Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 918/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Pleszewie
Data posiedzenia: 15 października 2019 – 18 października 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 46 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Kasprzak Tomasz referendarz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 38 2
PRZECIW 0 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Tomasz Kasprzak urodził się 22 września 1979 r. w Kaliszu. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 21 lipca 2003 r. do 22 października 2003 r. odbywał staż w Sądzie Rejonowym w Kaliszu w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych. Następnie od 1 listopada 2003 r. do 30 czerwca 2004 r., od 1 października 2004 r. do 30 maja 2005 r. oraz od 1 września 2005 r. do 30 kwietnia 2006 r. pracował na podstawie umowy zlecenia w Urzędzie Miasta Kalisza. Od 15 czerwca do 30 września 2004 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Kaliszu w V Wydziale Gospodarczym na stanowisku praktykanta - asystenta sędziego, a od 23 maja 2005 r. do 22 lipca 2005 r. w VII Wydziale Grodzkim tego Sądu. Od 8 maja do 30 czerwca 2006 r. ponownie był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Kaliszu w V Wydziale Gospodarczym na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu w 2006 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym plus dostatecznym. Od 4 października 2006 r. do 31 października 2006 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Kaliszu w VII Wydziale Grodzkim na stanowisku asystenta sędziego, a następnie od 1 listopada 2007 r. do 15 stycznia 2010 r. w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 16 stycznia 2010 r. do 14 września 2016 r. kandydat był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Kaliszu w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 września 2016 r. mianowany został referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łasku w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Pan Tomasz Kasprzak podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Kasprzaka sporządził Pan dr Wojciech Tomalak - sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, który stwierdził, że opiniowany pracuje sumiennie, angażując się w wykonywanie powierzonych zadań, a przy tym jest osobą skrupulatną. Prawidłowo organizuje czas pracy. Znajduje właściwe rozwiązania spornych kwestii. W podejmowanych czynnościach przejawia bardzo dobre przygotowanie od strony merytorycznej, a przy tym wykazuje się znajomością regulacji prawnych oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, jak i sądów powszechnych. Sprawność postępowania w skontrolowanych sprawach jest należyta. Wyjaśnienie okoliczności o istotnym znaczeniu dla rozstrzygnięcia żądania objętego wnioskiem przebiegało niezwłocznie. Dokonywane w sprawach czynności nie nasuwają zastrzeżeń. Nie stwierdzono, aby czynności te były powierzchowne albo podjęte bez rozważenia wszystkich okoliczności świadczących o zasadności wniosku lub braku podstaw do jego uwzględnienia. Właściwe przygotowanie do wykonywania zawodu umożliwiły kandydatowi osiągnąć zaprezentowane wyniki pracy. Sporządzone przez opiniowanego orzeczenia w sprawach wieczystoksięgowych oraz ich uzasadnienia zawierają wszystkie niezbędne elementy, a tym samym odpowiadają wszelkim wymaganiom nakreślonym przez ustawodawcę. W szczególności uzasadnienia są wnikliwe i staranne w treści. Stabilność orzecznictwa kandydata w sprawach wieczystoksięgowych jest dobra. Kandydat jest osobą rzetelną, pracowitą i konsekwentną w działaniu, a przy tym właściwie przygotowaną do zawodu. W miejscu pracy opiniowany zachowuje się taktownie w stosunku do współpracowników. Nikt nie zgłaszał jakichkolwiek uwag o nieprawidłowym zachowaniu się kandydata poza miejscem pracy. W stosunku do opiniowanego nie były prowadzone postępowania dyscyplinarne. W ocenie opiniującego zaangażowanie, osiągnięte wyniki pracy oraz cechy osobowości i prezentowana na co dzień postawa w miejscu zatrudnienia, potwierdzają przydatność kandydata na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Wojciech Tomalak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Ozdowska-Chojnacka Izabela Maria radca prawny pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 35 9
PRZECIW 1 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 6

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Izabela Maria Ozdowska-Chojnacka urodziła się 4 lutego 1979 r. w Pleszewie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2003 r. do 30 września 2005 r. kandydatka pracowała w P.H. WIMAR Z. Ozdowski M. Ozdowska Sp. J. na stanowisku specjalisty ds. prawnych. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu złożyła w 2008 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 3 listopada 2008 r. do 31 maja 2009 r. kandydatka była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej adw. Michała Królikowskiego na stanowisku asystenta adwokata. Następnie od 22 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2012 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Pleszewie na stanowisku asystenta sędziego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z 30 czerwca 2009 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzona przez tę Radę. Od 1 stycznia 2013 r. do 28 stycznia 2013 r. kandydatka pracowała w Sądzie Rejonowym w Jarocinie na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 marca 2013 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Pani Izabela Maria Ozdowska-Chojnacka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu negocjacji, mediacji i innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów z wynikiem celującym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Izabeli Marii Ozdowskiej-Chojnackiej na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: rozległa wiedza prawnicza, poparta wieloletnim i bogatym doświadczeniem zawodowym, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu, ocena kwalifikacyjna, a także oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych, studiów podyplomowych i z egzaminu sędziowskiego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Izabeli Marii Ozdowskiej-Chojnackiej sporządził Pan dr Wojciech Tomalak - sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, który stwierdził, że czynności w sprawach, w których kandydatka działa w charakterze pełnomocnika są prawidłowe i podejmowane we właściwym czasie, a tym samym jakość, sprawność, rzetelność i terminowość dokonywanych czynności nie wywołuje zastrzeżeń. W pracy wykazuje się właściwym przygotowaniem zawodowym, od strony formalnej sporządzane pisma w sprawach przygotowywane są na dobrym poziomie, napisane niewywołującym zastrzeżeń językiem prawniczym (zrozumiałym również dla klientów nieposiadających wiedzy prawniczej). W treści pism - poza prawidłowymi wywodami prawniczymi - przytaczane jest dla wzmocnienia prezentowanego stanowiska orzecznictwo sądowe. Odnosi się to do jakości i solidności sporządzonych pism w postępowaniu pozasądowym. Na zachowanie kandydatki jako radcy prawnego nie zgłaszano uwag, ani też w stosunku do tego pełnomocnika nie były prowadzone i nie toczą się postępowania dyscyplinarne. Na opiniowaną nie wpłynęły zawiadomienia z sądów i prokuratur o naruszeniu obowiązków procesowych. Wiedza i sposób wykonywania czynności zawodowych oraz brak negatywnych opinii, stwarzają podstawę do wyprowadzenia wniosku, że Pani Izabela Maria Ozdowska-Chojnacka ma predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego - co niewątpliwie wymaga dalszego poszerzania wiedzy i doskonalenia umiejętności na różnych płaszczyznach i w dziedzinach prawa, mając na uwadze problematykę spraw rozpatrywanych na drodze sądowej.

Wizytator: Wojciech Tomalak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Raszewska-Pietrakow Justyna Magdalena referendarz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 38 7
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 8

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Justyna Magdalena Raszewska-Pietrakow urodziła się 12 maja 1977 r. w Przemyślu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego 1999 r. do 30 września 2001 r. kandydatka była zatrudniona w Kancelarii Komornika sądowego Rewiru II przy Sądzie Rejonowym w Kaliszu na stanowisku sekretarza. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu złożyła w 2004 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 1 października 2004 r. do 14 maja 2006 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Kaliszu w I Wydziale Cywilnym na stanowisku asystenta sędziego. Od 15 maja 2006 r. do 31 sierpnia 2017 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Kaliszu w I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Gospodarczym na stanowisku referendarza sądowego, a następnie od 1 września 2017 r. w Sądzie Rejonowym w Kaliszu w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych na stanowisku starszego referendarza sądowego. Pani Justyna Raszewska-Pietrakow podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach. W 2009 r. ukończyła Studium Podyplomowe Prawa Cywilnego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Justyny Raszewskiej-Pietrakow sporządził Pan dr Wojciech Tomalak - sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, który stwierdził, że nie nasuwa zastrzeżeń sprawność postępowania w skontrolowanych sprawach zarówno w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych, jak i wcześniej w I Wydziale Cywilnym. Podejmowane przez kandydatkę czynności zmierzały do niezwłocznego wyjaśnienia wszystkich okoliczności mających znaczenie dla rozstrzygnięcia żądania objętego wnioskiem. Sprawność postępowania jest właściwa. Nie stwierdzono, aby podejmowane w sprawach czynności były powierzchowne, czy też nieprzemyślane. Zdobyta wiedza, staranność oraz dobre przygotowanie do wykonywania zawodu, umożliwiły opiniowanej osiągnięcie dobrych wyników. W ocenie sędziego opiniującego na podkreślenie zasługuje dobra stabilność orzecznictwa - w 2018 r. wpłynęły 3 skargi na orzeczenie referendarza, natomiast w ich rozpoznaniu w 2 skargach wydane zostały postanowienia tożsame z rozstrzygnięciami wydanymi przez referendarza sądowego, a w 1 nastąpiło umorzenie postępowania. Sporządzone przez kandydatkę orzeczenia w sprawach wieczystoksięgowych oraz innych sprawach cywilnych, a także ich uzasadnienia zawierają wszystkie niezbędne elementy, odpowiadają wszelkim wymaganiom nakreślonym przez ustawodawcę. W szczególności uzasadnienia są wyczerpujące w treści. Obejmują przedmiotowo: ustalenia stanu faktycznego, ustosunkowanie się do przeprowadzonych dowodów, omówienie zastosowanych przepisów z przytoczeniem w argumentacji stanowiska - jeżeli zachodzi taka potrzeba - poglądów doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Treść orzeczeń i ich uzasadnień świadczą tak o znajomości regulacji prawnych jak i umiejętnościach w stosowaniu przepisów w sprawach poddanych rozstrzygnięciu. Nie wywołują uwag opiniującego wydawane w sprawach zarządzenia. Kandydatka zachowuje się w miejscu pracy kulturalnie, odnosi się z szacunkiem do interesantów i współpracowników, potrafi pracować w zespole, tworzy właściwą atmosferę pracy. Jest osobą łubianą w środowisku. Na sposób urzędowania nie zgłaszano uwag. Przedstawione kwalifikacje i osiągnięcia zawodowe oraz cechy osobowości kandydatki, jak również oceny przełożonych wyrażone w przedstawionych opiniach, prowadzą do wniosku o właściwym przygotowaniu do obowiązków sędziego sądu rejonowego w razie powołania na to stanowisko.

Wizytator: Wojciech Tomalak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Spalony Michał radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 35 0
PRZECIW 1 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Michał Spalony urodził się 19 lipca 1975 r. w Kaliszu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 kwietnia 1997 r. kandydat jest wspólnikiem w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym ARPO K. Spalony Sp. J. w Stawiszynie. Od 1 września 2001 r. do 31 grudnia 2006 r. był zatrudniony w J.A.M. alu Wąsik Sp. J. z siedzibą w Kaliszu oraz w J.A.M. GmbH Sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu na stanowisku specjalisty ds. analiz prawnych i windykacji. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu złożył w 2006 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z 17 października 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Radę. Od 1 stycznia 2007 r. kandydat wykonuje zawód radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego Michał Spalony. Od 15 stycznia 2008 r. do 31 stycznia 2009 r. był zatrudniony w Wielkopolskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. Oddział - Zakład Gazowniczy w Kaliszu na stanowisku radcy prawnego. Pan Michał Spalony podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Pana Michała Spalonego w zakresie spraw cywilnych sporządził Pan dr Wojciech Tomalak - sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, który stwierdził, że w świetle czynności dokonywanych w prowadzonych sprawach oraz formułowanych pismach i wydawanych opinii prawnych kandydat jest dobrze przygotowany zawodowo, tak pod względem wiedzy, jak i jakości pracy. Nie należy przy tym pomijać doświadczenia radcy prawnego wiążącego się z długim okresem czasu prowadzenia działalności na tej płaszczyźnie. W sprawach sądowych działa zdecydowanie i terminowo, wyraża stanowisko jednoznacznie i konkretnie, a w składanych pismach przedstawia poprawnym językiem prawniczym istotę zagadnienia. W sporządzanych opiniach prawnych dokonuje wyodrębnienia poruszanych zagadnień, które są odpowiednio tytułowane, natomiast w treści - poza prawidłowymi wywodami prawniczymi - przytaczane są dla wzmocnienia prezentowanego stanowiska poglądy doktryny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego. Solidność w działaniach na drodze sądowej i na płaszczyźnie pozasądowej, a zwłaszcza w formułowanych opiniach prawnych, stanowi cechę charakterystyczną radcy prawnego. Praca kandydata nie wywołuje zastrzeżeń, a ściślej jest prawidłowo wykonywana. Wszystkie z przedstawionych czynności i ich właściwa realizacja oraz poziom wiedzy, stwarzają podstawę w ocenie opiniującego do postawienia wniosku o posiadanej przez kandydata zdolności do wykonywania zawodu sędziego, jednakże praca w tym zawodzie wymaga pogłębienia zasobu wiadomości na znacznie szerszych płaszczyznach, co wiąże się ze złożonością zagadnień objętych przedmiotem rozstrzygnięć sądowych.

Wizytator: Wojciech Tomalak

Ocenę kwalifikacji Pana Michała Spalonego w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządził Pan Piotr Leń - sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, który stwierdził, że w oparciu o udostępniony wątły materiał poglądowy obejmujący aktywność kandydata, oceniający nie jest w stanie dokonać racjonalnej i odpowiedzialnej oceny ewentualnej przydatności opiniowanego w pracy na stanowisku sędziego. Skoro jednak obowiązująca procedura zobowiązuje opiniującego do wyrażenia jednoznacznej opinii, w ocenie wizytatora w sprawach nie występują jaskrawe uchybienia, dlatego ocena kwalifikacyjna jest pozytywna.

Wizytator: Piotr Leń

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów