Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 215/2016

Sąd: Sąd Rejonowy w Kluczborku
Data posiedzenia: 7 marca 2016 – 10 marca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. z 2014 r., poz. 714
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-03-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Krajewska Aleksandra asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 8 0
PRZECIW 3 60 9
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 23 6

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Aleksandra Krajewska urodziła się 2 lipca 1983 r. w Taszkiencie. W okresie od października 2003 r. do maja 2006 r. była praktykantką w kancelarii prawnej "Logos" we Wrocławiu. Od kwietnia 2004 r. do czerwca 2004 r. była zatrudniona w charakterze specjalisty do spraw doradztwa personalnego w "Signium International Poland Trust" sp. z o.o. we Wrocławiu. Od września 2004 r. do października 2004 r. była praktykantką w kancelarii radcy prawnego "Legitimus II" w Katowicach. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Od października 2006 r. do kwietnia 2007 r. pracowała jako specjalista do spraw postępowań egzekucyjnych w "Piejko, Szalbierz Kancelaria Radców Prawnych" sp. k. we Wrocławiu. Od czerwca 2007 r. do września 2007 r. pracowała w charakterze prawnika w kancelarii prawnej "Matuszewski i Wspólnicy" sp. k. we Wrocławiu. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu we wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od listopada 2010 r. do chwili obecnej jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, początkowo w IX Wydziale Ubezpieczeń Społecznych a od października 2011 r. w III Wydziale Karnym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Aleksandra Krajewska, pomimo posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz pozytywnej oceny kwalifikacyjnej, nie legitymuje się tak wysokimi kwalifikacjami zawodowymi jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się wskazaniami Sądu Najwyższego, uwzględniła wniosek zespołu o przeprowadzenie rozmowy z obiema kandydatkami a następnie dokonała wszechstronnego porównania ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego oraz pozostałych kryteriów wyboru. Pani Alicja Maria Rak-Wróblewska uzyskała znacznie wyższe poparcie obu gremiów sądowych niż Pani Aleksandra Krajewska, co zostało przedstawione powyżej.

Opinie wizytatorów

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Panią SSO Grażynę Szczęsną-Malowany - wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie w związku z jej zgłoszeniem na stanowisko sędziego sądu reJonowego w jednym z sądów warszawskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., pod poz. 578 . W ocenie sędzi wizytator opiniowana posiada bardzo dobrą znajomość szeroko rozumianego prawa kamego materialnego i procesowego, orzecznictwa oraz poglądów doktryny, a także umiejętność samodzielnego, szybkiego podejmowania trafnych i dobrze uzasadnionych decyzji. Sędzia wizytator stwierdziła, że Pani asystent opanowała warsztat pracy sędziego. Przez cały okres zatrudnienia swoje obowiązki wykonuje wzorowo, z najwyższą starannością, wykazując się właściwą organizacją pracy. Zdaniem sędzi wizytator postawa i cechy osobiste Pani Aleksandry Krajewskiej w powiązaniu z bardzo dobrą znajomością przepisów prawa karnego, dają gwarancję należytego, samodzielnego wykonywania czynności orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Grażyna Szczęsna-Malowany

Równie pozytywną ocenę . kwalifikacyjną pracy Pani Aleksandry. Krajewskiej sporządził Pan SSO Dariusz Kita - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Opolu w związku z jej zgłoszeniem na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku. Sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka posiada niezbędne kwalifikacje do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Dariusz Kita

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Rak-Wróblewska Alicja Maria referendarz sądowy pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 8 62 15
PRZECIW 0 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 13 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Alicja Maria Rak-Wróblewska urodziła się 26 czerwca 1981 r. w Kluczborku. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Od września 2005 r. do sierpnia 2008 r. pracowała jako asystentka radcy prawnego w "Krakowska, Gawor, Krakowski Spółka Partnerska Radców Prawnych" w Opolu w wymiarze 3/5 etatu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od października 2008 r. do października 2009 r. pracowała w charakterze asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu. Z dniem 12 października 2009 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie. Początkowo obowiązki orzecznicze wykonywała w wydziale ksiąg wieczystych a od listopada 2012 r. do chwili obecnej orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i w I Wydziale Cywilnym tego Sądu w wymiarze po � czasu pracy w każdym z nich.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Alicji Marii Rak-Wróblewskiej zadecydował całoksztah okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nią duże doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze, wyróżniająca ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe o jej pracy, a także bardzo dobra plus op1ma Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądów Okręgu Opolskiego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także pozytywny sposób zaprezentowania przez Panią Alicję Marię Rak-Wróblewską predyspozycji osobistych do wykonywania zawodu sędziego podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione wyróżniająco przez Panią SSO Lidię Sowińską-Ludewicz- wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Opolu. Sędzia wizytator stwierdziła, że Pani referendarz wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa i umiejętność ich praktycznego stosowania. Sporządzone przez nią uzasadnienia cechuje precyzyjny i zrozumiały styl wypowiedzi. Potrafi w sposób trafny i logiczny uzasadnić przyjętą ocenę prawną rozstrzygnięcia. Ma właściwie zorganizowany warsztat pracy. Powierzone zadania wykonuje sumiennie i terminowo. Czas pracy wykorzystuje w sposób zaplanowany i efektywny. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że kandydatka jest osobą pracowitą, kompetentną i zaangażowaną w pracy. Wykazuje dużą kulturę osobistą i dbałość o właściwą atmosferę w pracy. W ocenie sędzi wizytator zarówno kwalifikacje zawodowe, jak i cechy osobowościowe Pani Alicji Marii Rak-Wróblewskiej wskazują, że spełnia ona w bardzo wysokim stopniu kryteria wymagane do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego i uzasadniają wyróżniającą ocenę jej pracy.

Wizytator: Lidia Sowińska-Ludewicz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów