Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 595/2019

Sąd: Sąd Okręgowy we Włocławku
Data posiedzenia: 25 czerwca 2019 – 28 czerwca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 467 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2019-06-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Jaros Paweł Jarosław negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Jarosław Jaros urodził się w 1961 r. w Kutnie. W 1988 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 1991 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Z dniem 1 stycznia 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gostyninie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 września 1993 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gostyninie. Orzekał w sprawach wieczystoksięgowych, rodzinnych i nieletnich oraz karnych, a od grudnia 1996 r. do października 1997 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w tym Sądzie. Z dniem 15 listopada 1997 r., wobec zrzeczenia się urzędu sędziego, uległ rozwiązaniu jego stosunek służbowy. W latach 1997-2001 był posłem na Sejm RP oraz członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. W latach 2001-2006 r. pełnił funkcję Rzecznika Praw Dziecka, a w latach 2005-2006 Prezydenta Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z 28 października 2005 r. został mu nadany na podstawie rozprawy pt.: „Pozycja ustrojowa Rzecznika Praw Dziecka w ustawodawstwie i praktyce” stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Od 2006 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Ochrony Praw Człowieka i Prawa Międzynarodowego Humanitarnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pełni także funkcję doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Od czerwca 2006 r. do października 2006 r. był zatrudniony w Biurze Rzecznika Praw Dziecka jako Główny Konsultant - Koordynator Prac Wydziału Organizacyjno-Prawnego oraz Wydziału Spraw Zagranicznych w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2006 r. powrócił na uprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gostyninie. Z dniem 1 listopada 2007 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, w którym został skierowany do orzekania w wydziale rodzinnym i nieletnich. Od grudnia 2006 r. jest delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Obowiązki wykonywał w Departamencie Sądów Powszechnych i Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka. Od kwietnia 2017 r. pełni obowiązki naczelnika Wydziału do spraw Międzynarodowych Procedur Ochrony Praw Człowieka w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka. Jest członkiem komitetów traktatowych i grup roboczych w organach Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uczestniczył w szeregu szkoleń zawodowych, jest autorem licznych publikacji naukowych, głównie dotyczących ochrony praw dziecka, także w aspekcie prawa międzynarodowego. Jest odznaczony m.in Orderem Uśmiechu, Złotym Medalem za zasługi dla Policji.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa oceniając tę kandydaturę miała na uwadze bogaty dorobek zawodowy i naukowy Pana Pawła Jarosława Jarosa, jednak uwzględniła przede wszystkim, że w okresie ostatnich dziesięciu lat nie wykonywał czynności orzeczniczych, a ponadto przedstawione w ocenie kwalifikacyjnej dane statystyczne wskazują, że wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa kandydata były poniżej średniej wydziału i okręgu. Wybrany przez Radę kandydat orzeka nieprzerwanie od 2012 r., przy czym jego doświadczenie jest szerokie, gdyż wykonywał obowiązki zarówno w pionie cywilnym jak i karnym, a ponadto orzeka w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym we Włocławku. Z przedstawionych danych statystycznych wynika, że wydajność i efektywność pracy kandydata pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Z powyższych względów Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pan Bartosz Sitkiewicz jest najlepszym kandydatem w niniejszym postępowaniu nominacyjnym

Opinia wizytatora

Kandydat otrzymał negatywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Katarzynę Mazurek - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego we Włocławku. Wynika z niej, że analiza spraw zarejestrowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości wskazuje na staranność i wnikliwość przy ich rozpoznawaniu. Przedstawione projekty, analizy, opinie, proponowane zmiany legislacyjne i organizacyjne mają bardzo dobry poziom merytoryczny. Podkreślenia, zdaniem wizytatora, wymaga duża wiedza teoretyczna, wyrażająca się w licznych publikacjach naukowych. Należy też docenić terminowość i sprawność pracy kandydata. W czasie wykonywania obowiązków orzeczniczych wszystkie uzasadnienia orzeczeń były sporządzone terminowo. Postępowania prowadzi sprawnie przy jednoczesnym poszanowaniu i respektowaniu przepisów prawa materialnego i procesowego. Wyniki stabilności orzecznictwa kandydata są poniżej średniej wydziału i okręgu. Opiniujący wskazał, że co prawdo uchylono tylko jedno orzeczenie opiniowanego, jednak wynikało to z uchybień merytorycznych. Sędzia wizytator zwróciła również uwagę na niewielki staż orzeczniczy kandydata - niespełna pięcioletni, przy czym zaznaczyła, że w okresie dziesięciu lat poprzedzających ocenę, w ogólne nie wykonywał czynności orzeczniczych. W pełnym zakresie orzekał jedynie do października 1997 r. Od stycznia 2008 r. do listopada 2008 r. orzekał raz w miesiącu. Ponadto wizytator podkreśliła, że umiejętności i wiedza kandydata nie zostały poddane weryfikacji przez delegowanie do sądu okręgowego. Z uwagi na brak możliwości pozyskania danych statystycznych w okresie pracy kandydata w Sądzie Rejonowym w Gostyninie i niemiarodajność tych danych w czasie wykonywania czynności w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, z uwagi na zakres powierzonych czynności, nie można poczynić ustaleń odnośnie obciążenia ilością spraw, liczby załatwień, wokand, liczby spraw na wokandzie. W świetle poczynionych wyżej uwag, wizytator stwierdziła, że uzyskane dane nie pozwalają na wydanie pozytywnej oceny o kandydacie. Kandydat zgłosił uwagi do oceny kwalifikacyjnej, w której odniósł się do problemu braku danych statystycznych i krótkiego stażu orzeczniczego. Sędzia wizytator podtrzymała negatywną ocenę.

Wizytator: Katarzyna Mazurek

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Sitkiewicz Bartosz pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 15
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Bartosz Sitkiewicz urodził się w 1981 r. w Świeciu. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. W latach 2006-2012 wykonywał obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Uchwałą Rady Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z 6 grudnia 2011 r. został mu nadany na podstawie rozprawy pt.: „ Prywatne gromadzenie dowodów w postępowaniu karnym” stopień naukowy doktora nauk prawnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 lutego 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego we Włocławku, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 kwietnia 2014 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim. Orzeka w sprawach karnych. W latach 2013 i 2017-2018 wielokrotnie orzekał w Sądzie Okręgowym we Włocławku w ramach jednodniowych delegacji, a ponadto był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego we Włocławku od września 2017 r. do lutego 2018 r. początkowo w wymiarze 4 sesji w miesiącu, a następnie w wymiarze połowy etatu. Od marca 2019 r. do września 2019 r. jest ponownie delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do orzekania w Sądzie Okręgowym we Włocławku w pełnym wymiarze. Kandydat brał udział w konferencjach naukowych, w latach 2006-2007 i 2008-2010 prowadził ćwiczenia z postępowania karnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem kilku publikacji prawniczych z zakresu prawa karnego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Bartosz Sitkiewicz wykazuje się odpowiednim doświadczeniem zawodowym i życiowym, posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych, jest autorem kilku publikacji naukowych. Z oceny kwalifikacyjnej i szeregu opinii służbowych wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. W szczególności podkreślenia wymagają uzyskane przez kandydata wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej, w całym okresie podlegającym badaniu, liczba wydanych wyroków, które zostały zmienione przez sąd II instancji była niższa niż średnia wydziału i okręgu, liczba wyroków utrzymanych w mocy wyższa niż średnia wydziału i okręgu, zaś liczba wyroków uchylonych zdecydowanie niższa niż średnia wydziału i okręgu (zaledwie jeden wyrok uchylony w badanym okresie). Kandydat prowadzi postępowania starannie i wnikliwie, a rozstrzygnięcia i ich uzasadnienia prezentują bardzo wysoki poziom.

Opinia wizytatora

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Stanisława Iglewskiego - sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego we Włocławku. Wynika z niej, że kandydat posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe i życiowe, jest osobą zdecydowaną i bardzo zorganizowaną. Z przedstawionych danych statystycznych wynika, że wydajność i efektywność pracy kandydata pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Dysponuje one dużym zasobem wiedzy prawniczej, zna orzecznictwo sądowe i poglądy doktryny. Kandydat proceduje z wielką starannością i wnikliwością, a rozstrzygnięcia i uzasadnienia są sporządzane na bardzo wysokim poziomie. Stabilność orzecznictwa kandydata jest niewątpliwie dobra. Osiąga wyniki statystyczne lepsze niż średnia w wydziale i okręgu.W ocenie opiniującego, kandydat daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Stanisław Iglewski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów