Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 78/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Szczytnie
Data posiedzenia: 8 stycznia 2019 – 11 stycznia 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 443 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-01-0...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Długokęcka Paulina negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 63 1
PRZECIW 0 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 3 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Paulina Dlugokęcka urodziła się 9 lutego 1983 r. w Grajewie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2011 r., po odbyciu aplikacji adwokackiej, złożyła egzamin adwokacki, uzyskując wynik pozytywny. W latach 2007-2017 prowadziła zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa cywilnego i prawa rodzinnego w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od listopada 2011 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Olsztynie. W latach 2012-2015 prowadziła dodatkowo działalność w filii kancelarii w Morągu. Jest autorką i współautorką publikacji prawniczych. Brała udział w konferencjach naukowych, w tym międzynarodowych. W przedstawionej opinii z 21 czerwca 2018 r. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie podkreślił, że - w zakresie wykonywania przez nią zawodu adwokata - wywiązywała się ona sumiennie ze swoich czynności zawodowych, przestrzegała zasad etyki i godności zawodu oraz wykazywała się wysoką kulturą osobistą w stosunku do współpracowników oraz uczestników postępowań, w których występowała.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Przemysław Adam Palka jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szczytnie. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę uzyskane przez niego stopnie naukowe z zakresu prawa, wobec których uzyskana przez Panią Paulinę Długokęcką ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz złożony z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki nie mogły stanowić podstawy dla uznania jej kandydatury za najlepszą w tym konkursie.

Opinie wizytatorów

Dokonując oceny kwalifikacji Pani Pauliny Długokęckiej w zakresie spraw rodzinnych i nieletnich, Pan Lech Dłuski - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie pozytywnie ocenił możliwość powierzenia jej obowiązków sędziego. W ocenie wizytatora opiniowana obowiązki te wykonywać będzie prawidłowo. Czynności podejmowane przez Panią Paulinę Długokęcką są sprawne i wykonywane niezwłocznie. Realizowanie przez nią zastępstwa prawnego wizytator ocenił jako rzetelne, terminowe i cechujące się wysoką jakością.

Wizytator: Lech Dłuski

Ocenę kwalifikacji Pani Pauliny Długokęckiej w zakresie spraw cywilnych i gospodarczych sporządziła Pani Ewa Dobrzyńska-Murawka - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie przyjmując m.in., że kandydatka posiada wymaganą wiedzę prawniczą, którą potrafi wykorzystywać w praktyce, ma także zdolności mediacyjne. Zdaniem opiniującej, cechy osobiste oraz wyniki osiągnięte w pracy pozwalają na stwierdzenie, że Pani Paulina Długokęcką spełnia wymogi faktyczne i prawne określone przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz prezentuje się jako osoba o cechach pozwalających na pozytywną opinię jej przydatności do zawodu sędziego i zasługująca na powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szczytnie. Oceny kwalifikacji Pani Pauliny Długokęckiej w zakresie spraw karnych dokonał Pan Leszek Wojgienica - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie stwierdzając, że oceny dokonane przez pozostałych dwóch sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie, a także informacje o przebiegu dotychczasowej pracy zawodowej pozwalają przyjąć, że nie ma żadnych powodów, aby nie ocenić pozytywnie jej kandydatury na stanowisko sedziego.

Wizytator: Ewa Dobrzyńska-Murawka, Leszek Wojgienica

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Palka Przemysław Adam pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 2 14
PRZECIW 10 62 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 9 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Przemysław Adam Palka urodził się 30 października 1968 r. w Szczytnie. W 1992 r. uzyskał tytuł magistra wychowania obronnego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1996 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia wyższe zawodowe na kierunku wychowanie fizyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, uzyskując tytuł licencjata. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 7 kwietnia 2000 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: „Ocena nieefektywności ścigania karnego sprawców zabójstw z użyciem broni palnej (w Polsce w latach 1990-1997)”, uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Uchwałą Rady tego Wydziału z dnia 17 stycznia 2014 r., na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt.: „Sprzedajne nadużycie funkcji publicznej. Studium z prawa karnego”, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa - prawa karnego. Pracę zawodową rozpoczął we wrześniu 1992 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny, przy czym do sierpnia 2004 r. zajmował kolejno stanowiska: asystenta, starszego asystenta i adiunkta. Od grudnia 2000 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W latach 2008-2012 był prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych a od 2015 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Stanów Nadzwyczajnych i Ratownictwa. W latach 2014-2016 pełnił funkcję rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich, natomiast od 2016 r. jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Działalność dydaktyczną skupia na dyscyplinach policyjnych i prawno-karnych. Jest autorem trzech monografii, licznych artykułów naukowych, a także glos. Prowadził szkolenia m.in. z odpowiedzialności za praktyki korupcyjne. Był uczestnikiem szeregu konferencji naukowych. Od 2013 r. jest członkiem Komitetu Redakcyjnego E-seria Monografie Prawnicze WPiA UWM w Olsztynie a od 2016 r. recenzentem czasopisma Prawo w Działaniu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. W opinii z 16 kwietnia 2018 r. Prof. dr hab. Łukasz Pohl - Kierownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Szczecińskiego podkreślił, że Pan Przemysław Adam Palka jest gruntownie wykształconą osobą, posiadającą nie tylko bardzo rozległą wiedzę prawniczą, ale także legitymującą się znaczącym, twórczym i w pełni respektowanym w środowisku naukowym wkładem w rozwój doktryny - i to nie tylko polskiego - prawa karnego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Przemysław Adam Palka jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szczytnie. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę uzyskane przez niego stopnie naukowe z zakresu prawa, wobec których uzyskana przez Panią Paulinę Długokęcką ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz złożony z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki nie mogły stanowić podstawy dla uznania jej kandydatury za najlepszą w tym konkursie.

Opinia wizytatora

Oceny kwalifikacji Pana Przemysława Adama Palki dokonał Pan Andrzej Żuławski - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, wizytator ds. karnych. Stwierdzając spełnienie formalnych warunków do objęcia stanowiska sędziego sądu powszechnego, wizytator w szczególności podkreślił ogólną wiedzę prawniczą i dorobek naukowy opiniowanego oraz jego osiągnięcia w zakresie kształcenia kadr, które predestynują go do wykonywania zawodu sędziego. Końcowo wizytator wyraził przekonanie, że Pan Przemysław Adam Palka może być powołany do pełnienia służby sędziowskiej.

Wizytator: Andrzej Żuławski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów