Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 566/2020

Sąd: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Data posiedzenia: 21 lipca 2020 – 24 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 725 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 8
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 5

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Cyganek Anna starszy asystent sędziego w negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 8

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Cyganek urodziła się w 26 grudnia 1980 r. w Cieszynie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od lutego do listopada 2006 r. odbywała staż a następnie od 1 grudnia 2006 r. do 5 listopada 2007 r. zajmowała stanowisko podinspektora w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Od listopada 2007 r. do grudnia 2009 r. była zatrudniona jako referent w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Następnie od stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. wykonywała obowiązki asystenta radcy prawnego w Kancelarii Pactis w Cieszynie. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, w marcu 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. W dniu 26 czerwca 2013 r. uchwałą została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Od 1 maja 2013 r. jest zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, na stanowisku asystenta sędziego, od 1 maja 2018 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego Od 2015 r. stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W świetle powyższego, po przeanalizowaniu całokształtu zgromadzonej w postępowaniu dokumentacji-Rada uznała, że kandydatury: Pani Anny Cyganek, Pani Agnieszki Aliny Emestowicz, Pana Remigiusza Cypriana Mazura, Pana Mateusza Przanowskiego 1 Pana Grzegorza Bogdana Śliwy nie są lepsze od kandydatury Pana Piotra Marka Pysznego.

Opinie wizytatorów

Adam Mikusiński: wskazano że Pani Anna Cyganek w ramach powierzonych obowiązków asystenta sędziego wykonuje głównie projekty zarządzeń przewodniczącego wydziału, a jej praca nie budzi zastrzeżeń. Teresa Randak: stwierdziła, że opiniowana spełnia wymagania formalne do powołania na stanowisko asesora wojewódzkiego sądu administracyjnego. Kandydatka opracowywała projekty uzasadnień dotyczące w głównej mierze szeroko rozumianej pomocy społecznej, dostępu do informacji publicznej, bezczynności organu a także pomocy regionalnej. Zdaniem opiniującej zasadne jest twierdzenie, że Pani Anna Cyganek posiada umiejętność stosowania prawa niezbędną na stanowisku asesora. Poprzez pryzmat przygotowanych przez kandydatkę projektów uzasadnień sędzia oceniająca zważyła, że kandydatka posiada znajomość orzecznictwa i doktryny. W konkluzji Pani sędzia Teresa Randak oceniła poziom wiedzy i umiejętność jej praktycznego stosowania przez kandydatkę wysoko. Zaakcentowała, że Pani Anna Cyganek posiada wiedzę z zakresu materialnego prawa administracyjnego. Opiniująca wskazała, że wszystkie projekty uzasadnień sporządzonych przez kandydatkę oceniono pozytywnie, wskazując że stanowiły podstawę wydanych orzeczeń oraz w większości spraw były w całości implementowane do treści wydanych orzeczeń. We wnioskach końcowych sędzia opiniująca stwierdziła, że Pani Anna Cyganek posiada umiejętność stosowania prawa, wiedzę prawniczą niezbędną na stanowisku asesora oraz znajomość doktryny i judykatury.

Wizytator: Adam Mikusiński, Teresa Randak

Z treści opinii Pana sędziego Stanisława Niteckiego - Przewodniczącego Wydziału IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za okres pracy od października 2015 r. do września 2017 r. na stanowisku asystenta sędziego wynika, że Pani Anna Cyganek jest osobą wykonującą powierzone zadania starannie, solidnie oraz dokładnie, legitymuje się bardzo dobrym poziomem wiedzy prawniczej, którą systematycznie poszerza, posiada umiejętność analizy stosowanych przepisów. Przygotowywane przez kandydatkę zarządzenia wstępne świadczą o wysokim poziomie wiedzy kandydatki, a projekty rozstrzygnięć uwzględniają oczekiwania sędziów. W opinii Przewodniczącego, Pani Anna Cyganek dała się poznać jako osoba bardzo dobrze zorganizowana, właściwie ustalającą priorytety podejmowanych działań oraz efektywnie wykorzystująca czas pracy. Cechuje ją nienaganny stosunek do przełożonych oraz współpracowników. Podczas nieobecności innych asystentów wspiera sędziów, co poczytuje się jako okoliczność będącą wyrazem umiejętności pracy zespołowej, poczucia odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie Wydziału. Jest osobą legitymującą się dobrym przygotowaniem merytorycznym, gdyż posiada uprawnienia radcy prawnego, jednak pozostaje otwarta na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, co jest widoczne w jakości przygotowywanych zarządzeń wstępnych oraz rozstrzygnięć sędziów. Przygotowane przez kandydatkę projekty uzasadnień orzeczeń z referatu Pana sędziego Stanisława Niteckiego oraz Pana sędziego Tadeusza Michalika były oceniane w większości przypadków pozytywnie z uwagi na trafną argumentację oraz terminowość. Sama osoba Pani Anny Cyganek została oceniona jako kulturalna, zdyscyplinowana, wykazująca staranie o jak najlepsze wykonanie powierzonych obowiązków, posiadająca wysokie kwalifikacje zawodowe w postaci zdanego egzaminu radcowskiego.

Wizytator: Stanisław Nitecki

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Darmosz Mikołaj Dariusz tatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Ernestowicz Agnieszka Alina radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Alina Ernestowicz urodziła się 4 stycznia 1975 r. w Rybniku. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od stycznia 1999 r. do 28 kwietnia 1999 r. była przedstawicielem handlowym w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym „DOM” S.A. Od 1 września 1999 r. do 25 sierpnia 2000 r. była zatrudniona na stanowisku doradcy klienta w Banku Handlowym w Warszawie S.A, a wcześniej od 1 czerwca 1999 r. w tym samym charakterze w oddziale w Sosnowcu. Aktualnie jest zatrudniona w Południowym Oddziale Terenowym Urzędu Regulacji Energetyki z siedzibą w Katowicach, pełniąc obowiązki: od 21 sierpnia 2000 r. do 27 listopada 2001 r. - referenta prawnego, od 28 listopada 2001 r. do 30 listopada 2002 r. - inspektora, od 1 grudnia 2002 r. do 30 kwietnia 2008 r. - specjalisty, od maja 2008 r. do 31 marca 2018 r. - starszego specjalisty, a wraz z awansem - głównego specjalisty. Z dniem 1 grudnia 2011 r. została mianowana urzędnikiem służby cywilnej. W 2015 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą nr 1488/IX/2015 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach uzyskała wpis na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach. Poprowadziła także szkolenie w 2016 r. dotyczące problematyki umowy zlecenia na przeprowadzenie szkoleń zawartych z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, za zgodą Dyrektora Generalnego Urzędu Regulacji Energetyki.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W świetle powyższego, po przeanalizowaniu całokształtu zgromadzonej w postępowaniu dokumentacji-Rada uznała, że kandydatury: Pani Anny Cyganek, Pani Agnieszki Aliny Emestowicz, Pana Remigiusza Cypriana Mazura, Pana Mateusza Przanowskiego 1 Pana Grzegorza Bogdana Śliwy nie są lepsze od kandydatury Pana Piotra Marka Pysznego.

Opinia wizytatora

Z powołanej opinii wynika, że treść merytoryczna przedłożonych kserokopii rozstrzygnięć zasługuje na pozytywną ocenę z uwagi na to, że zawierają w sobie wszystkie wymagane elementy, ujmując istotę sprawy, poprawnie interpretując stan faktyczny oraz prawny wraz z podstawa prawną. Kandydatka prezentuje dobrą znajomość materialnego i procesowego prawa administracyjnego, jednak w dziedzinie prawa energetycznego. W ocenie sędziego opiniującego analiza przedstawionego materiału nie pozwala jednak stwierdzić, czy Pani Agnieszka Alina Emestowicz wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. W ocenie opiniującego okoliczność ta przekłada się na brak możliwości dokonania jednoznacznej pozytywnej oceny przydatności kandydatki na stanowisko asesora w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji.

Wizytator: Przemysław Duman

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Kiszka Ewa Teresa adwokat kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
5. Mazur Remigiusz Cyprian etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Remigiusz Cyprian Mazur urodził się 26 kwietnia 1972 r. w Krapkowicach. W 1996r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1996-1999 r. pracował na stanowisku referenta, inspektora, a następnie pełnił obowiązki Kierownika Referatu Podatku Dochodowego od Osób Fizycznych Nieprowadzących Działalności Gospodarczej w Urzędzie Skarbowym w Strzelcach Opolskich. Ukończył także kurs pedagogiczny dla czynnych zawodowo nauczycieli, studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego oraz w 1998 r. aplikację administracyjną z wynikiem bardzo dobrym. W 1999r. pracował na stanowisku inspektora w Oddziale Podatku Dochodowego Od Osób Fizycznych w Izbie Skarbowej w Opolu, a także był konsultantem ds. prawnych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gogolinie. W latach 1999-2003 pełnił funkcję starszego inspektora, oskarżyciela skarbowego w sprawach karnych skarbowych w Drugim Urzędzie Skarbowym w Opolu. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 2000 r. egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Od 2003 r. jest członkiem etatowym Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu. Uchwałą nr 309/VI/2005 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu został wpisany na listę radców prawnych. W latach 2000- 2011 r. prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu podstaw prawa w szkołach policealnych. Od 2013 r. jest członkiem Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Opolu. W latach 2013-2017 odbył studia doktoranckie z zakresu ekonomii na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, uzyskując stypendium dla najlepszych doktorantów. Przygotowuje rozprawę doktorską. W latach 2015-2017 pełnił funkcję Wiceprezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu. Od 2018 r. jest członkiem komisji dyscyplinarnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu. Jest autorem publikacji dotyczących problemów finansowych publicznych oraz funkcjonowania samorządowego kolegium odwoławczego. Uzyskał Medal Brązowy za Długoletnią Służbę. Jest wpisany na listę ekspertów Biura Analiz Sejmowych. Jest również członkiem Stowarzyszenia Prawa Finansowego „Aureus” w Opolu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W świetle powyższego, po przeanalizowaniu całokształtu zgromadzonej w postępowaniu dokumentacji-Rada uznała, że kandydatury: Pani Anny Cyganek, Pani Agnieszki Aliny Emestowicz, Pana Remigiusza Cypriana Mazura, Pana Mateusza Przanowskiego 1 Pana Grzegorza Bogdana Śliwy nie są lepsze od kandydatury Pana Piotra Marka Pysznego.

Opinia wizytatora

Z treści opinii wynika, że kandydat posiada wiedzę z zakresu prawa materialnego administracyjnego obejmującego przedmiot działania samorządowego kolegium odwoławczego oraz regionalnych komisji odwoławczych. Sporządzone przez kandydata uzasadnienia dotyczyły zróżnicowanego spektrum spraw. Sporządzał skargi kasacyjne i odpowiedzi na skargi kasacyjne. Zdaniem opiniującej kandydat posiada znajomość przepisów procedury administracyjnej i sądowej, umiejętność stosowania prawa niezbędną na stanowisku asesora, oraz spełnia wymagania formalne.

Wizytator: Teresa Randak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Przanowski Mateusz radca pranwy negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mateusz Przanowski urodził się 21 lipca 1982 r. w Krakowie. W 2006 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Finansów Akademii Ekonomicznej w Krakowie, z oceną bardzo dobrą. Od października 2006 r. do maja 2008 r. pełnił obowiązki specjalisty ds. projektów społeczeństwa informacyjnego w Stowarzyszeniu „Miasta w Internecie”. W latach 2007 i 2008, łącznie przez okres czterech miesięcy, był ekspertem w punkcie kontaktowym Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacyjności prowadzonego przez Instytut Podstawowych Probłemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w marcu 2013 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Od 1 sierpnia 2013 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Równocześnie od 11 kwietnia 2014 r. wykonuje obowiązki radcy prawnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, z przerwą w okresie od stycznia do marca 2016 r. Od maja 2009 r. do marca 2014 r. oraz od stycznia do marca 2016 r. zajmował stanowisko podinspektora, a następnie głównego specjalisty ds. odwołań w Departamencie Polityki Regionalnej Zarządzania Programami Operacyjnymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Od lutego 2013 r. do czerwca 2018 r prowadził wykłady z zakresu „podstaw prawa cywilnego” w szkole policealnej CINB Żak sp. z o.o. oraz wykłady w Aeroklubie Krakowskim z zakresu prawa lotniczego oraz wewnętrzne szkolenia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego z zakresu regulacji Kodeksu postępowania administracyjnego, ochrony dóbr osobistych i zasad dobrych praktyk pisania umów.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W świetle powyższego, po przeanalizowaniu całokształtu zgromadzonej w postępowaniu dokumentacji-Rada uznała, że kandydatury: Pani Anny Cyganek, Pani Agnieszki Aliny Emestowicz, Pana Remigiusza Cypriana Mazura, Pana Mateusza Przanowskiego 1 Pana Grzegorza Bogdana Śliwy nie są lepsze od kandydatury Pana Piotra Marka Pysznego.

Opinia wizytatora

kandydat nie dołączył do zgłoszenia żadnych opinii dotyczących jego osoby, a jedynie w piśmie Dyrektora Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi z 19 września 2019 r. zamieszczony został akapit, że przygotowane przez kandydata „projekty rozstrzygnięć cechowała niezwykła staranność, wnikliwe zgłębienie problemu oraz bardzo czytelne przedstawienie uzasadnienia zajętego stanowiska w świetle mających zastosowanie przepisów prawa”. Powierzone kandydatowi sprawy należały do najtrudniejszych pod względem merytorycznym, a rozpoznając je i przygotowując rozstrzygnięcia Pan Mateusz Przanowski wykazywał się szeroką wiedzą i umiejętnością stosowania prawa oraz bardzo wysokimi standardami etycznymi. Kandydat przedłożył jednak kserokopie 50 dokumentów niepoświadczonych „za zgodność z oryginałem” w tym kserokopie 36 odpowiedzi na protesty niezawierające daty ich sporządzenia oraz podpisu osoby uprawnionej. W związku z tym w ocenie sędziego opiniującego trudno domniemywać, że są to kserokopie dokumentów, które zostały sporządzone zgodnie z przepisami prawa i wysłane do adresatów tych protestów. W konkluzji w ocenie opiniującego można wyprowadzić wniosek o istnieniu wad stanowiących podstawę do uchylenia lub stwierdzenia nieważności tych dokumentów. Podkreślenia wymaga, że w piśmie z 10 września 2019 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oprócz prośby o dostarczenie wielu dokumentów, wyraźnie i jednoznacznie poinformował kandydata, że „dołączone opinie prawne i rozstrzygnięcia nie wskazują ich autora”. Z powyższych przyczyn sędzia opiniujący nie znalazł podstaw do dokonania oceny treści merytorycznej przekazanych przez kandydata kserokopii dokumentów, a tym samym dokonania jednoznacznej pozytywnej oceny dotyczącej przydatności kandydata na stanowisko asesora w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Kandydat zgłosił uwagi do oceny kwalifikacji, których treść została wzięta pod uwagę przez Radę przy dokonywaniu analizy oceny kwalifikacji Pana Mateusza Przanowskiego.

Wizytator: Przemysław Duman

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Pyszny Piotr Marek radca prawny pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 12
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 5

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr M arek Pyszny urodził się 17 listopada 1982 r. w Rydułtowach. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 2006 r. do 7 lipca 2006 r. był zatrudniony na stanowisku referenta prawnego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku. Od 10 lipca 2006 r. do 9 łipca 2007 r. pełnił obowiązki asystenta sędziego w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gliwicach. Następnie od 10 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2010 r. w tym samym wydziale pracował na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego (obecnie adwokata) Piotra Marka Migasa. Z dniem 1 lipca 2010 r. został przeniesiony do pracy w charakterze asystenta sędziego w Wydziale V Karnym Sądu Okręgowego w Gliwicach, gdzie wykonywał czynności do 31 maja 2014 r. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w marcu 2013 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Od 1 czerwca 2014 r. wykonuje zawód radcy prawnego, początkowo w Urzędzie Skarbowym w Rybniku, a następnie od 1 kwietnia 2015 r. w pełnym wymiarze czasu pracy w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach. Od 2014 r. stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych szkoleniach. Jednocześnie z pracą w Urzędzie Skarbowym od 17 listopada 2014 r. do 31 marca 2015 r. wykonując zawód radcy prawnego prowadził własną kancelarię w Rybniku. Kandydat od 1 czerwca 2016 r. do 30 kwietnia 2019 r. świadczył usługi prawnicze w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. W 2019 r. ukończył studia podyplomowe „Strategia podatkowa” na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z wynikiem dobrym plus. Prowadził szkolenia: dla radców prawnych Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z zakresu funkcjonowania karuzeli podatkowej na gruncie orzecznictwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z zakresu postępowania skargowego i wnioskowego na gruncie Kodeksu postępowania administracyjnego oraz dwa szkolenia dla funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z zakresu Prawa przedsiębiorców, Kodeksu spółek handlowych oraz odpowiedzialności podatkowej następców prawnych oraz osób trzecich za zobowiązania podatkowe spółek. Uzyskał pozytywną ocenę pracy jako pracownik służby cywilnej. Jest członkiem powołanego w Izbie Administracji Skarbowej Zespołu do spraw wdrożenia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej kandydatury Pana Piotra Marka Pysznego zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności oceniane łącznie różnorodne wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydata wynikające między innymi z wykonywania zawodu radcy prawnego oraz wieloletniego wykonywania czynności orzeczniczych jako asystent sędziego. Kwalifikacje Pana Piotra Marka Pysznego oceniono bez zarzutów i najbardziej pozytywnie spośród wszystkich kandydatów. Pozostali uczestnicy postępowania, biorący udział w konkursie, nie spełniają-w świetle zgromadzonych w sprawie m ateriałów-w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS oraz nie legitymują się wyższym poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej od Pana Piotra Marka Pysznego.

Opinie wizytatorów

Stanisław Miklewicz: wynika, że Pan Piotr Marek Pyszny od 10 lipca 2006 r. w charakterze pełniącego obowiązki asystenta sędziego, a następnie od 10 lipca 2007 r. w charakterze asystenta sędziego, pracując w Wydziale II Cywilnym Sądu Okręgowego w Gliwicach, sporządził około 1000 projektów orzeczeń oraz uzasadnień. Kandydat uzyskał pozytywną opinię za okres pracy na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale V Karnym Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku oraz za okres pracy od 1 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. w Kancelarii adwokata Piotra Marka Migasa. Agata Ćwik-Bury: wynika, że kandydat spełnia wymóg nieskazitelnego charakteru, a okoliczność tę potwierdzają oświadczenia zawarte w karcie zgłoszenia, informacji przekazanej przez Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych, czy Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. W ocenie sędzi opiniującej, Pan Piotr Marek Pyszny wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy prawniczej w dziedzinie administracji publicznej, prawa administracyjnego oraz innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, w szczególności prawa podatkowego materialnego i procesowego. Sporządzone przez kandydata pisma procesowe świadczą o jego staranności i doświadczeniu zawodowym. Wskazują na wysoki poziom kultury osobistej kandydata, respektowanie zasad etyki zawodowej. W ocenie sędzi Agaty Ćwik-Bury, Pan Piotr Marek Pyszny charakteryzuje się powściągliwością i umiarem w wyrażaniu opinii, a jego argumentacja odnosi się wyłącznie do kwestii merytorycznych. Kandydat prawidłowo formułuje podstawy kasacyjne. Wykazuje się wiedzą prawniczą w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce. W konkluzji sędzia opiniująca podkreśliła, że kandydat spełnia wszystkie wymogi wynikające z ustawy Prawo o ustroju sądów administracyjnych określone dla kandydata na stanowisko asesora sądowego. W jej ocenie zarówno przebieg pracy zawodowej, jak i predyspozycje osobowościowe predestynują Pana Piotra Marka Pysznego do objęcia stanowiska asesora w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. W uzupełniającej ocenie kwalifikacji sporządzonej 21 października 2019 r. Pani sędzia Agata Ćwik-Bury zaakcentowała, że kandydaturę Pana Piotra Marka Pysznego należy ocenić bardzo dobrze. W jej opinii przemawia za tym wysoki poziom wiedzy prawniczej kandydata oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Pan Piotr Marek Pyszny posiada predyspozycje osobowościowe do objęcia stanowiska asesora w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

Wizytator: Stanisław Miklewicz, Agata Ćwik-Bury

Z treści powołanej oceny wynika, że w ramach czynności zawodowych radca prawny Piotr Marek Pyszny występował przed sądami powszechnymi i administracyjnymi, jako pełnomocnik procesowy Dyrektora Izby Skarbowej. Wyniki przeprowadzonej wizytacji w ocenie wizytatorów upoważniają do konkluzji, że radca prawny Piotr Marek Pyszny wykonuje powierzone obowiązki: rzetelnie, profesjonalnie, terminowo, efektywnie i zgodnie z ustawą o radcach prawnych, co prowadzi do wyrażenia pozytywnej opinii o jego pracy zawodowej w charakterze radcy prawnego.

Wizytator: Małgorzata Sozańska, Aleksandra Wójcik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
8. Śliwa Grzegorz Bogdan starszy asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Grzegorz Bogdan Śliwa urodził się 30 kwietnia 1985 r. w Sosnowcu. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem dobrym plus. W trakcie studiów i przez pewien czas po ich ukończeniu pozostawał zatrudniony na podstawie umów cywilnoprawnych przez Zrzeszenie Prawników Polskich Oddział w Katowicach. W ramach praktyk studenckich wykonywał czynności, w tym projekty pism w sprawach dotyczących odszkodowań w Kancelarii Adwokata Tomasza Kowalskiego w Katowicach. Od 2009 r. stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach. Od 2010 r. był asystentem sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Od 20 marca 2012 r. do 20 listopada 2013 r. ukończył szkolenie zorganizowane przez Naczelny Sąd Administracyjny dla asystentów sędziego i zdał egzamin końcowy z wynikiem dobrym. Aktualnie, od 2016 zajmuje stanowisko starszego asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Jest autorem opracowania „Rola pełnomocnika z urzędu ustanowionego po wydaniu przez wojewódzki sąd administracyjny orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie”, które oczekuje na publikację. Uczestniczył i wystąpił podczas konferencji: IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z serii Współczesne Problemy Wymiaru Sprawiedliwości na temat: „Rola reprezentantów stron w postępowaniach sądowych” podczas której, kandydat wygłosił referat: „Rola pełnomocnika z urzędu ustanowionego po wydaniu przez wojewódzki sąd administracyjny orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie”. Uczestniczył w seminarium doktoranckim w Katedrze Prawa Górniczego i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadzonym przez prof. dr hab. Ryszarda Mikosza.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W świetle powyższego, po przeanalizowaniu całokształtu zgromadzonej w postępowaniu dokumentacji-Rada uznała, że kandydatury: Pani Anny Cyganek, Pani Agnieszki Aliny Emestowicz, Pana Remigiusza Cypriana Mazura, Pana Mateusza Przanowskiego 1 Pana Grzegorza Bogdana Śliwy nie są lepsze od kandydatury Pana Piotra Marka Pysznego.

Opinia wizytatora

kandydat spełnia wymogi formalne z ustawy Prawo o ustroju sądów administracyjnych, ale w ocenie wizytator nie spełnia jednak wymogu z art. 6 pkt 6 powołanej ustawy, tj. nie wyróżnia się wysokim poziomem podatkowego i prawa pomocy społecznej. Dlatego też prowadzi to do konkluzji, że kandydat nie może zostać pozytywnie oceniony z uwagi na niespełnienie ww. wymogu ustawowego wiedzy w dziedzinie administracji publicznej i prawa administracyjnego, w tym prawa

Wizytator: Elżbieta Kaznowska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów