacje merytoryczne, potwierdzone w ocenie sędziego wizytatora, które podnosi, biorąc udział w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Piotra Marciniaka zadecydował całoksztah okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez niego wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe w orzekaniu, a dodatkowo również w pełnieniu funkcji kierowniczych w strukturach wymiaru sprawiedliwości, pozytywna ocena jego pracy i kwalifikacji merytorycznych, a także poziom uzyskanego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje Pana Piotra Marciniaka zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw gospodarczych, który wyróżnił jego wyjątkowe zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków oraz bardzo dobry poziom merytoryczny.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Suchecka- Rosińska Beata sędzia SR Poznań-Stare Miasto w Poznaniu negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 39 0
PRZECIW 1 27 4
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 30 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Kandydatka urodziła się w 1969 r. w Biskupcu Reszelskim. Posiada wieloletnie zróżnicowane doświadczenie w pracy orzeczniczej, jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze (grudzień 1997 r. - październik 1999 r.) i sędzia tego Sądu (październik 1999 r. - do chwili obecnej). Dodatkowo legitymuje się doświadczeniem zdobytym na stanowiskach starszego referenta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie (lipiec-listopad 1999 r.), przedstawiciela handlowego w spółce prawa handlowego (maj 1994 r. -czerwiec 1995 r.) oraz inspektora w Izbie Skarbowej w Olsztynie (czerwiec-listopad 1997 r.). Kandydatka podnosi kwalifikacje, biorąc udział w licznych i zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Jednak, w przeciwieństwie do wybranego kandydata, Pani Beata Suchecka-Rosińska nie posiada doświadczenia w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego. Uzyskała również niskie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Suchecka-Rosińska prezentuje odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, jednakże nie spełnia kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu, jak Pan Piotr Marciniak. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie przedstawiać z wnioskiem o powołanie kandydatury Pani Beaty Sucheckiej-Rosińskiej, gdyż kandydatka ta nie legitymuje się doświadczeniem w orzekaniu w sądzie okręgowym i uzyskała niskie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Wiewiórka Jerzy kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wobec śmierci Pana sędziego Jerzego Wiewiórki, potwierdzonej odpisem skróconym aktu zgonu wydanym przez Urząd Stanu Cywilnego w Pile, o oznaczeniu: 3019011/00/AZ/2015/307141, Krajowa Rada Sądownictwa uchyliła uchwałę Nr 1186/2015 i umorzyła postępowanie w sprawie z jego zgłoszenia (uchwały Nr 1227/2015 i 1227A/2015 z 6 listopada 2015 r.)

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów