Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 51/2016

Sąd: Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze
Data posiedzenia: 12 stycznia 2016 – 15 stycznia 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 649 z 2014
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2016-01-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 7
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 6

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Antoszewski Jaromir Marek sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 32 0
PRZECIW 39 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 27 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Jaromir Marek Antoszewski urodził się w 1971 r. w Żaganiu. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ukończył w 1996 r. z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, we wrześniu 1998 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W listopadzie 1998 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze, gdzie orzekał początkowo w II Wydziale Karnym, a od listopada 1999 r. w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2002 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Z dniem l lutego 2006 r. zostały mu powierzone obowiązki orzecznicze w VII Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Od sierpnia 2008 r. do końca 2009 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji do spraw Wykroczeń i Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału 5 Grodzkiego. Od stycznia 2010 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając zgromadzone w sprawie materiały, w szczególności biorąc pod uwagę przedstawione powyżej informacje dotyczące posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego oraz treść sporządzonych ocen kwalifikacyjnych stwierdziła, że Pan Jaromir Marek Antoszewski, pomimo posiadanego doświadczenia zawodowego oraz dobrej oceny sporządzonej przez sędziego wizytatora, legitymuje się niższymi kwalifikacjami zawodowymi od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa rozpoznając ponownie sprawę kierowała się wskazaniami Sądu Najwyższego i dokonała wszechstronnego porównania całości ocen kwalifikacyjnych kandydatów, nie przypisując decydującego znaczenia wnioskom końcowym przedstawionym przez wizytatorów. Ponadto Pan Jaromir Marek Antoszewski posiada krótszy staż orzeczniczy w porównaniu z kandydatką przedstawianą z wnioskiem o powołanie, albowiem stanowisko asesora sądowego objął w 1998 r., natomiast urząd sędziego pełni od 2002 r., podczas gdy kandydatka przedstawiana z wnioskiem stanowisko asesora objęła w 1996 r., a od 1999 r. pełni urząd sędziego.

Opinia wizytatora

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Jaramira Marka Antoszewskiego dokonał Pan sędzia Dariusz Kłodnicki - wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W jego ocenie kandydat prezentuje dobry poziom merytoryczny w zakresie rozpoznawania spraw o bardzo różnorodnej tematyce. Postępowania sądowe prowadzi sprawnie, a wyrażone poglądy potrafi logicznie uzasadniać, sporządzając staranne uzasadnienia orzeczeń. We wnioskach końcowych sędzia wizytator stwierdził, że kandydat wywiązuje się z obowiązków służbowych bez zastrzeżeń i że jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Dariusz Kłodnicki

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Bańka-Mrozewska Sylwia Małgorzata negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Ładzińska Marta Joanna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
4. Orzechowska-Korpikiewicz Lidia Urszula sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 52 12
PRZECIW 24 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 21 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Lidia Urszula Orzechowska-Korpikiewicz urodziła się 16 kwietnia 1969 r. w Kamiennej Górze. W czerwcu 1993 r. ukończyła studia prawnicze uzyskując tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z ogólnym wynikiem dobrym. W latach 1994 - 1996 odbywała aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Egzamin sędziowski złożyła we wrześniu 1996 r. z wynikiem dobrym. Z dniem l O października 1996 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze. Postanowieniern Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 1998 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze. W lipcu 2001 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu, którą pełni do chwili obecnej, z tym że od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r. był to IX Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z siedzibą w Kamiennej Górze. Od grudnia 2004 r. do grudnia 2012 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze, którą łączyła z obowiązkami orzeczniczymi w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz Wydziale 4 Cywilnym. Kandydatka systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach z zakresu prawa cywilnego. Ukończyła także dwa kierunki studiów podyplomowych z zakresu prawa rodzinnego dla sędziów oraz z zakresu prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych i prokuratorów zorganizowane przez Polską Akademię Nauk.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje, które stale podnosi, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych. Ukończyła także podyplomowe studia dla sędziów prawa rodzinnego oraz podyplomowe studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych i prokuratorów. Od 1996 r. do chwili obecnej wykonuje nieprzerwanie czynności orzecznicze, początkowo jako asesor sądowy, a od 29 września 1999 r. jako sędzia Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze. Obecnie orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz I Wydziale Cywilnym. Pełni funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu. Od grudnia 2004 r. do grudnia 2012 r. pełniła także funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora, z której wynika, że jest właściwym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Opinia wizytatora

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, sporządzoną przez Adama Jawgrafa - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W sporządzonej ocenie sędzia wizytator wskazał, że opiniowana orzekając jednocześnie w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze wykazała się dobrą organizacją i systematycznością pracy. Uzasadnienia orzeczeń sporządza z zachowaniem ustawowego terminu. Jakość jej orzecznictwa jest na dobrym poziomie, o czym świadczy między innymi niski wskaźnik zaskarżalności orzeczeń. Stabilność orzecznictwa jest na bardzo dobrym poziomie, co potwierdzają dane statystyczne przedstawione w treści oceny kwalifikacyjnej. Podsumowując sędzia wizytator stwierdził, że jest ona właściwym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Wizytator: Adam Jawgraf

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Roman Bożena negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
6. Sproch Tomasz Jakub negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
7. Szczyrba Justyna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE