Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 355/2019

Sąd: Sąd Okręgowy w Legnicy
Data posiedzenia: 19 marca 2019 – 22 marca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 443 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-03-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Bargiel-Małachowska Dorota Paulina negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 60 1
PRZECIW 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 20 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dorota Paulina Bargiel-Małachowska urodziła się 6 kwietnia 1978 r. w Legnicy. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 października 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Obowiązki początkowo wykonywała w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 stycznia 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jaworze. Obowiązki orzecznicze wykonywała zarówno w wydziale ksiąg wieczystych, jak i w wydziale cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 czerwca 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jaworze. Orzekała w I Wydziale Cywilnym i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 stycznia 2013 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Złotoryi. Orzekała w VI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Jaworze. Od 1 lipca 2015 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Jaworze. W latach 2016-2018 orzekała, w ramach jednorazowych delegacji, w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Legnicy. Uczestniczyła w szkoleniach, zorganizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą długoletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Witolda Andrzeja Cieślika znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie jego pracy oraz opinii służbowej, sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie, która m.in. podkreśliła, że Pan Witold Andrzej Cieślik jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego sądu okręgowego. Jest wieloletnim i bardzo doświadczonym sędzią cywilistą. Przez cały okres swojej dotychczasowej służby w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Lubinie wykazał się bardzo dobrą i szeroką wiedzą merytoryczną w zakresie prawa cywilnego, procedury cywilnej oraz ogólnej znajomości przepisów prawa, orzecznictwa sądowego i literatury, w tym w szczególności w zakresie spraw rozpoznawanych w Wydziale, w którym orzeka od wielu lat. Pani Prezes zaznaczyła, że również w pracy wykonywanej wcześniej w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Lubinie, wykazywał się bardzo dobrą wiedzą w zakresie przepisów prawa, orzecznictwa sądowego i literatury w zakresie spraw rozpoznawanych w tych Wydziałach, osiągając bardzo dobre wyniki pracy orzeczniczej. Pozostałe kandydatki posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazały się kandydatkami lepszymi niż Pan Witold Andrzej Cieślik. Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, osoby te nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak osoba przedstawiona do powołania. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że Pani Dorota Paulina Bargiel-Małachowska oraz Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara wprawdzie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uzyskały wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej niż Pan Witold Andrzej Cieślik, jednak wybrany kandydat otrzymał dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych a obie kontrkandydatki otrzymały oceny 6 pozytywne. Ponadto, Pan Witold Andrzej Cieślik legitymuje się najdłuższym stażem orzeczniczym. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Witold Andrzej Cieślik jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie orzecznicze, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Pauliny Bargiel-Małachowskiej sporządziła Pani Anna Młyniec - sędzia wizytator ds. obrotu prawnego z zagranicą i prawa unijnego Sądu Okręgowego w Legnicy, która uznała, że przeprowadzone badania wykazały niską zaskarżalność orzeczeń opiniowanej. Podkreśliła, że kandydatka czynności w rozpoznawanych sprawach podejmuje niezwłocznie, terminowo a stwierdzone nieliczne uchybienia, zwłaszcza w zakresie terminowości, niezwłoczności podejmowanych czynności w toku prowadzonych postępowań, pozostawały w związku z dużym obciążeniem Pani sędzi. Uchybienia te nie wpływały jednak na sprawny tok prowadzonych przez nią postępowań. Sędzia wizytator wskazała, że orzecznictwo opiniowanej prezentuje wysoki poziom merytoryczny. Zdaniem sędzi wizytator przeprowadzone badania i analiza danych statystycznych oraz spraw, w których opiniowana była referentem, pozwalają przedstawić Panią sędzię Dorotę Paulinę Bargiel -Małachowską jako spełniającą wymogi i oczekiwania kandydatkę na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator zwróciła również uwagę na rekomendację opiniowanej, udzieloną przez Przewodniczącą III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich i Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Jaworze, a zarazem Prezesa tego Sądu, którzy wskazali, że Pani sędzia jest wzorowym sędzią, posiadającym ogromną wiedzę, wykazującym wielkie zaangażowanie w pracę Sądu i Wydziałów, w których orzekała i orzeka. Reasumując, sędzia wizytator oceniła pracę Pani sędzi Doroty Pauliny Bargiel-Małachowskiej pozytywnie.

Wizytator: Anna Młyniec

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Cieślik Witold Andrzej pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 16 12
PRZECIW 50 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 24 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Witold Andrzej Cieślik urodził się 1 grudnia 1973 r. w Legnicy. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w 1999 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 15 grudnia 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lubinie. Orzekał początkowo w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2002 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Orzekał początkowo w sprawach karnych a od czternastu lat orzeka w sprawach cywilnych w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Orzekał także, w ramach jednorazowej delegacji, w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Legnicy. Brał udział w szkoleniach zawodowych, zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą długoletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Witolda Andrzeja Cieślika znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie jego pracy oraz opinii służbowej, sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie, która m.in. podkreśliła, że Pan Witold Andrzej Cieślik jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego sądu okręgowego. Jest wieloletnim i bardzo doświadczonym sędzią cywilistą. Przez cały okres swojej dotychczasowej służby w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Lubinie wykazał się bardzo dobrą i szeroką wiedzą merytoryczną w zakresie prawa cywilnego, procedury cywilnej oraz ogólnej znajomości przepisów prawa, orzecznictwa sądowego i literatury, w tym w szczególności w zakresie spraw rozpoznawanych w Wydziale, w którym orzeka od wielu lat. Pani Prezes zaznaczyła, że również w pracy wykonywanej wcześniej w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Lubinie, wykazywał się bardzo dobrą wiedzą w zakresie przepisów prawa, orzecznictwa sądowego i literatury w zakresie spraw rozpoznawanych w tych Wydziałach, osiągając bardzo dobre wyniki pracy orzeczniczej. Pozostałe kandydatki posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazały się kandydatkami lepszymi niż Pan Witold Andrzej Cieślik. Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, osoby te nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak osoba przedstawiona do powołania. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że Pani Dorota Paulina Bargiel-Małachowska oraz Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara wprawdzie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uzyskały wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej niż Pan Witold Andrzej Cieślik, jednak wybrany kandydat otrzymał dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych a obie kontrkandydatki otrzymały oceny 6 pozytywne. Ponadto, Pan Witold Andrzej Cieślik legitymuje się najdłuższym stażem orzeczniczym. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Witold Andrzej Cieślik jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie orzecznicze, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Witolda Andrzeja Cieślika sporządziła Pani Anna Bury - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Legnicy, która uznała, że opiniowany, rozpoznając sprawy z zakresu prawa cywilnego o zróżnicowanej tematyce, prezentuje dobry poziom orzecznictwa, pełne opanowanie warsztatu pracy, duże zaangażowanie w pracę. Sprawnie i terminowo podejmuje czynności procesowe i organizuje pracę przy rozpoznawaniu spraw. Sędzia wizytator wskazała, że w najważniejszych kategoriach spraw, tj. „C” oraz „Ns”, wyniki osiągane przez kandydata znacznie przekraczają wyniki wydziałowe. W ocenie sędzi wizytator na podkreślenie zasługuje bardzo szybkie dekretowanie wpływających spraw, rozpoznawanie wniosków o zwolnienie od opłat sadowych, jak i wyznaczanie terminów pierwszych rozpraw. Kandydat sporządzał prawidłowe i obszerne uzasadnienia, zawierające wszystkie elementy wymagane przepisami prawa. W niektórych sprawach działowych zawarte zostały ugody, prawidłowo skonstruowane i w pełni nadające się do egzekucji, co wskazuje m.in. na zdolności mediacyjne opiniowanego. Reasumując, sędzia wizytator wskazała, że dotychczasowe doświadczenie opiniowanego w orzekaniu w sprawach cywilnych oraz sprawność i efektywność podejmowanych czynności przy rozpoznawaniu spraw uprawniają do oceny, że Pan Witold Andrzej Cieślik jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

Wizytator: Anna Bury

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Onufrowicz-Miara Dorota Anna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 57 0
PRZECIW 13 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 21 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara urodziła się 28 sierpnia 1974 r. w Opolu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Głogowie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w IV Wydziale Pracy, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 października 2005 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej o specjalizacji prawo europejskie dla sędziów. W 2013 r. i w 2018 r. orzekała, w ramach jednorazowych delegacji, w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym i Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Legnicy. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą długoletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Witolda Andrzeja Cieślika znajdują odzwierciedlenie w dobrej ocenie jego pracy oraz opinii służbowej, sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Lubinie, która m.in. podkreśliła, że Pan Witold Andrzej Cieślik jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego sądu okręgowego. Jest wieloletnim i bardzo doświadczonym sędzią cywilistą. Przez cały okres swojej dotychczasowej służby w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Lubinie wykazał się bardzo dobrą i szeroką wiedzą merytoryczną w zakresie prawa cywilnego, procedury cywilnej oraz ogólnej znajomości przepisów prawa, orzecznictwa sądowego i literatury, w tym w szczególności w zakresie spraw rozpoznawanych w Wydziale, w którym orzeka od wielu lat. Pani Prezes zaznaczyła, że również w pracy wykonywanej wcześniej w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Lubinie, wykazywał się bardzo dobrą wiedzą w zakresie przepisów prawa, orzecznictwa sądowego i literatury w zakresie spraw rozpoznawanych w tych Wydziałach, osiągając bardzo dobre wyniki pracy orzeczniczej. Pozostałe kandydatki posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazały się kandydatkami lepszymi niż Pan Witold Andrzej Cieślik. Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, osoby te nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak osoba przedstawiona do powołania. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że Pani Dorota Paulina Bargiel-Małachowska oraz Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara wprawdzie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uzyskały wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej niż Pan Witold Andrzej Cieślik, jednak wybrany kandydat otrzymał dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych a obie kontrkandydatki otrzymały oceny 6 pozytywne. Ponadto, Pan Witold Andrzej Cieślik legitymuje się najdłuższym stażem orzeczniczym. Niniejsza procedura konkursowa obejmuje tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie i Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej osoby. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Witold Andrzej Cieślik jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie orzecznicze, a także wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Anny Onufrowicz-Miary sporządziła Pani Małgorzata Gliwińska — sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Legnicy, która uznała, że opiniowana jest osobą taktowną, opanowaną, inteligentną, prezentującą bardzo wysoki poziom kultury osobistej. W pracy jest obowiązkowa i sumienna. Wykazuje dbałość o należyty przebieg posiedzeń sądowych, samodzielność w pracy oraz umiejętność bardzo dobrej jej organizacji. Zachowanie opiniowanej oraz jej postawa etyczna nie budzą jakichkolwiek zastrzeżeń. Sędzia wizytator wskazała, że w okresie orzekania w Sądzie Rejonowym w Głogowie kandydatka wykazała się bardzo dobrym opanowaniem przepisów prawa materialnego i procesowego, jak również technicznej strony pracy sędziego. Osiągnęła dobre wyniki z zakresu ilości spraw załatwionych, efektywności rozpraw oraz merytorycznej jakości orzecznictwa. Sędzia wizytator wskazała na opinię służbową kandydatki, sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Głogowie, który m.in. podkreślił jej bardzo dobrą pracę, obowiązkowość, skrupulatność i staranność, a także dużą wiedzę prawniczą. Zaznaczyła, że opiniowana specjalizuje się w wykonywaniu czynności w obrocie zagranicznym i z obowiązków tych wywiązuje się wzorowo. Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że przedstawione wyniki pracy Pani sędzi Doroty Anny Onufrowicz-Miary, w połączeniu z pozytywnymi cechami osobowościowymi i wysoką kulturą urzędowania, uzasadniają jej powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

Wizytator: Małgorzata Gliwińska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów