Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 388/2018

Sąd: Sąd Okręgowy w Częstochowie
Data posiedzenia: 18 września 2018 – 21 września 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 274 z 2018
Pobierz uchwałę:https://adm.courtwatch.pl/wp-content/blo...
Liczba wolnych stanowisk: 6
Liczba kandydatów: 9
Liczba obsadzonych stanowisk: 5
Liczba odrzuconych kandydatów: 4

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Basińska Mariola Irena sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 71 18
PRZECIW 0 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 5 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Mariola Irena Basińska urodziła się 20 października 1960 r. w Ziębicach. W 1983 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. W latach 1983- 1984 odbywała wstępny staż pracy oraz pracowała na stanowisku referenta do spraw osobowych i szkolenia zawodowego, referenta do spraw socjalnych i szkolenia zawodowego oraz referenta do spraw socjalnych w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Remontowym " Zremb" w Paczkowie. W latach 1984- 1988 była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Częstochowie. Po odbyciu w latach 1985-1987 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Częstochowie złożyła w marcu 1988 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem l stycznia 1989 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 1990 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym nadal orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Od l maja 2002 r. do 6 września 20 17 r. pełniła funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Od l lipca 2002 r. do 30 czerwca 2010 r. pełniła funkcję Wiceprezesa tego Sądu. W roku akademickim 2008/2009 uczestniczyła w podyplomowym studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych i prokuratorów organizowanym przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Od l września 20 17 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marioli Ireny Basińskiej, Pani Aleksandry Heleny Korusiewicz, Pani Iwony Małgorzaty Łyszczarz-Witeckiej, Pana Pawła Ptaka oraz Pani Barbary Teresy Sobocińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: kwalifikacje kandydatów oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Marioli Ireny Basińskiej sporządziła Pani Krystyna Mieszkowska- sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie. Z oceny tej wynika, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, o czym świadczy bardzo dobrze wykonywana praca na stanowisku sędziego sądu rejonowego, sumienne i rzetelnie pełnione obowiązki Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Częstochowie oraz sędziego delegowanego do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Opiniująca stwierdziła, że doświadczenie zawodowe kandydatki, w tym odpowiedni staż pracy, a także należyte opanowanie metodyki pracy sędziego, pozwalają na uznanie, że będzie ona należycie wypełniać obowiązki sędziego sądu okręgowego. Pani Mariola Irena Basińska we właściwy sposób przygotowuje rozprawy i efektywnie wykorzystuje czas na nie przeznaczony, a sprawność postępowania i jakość jej orzecznictwa nie budzą zastrzeżeń. Kandydatka posiada ugruntowaną wiedzę z dziedziny prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz uzyskuje bardzo dobrą wydajność dzięki cechującym ją zaangażowaniu w pracę i pracowitości.

Wizytator: Krystyna Mieszkowska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Brzózka Ilona sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 68 0
PRZECIW 0 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 6 18

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ilona Brzózka urodziła się 27 kwietnia 1970 r. w Częstochowie. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Od l października 1989 r. do 28 lutego 1990 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Częstochowie na stanowisku pomocnika sekretarza sądowego. Po odbyciu w latach 1995-1997 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Częstochowie złożyła we wrześniu 1997 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem l grudnia 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w którym orzekała w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym nadal orzekała w zakresie spraw rodzinnych i nieletnich. Od 16 maja 2005 r. do l lipca 2018 r. pełniła funkcję Przewodniczącego VI Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie. Od 2 lipca 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącego V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia obowiązków sędziowskich na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Świadczą o tym bardzo dobrze wykonywana praca na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz sumiennie i rzetelnie pełnione obowiązki Przewodniczącej V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie. Wyniki lustracji, analiza orzecznictwa, doświadczenie zawodowe oraz należyte opanowanie metodyki pracy sędziego pozwalają, zdaniem opiniującej, na uznanie, że mimo stwierdzonych nielicznych uchybień (niedokładności) opiniowana będzie należycie wypełniać obowiązki sędziego sądu okręgowego. Pani Ilona Brzózka uzyskuje także dobrą wydajność, wydaje trafne orzeczenia oraz wykazuje pracowitość i zaangażowanie w pracę, które stwarzają gwarancję odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Anna Głowacka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Korusiewicz Aleksandra Helena sędzia Sądu Rejonowego w Myszkowie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 23 18
PRZECIW 0 44 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 14 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Aleksandra Helena Korusiewicz urodziła się 6 sierpnia 1973 r. w Siewierzu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z wynikiem plus dobrym. W latach 1995- 1999 pracowała na stanowisku samodzielnego referenta do spraw zamówień publicznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Siewierzu. Po odbyciu w latach 1997- 1998 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach złożyła we wrześniu 1999 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 17 lipca 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tamowskich Górach, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym, II Wydziale Karnym, VI Wydziale Cywilno-Kamym i VI Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tamowskich Górach, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym i VI Wydziale Grodzkim. Od l października 2009 r. do 30 września 20 13 r. odbywała i ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie prawa. Z dniem l czerwca 20 10 r. została na własny wniosek przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Myszkowie, w którym podjęła obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 7 marca 20 18 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie i z tym samym dniem została delegowana do tego Sądu do pełnienia obowiązków sędziego na czas pełnienia tej funkcji. Orzeka w VI Wydziale CywilnymOdwoławczym Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marioli Ireny Basińskiej, Pani Aleksandry Heleny Korusiewicz, Pani Iwony Małgorzaty Łyszczarz-Witeckiej, Pana Pawła Ptaka oraz Pani Barbary Teresy Sobocińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: kwalifikacje kandydatów oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydatka posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i odpowiednie przygotowanie dające rękojmię właściwego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego. Zdaniem opiniującej długoletnie doświadczenie zawodowe daje podstawy do uznania, że kandydatka będzie należycie i odpowiedzialnie pełniła obowiązki sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator wskazała przy tym na dużą różnorodność rozpoznawanych spraw, problemów natury merytorycznej i proceduralnej, które były prawidłowo rozwiązywane przez opiniowaną, a także na wydajność pracy- wyższą niż średnia sędziego w wydziale i sędziego orzekającego w pionie cywilnym okręgu częstochowskiego. Opiniująca wskazała także na wysoki stopień staranności i dbałość o terminowość dokonywanych czynności orzeczniczych we wszystkich sprawach poddanych ocenie. Sędzia wizytator stwierdziła także, że Pani Aleksandra Helena Korusiewicz charakteryzuje się dobrym poziomem i dojrzałością.

Wizytator: Elżbieta Karpeta

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Libertowska-Podyma Dorota Lidia sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 69 8
PRZECIW 0 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 10 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dorota Lidia Libertowska-Podyma urodziła się 22 czerwca 1970 r. w Zabrzu. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1994-1996 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Częstochowie złożyła we wrześniu 1996 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem l marca 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 września 1998 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym nadal orzekała w I Wydziale Cywilnym. Od 17 października 200 l r. do 31 grudnia 2009 r. pełniła funkcję Przewodniczącego XII Wydziału Grodzkiego tego Sądu. Od l stycznia 2010 r. pełni funkcję Przewodniczącego XII Wydziału Cywilnego Sądu lO Rejonowego w Częstochowie. Od 30 listopada 20 11 r. do 2 marca 2013 r. uczestniczyła w podyplomowych studiach z zakresu prawa cywilnego organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowiska sędziego sądu okręgowego, co wynika z dotychczas bardzo dobrze wykonywanej pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz sumienne, odpowiedzialne w pełni zaangażowane pełnienie od kilkunastu lat obowiązków przewodniczącego wydziału, do którego w ostatnich 6-7 latach, wpłynęło najwięcej spraw cywilnych w całym okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie. Opiniowana należycie opanowała metodykę pracy sędziego, a jej orzecznictwo cechuje trafność, stabilność niska zaskarżalność. Kandydatkę cechuje nie budząca zastrzeżeń kultura osobista urzędowania. Zdaniem opiniUJąCeJ Pani Dorota Lidia Libertowska-Podyma, z uwagi na dotychczasowy staż pracy oraz bardzo wysokie kwalifikacje stwarza gwarancje odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Halina Garus

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Łyszczarz-Witecka Iwona Małgorzata sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 53 16
PRZECIW 0 22 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 8 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Iwona Małgorzata Lyszczarz-Witecka urodziła się 19 marca 1973 r. w Częstochowie. W 1996 r. ukończyła kurs syndyka masy upadłości i nadzorcy sądowego. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Od 4 września 1997 r. do 14 lipca 1998 r. pracowała na stanowisku starszego referenta pełniącego funkcję koordynatora do spraw zamówień publicznych w Politechnice Częstochowskiej. W latach 1998-1999 uczęszczała do Szkoły Ekonomii i Zarządzania przy Politechnice Częstochowskiej. Od 15 lipca 1998 r. do 12 maja 2003 r. pracowała na stanowisku starszego inspektora do spraw obsługi prawnej, specjalisty do spraw obsługi prawnej i samodzielnego specjalisty do spraw obsługi prawnej w Spółdzielni Mieszkaniowej " Północ" w Częstochowie. W 1999 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie zarządzania i marketingu - specjalność ekonomika i zarządzenie menedżerskie, organizowane przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Po odbyciu w latach 1999-2002 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie złożyła w kwietniu 2002 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w którym orzekała w VII Wydziale Gospodarczym i XVII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia l lutego 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym orzekała w wydziałach: II Wydziale Cywilnym, VII Wydziale Gospodarczym i XVII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego i do dziś wykonuje obowiązki sędziowskie w tym Sądzie. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników, organizowane przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, z wynikiem celującym. Od l lipca 20 14 r. do 30 czerwca 20 18 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Częstochowie. Od 25 kwietnia 20 16 r. pełni funkcję Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marioli Ireny Basińskiej, Pani Aleksandry Heleny Korusiewicz, Pani Iwony Małgorzaty Łyszczarz-Witeckiej, Pana Pawła Ptaka oraz Pani Barbary Teresy Sobocińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: kwalifikacje kandydatów oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Za powyższym świadczą: bardzo dobry poziom wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego połączony z sumiennym i rzetelnym pełnieniem obowiązków przewodniczącej II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Częstochowie oraz Wiceprezesa tego Sądu. Także wyniki lustracji i analiza orzecznictwa opiniowanej, jej doświadczenie zawodowe, w tym odpowiedni staż pracy i należyte opanowanie metodyki pracy sędziego pozwalają, zdaniem opiniującej, na uznanie, że mimo stwierdzonych nielicznych uchybień Pani Iwona Małgorzata Łyszczarz-Witecka należycie będzie wypełniać obowiązki sędziego sądu okręgowego. Kandydatka posiada duże zdolności koncyliacyjne i uzyskuje znikomy procent zaskarżalności zakończonych przez siebie spraw. Konkludując sporządzająca ocenę kwalifikacji stwierdziła, że wiedza prawnicza, efekty pracy i cechy osobowościowe kandydatki stwarzają gwarancję odpowiedzialnego i rzetelnego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Jolanta Janas

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Nawrocki Michał Tadeusz sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 54 3
PRZECIW 1 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 18 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Michał Tadeusz Nawrocki urodził się 27 maja 1981 r. w Krakowie. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu w latach 2005-2008 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie złożył we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 25 kwietnia 2006 r. do l sierpnia 20 11 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, przy czym powierzone obowiązki wykonywał w II Wydziale Karnym i VII Wydziale Karnym-Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2011 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Karnym. Z dniem l stycznia 2015 r. został na własny wniosek przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym orzekał w VII Wydziale Gospodarczym, przy czym od l czerwca 2017 r. do 30 listopada 2017 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od l grudnia 20 17 r. jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, w którym orzeka w V Wydziale Gospodarczym.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydat, zważywszy na bardzo dobrze wykonywaną przez niego pracę na stanowisku sędziego sądu rejonowego,posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Jest doświadczonym sędzią, a uzyskiwana przez niego sprawność postępowania i jakość orzecznictwa nie budzą zastrzeżeń. Opiniujący podkreślił wysokie zdolności analityczne kandydata, szybkość podejmowania decyzji i wysoką jakość sporządzanych przez niego uzasadnień. Dodatkowo wskazał, że Pan Michał Tadeusz Nawrocki sporządził uzasadnienie do pytania prawnego do Sądu Najwyższego, które postanowił wystosować Wydział w jednej ze spraw apelacyjnych, a dotyczącej kwestii rozliczenia najmu pojazdu zastępczego, w szczególności składników tego rozliczenia. Powyższe względy oraz wiedza i pracowitość opiniowanego wskazana w ocenie kwalifikacji sprawiły, że sędzia wizytator uznał, że daje on gwarancję należytego wypełniania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Andrzej Znak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Podyma Dariusz Wojciech sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 74 2
PRZECIW 0 7 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3 12

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Dariusz Wojciech Podyma urodził się 22 września 1967 r. w Wieluniu. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. Po odbyciu w latach 1994-1995 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Częstochowie złożył we wrześniu 1995 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem l O listopada 1995 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lublińcu, w którym orzekał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, II Wydziale Karnym i I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 listopada 1997 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublińcu, w którym od 15 lipca 1998 r. do 14 lipca 2006 r. pełnił funkcję Prezesa Sądu, a od 16 maja 2003 r. do 14 lipca 2006 r. także funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. Z dniem 7 sierpnia 2006 r. został na własny wniosek przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym orzekał w pionie cywilnym. Od 30 listopada 2011 r. do 2 marca 2013 r. uczestniczył w podyplomowych studiach z zakresu prawa cywilnego organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Od 15 lutego 2016 r. jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydat posiada wszelkie wymagane kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Opiniujący podkreślił, że zakres stwierdzonych przez niego uchybień i ich waga są pomijalne. Dodał, że Pan Dariusz Wojciech Podyma daje silne wsparcie dla funkcjonowania I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Częstochowie, zwłaszcza w sprawach trudnych i skomplikowanych, w których osiąga dobre wyniki w zakresie załatwień i ma bardzo dobrą stabilność orzecznictwa Gak dotychczas nie uchylono mu żadnego wydanego wyroku). Opiniowany sporządza bardzo dobre uzasadnienia, których argumentacja niejednokrotnie odwiodła strony od zamiaru wniesienia apelacji. Konkludując sędzia wizytator stwierdził, że pracując z kandydatem w jednym Wydziale może stwierdzić, że jest on osobą bezkonfliktową, dobrze pracującą w zespole, uczynną, koleżeńską oraz zasługuje na pozytywne zaopiniowanie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Jacek Włodarczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
8. Ptak Paweł sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 74 18
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 7 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Ptak urodził się 22 marca 1970 r. w Krzepicach. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1994-1996 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Częstochowie złożył we wrześniu 1996 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem l grudnia 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w którym orzekał w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 1998 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym orzekał między innymi w I Wydziale Cywilnym. Od l czerwca 1999 r. do 30 maja 2003 r. pełnił obowiązki Kierownika Sekcji do spraw Postępowania Egzekucyjnego i Windykacji Należności w Sprawach Cywilnych w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Od l czerwca 2003 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego XV Wydziału Cywilnego (Wykonawczego) tego Sądu. Od l grudnia 2015 r. jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, w którym początkowo orzekał w VI Wydziale Cywilno-Odwoławczym, a od l marca 2016 r. orzeka w V Wydziale Gospodarczym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marioli Ireny Basińskiej, Pani Aleksandry Heleny Korusiewicz, Pani Iwony Małgorzaty Łyszczarz-Witeckiej, Pana Pawła Ptaka oraz Pani Barbary Teresy Sobocińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: kwalifikacje kandydatów oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, co wynika z dobrze wykonywanej pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz w ramach delegacji do sądu okręgowego. Opiniująca podkreśliła, że dzięki dużym zdolnościom organizacyjnym Pan Paweł Ptak potrafił bardzo dobrze zorganizować pracę wydziału i z powodzeniem łączyć obowiązki orzecznicze z pełnioną funkcją. Z chwilą delegowania do V Wydziału Gospodarczego, przejął referat sędziego odchodzącego w stan spoczynku, obejmujący także sprawy wielotomowe i sprawnie rozpoznał wyznaczone wcześniej sprawy. Orzecznictwo opiniowanego jest przemyślane i jednolite. Kandydata cechuje wiedza, pracowitość i zaangażowanie w pracę, które dają, zdaniem opiniującego, gwarancję rzetelnego i odpowiedzialnego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Zofia Wolna

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
9. Sobocińska Barbara Teresa sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 25 16
PRZECIW 0 43 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 13 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Barbara Teresa Sobocińska urodziła się 16 lutego 1973 r. w Częstochowie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1997-1999 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie złożyła we wrześniu 1999 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem l listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lublińcu, w którym orzekała w II Wydziale Karnym i IV Wydziale Pracy. Od l lutego 2001 r. do 30 czerwca 2003 r. pełniła obowiązki Przewodniczącego IV Wydziału Pracy tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublińcu, w którym nadal orzekała w IV Wydziale Pracy. Z dniem l lipca 2003 r. została na własny wniosek przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym orzekała w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym od l marca 2004 r. do 11 marca 2018 r. pełniła funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, a od l O kwietnia 2017 r. do 11 marca 2018 r. pełniła także funkcję Wiceprezesa tego Sądu. Z dniem 12 marca 2018 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie i z tym samym dniem została delegowana do tego Sądu do pełnienia obowiązków sędziego na czas pełnienia tej funkcji. Orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marioli Ireny Basińskiej, Pani Aleksandry Heleny Korusiewicz, Pani Iwony Małgorzaty Łyszczarz-Witeckiej, Pana Pawła Ptaka oraz Pani Barbary Teresy Sobocińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: kwalifikacje kandydatów oraz ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że kandydatka spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniujący pozytywnie ocenił wyniki pracy opiniowanej, jej przygotowanie zawodowe: posiadaną wiedzę prawniczą i znajomość metodyki pracy sędziego, z której korzysta w procesie orzekania. Podniósł, że nieliczne uchybienia stwierdzone w czasie badania akt nie mogą wpływać zasadniczo na ocenę jej pracy, zaś wyniki postępowania odwoławczego świadczą o dobrej jakości orzecznictwa. Wyraził także przekonanie, że cechy charakteru i dotychczasowa postawa kandydatki nie budzą zastrzeżeń. Konkludując stwierdził, że Pani Barbara Teresa Sobocińska jest w pełni przygotowana do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Tadeusz Szweda

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów