Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 758/2015

Sąd: Sąd Rejonowy w Oleśnicy
Data posiedzenia: 16 czerwca 2015 – 19 czerwca 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 26 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-06-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Gołębiowska Anna Elżbieta asystent pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 9 34 12
PRZECIW 0 22 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 34 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Gołębiowska urodziła się w 1979 r. Studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego ukończyła w 2003 r. z wynikiem dobrym plus uzyskując tytuł magistra prawa. We wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. W okresie aplikacji od dnia 20 kwietnia 2006 r. do 31 października 2006 r. kandydatka pracowała jako asystent w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Następnie, od 2 listopada 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. pracowała jako asystent sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Oleśnicy. W okresie od 5 listopada 2007 r. do 30 września 2008 r. Pani Anna Elżbieta Gołębiowska zatrudniona była w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego, jako asystent sędziego. Od 2 marca 2009 r. kandydatka pracuje jako asystent sędziego w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa kandydatka uzyskała mniejsze poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu niż kontrkandydatki: Pani Dorota Kapral i Pani Sylwia Raczyńska. Rada podzieliła jednak stanowisko Zespołu i uznała, że na korzyść Pani Anny Elżbiety Gołębiowskiej przemawia wyróżniająca ją spośród innych kandydatów wyjątkowo dobra ocena kwalifikacyjna, najwyższe poparcie i najwyższa ocena Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz wyższy w porównaniu do nich stopień z egzaminu sędziowskiego (dobry plus). Kontrkandydatka Pani Agata Piecuch-Plewa uzyskała co prawda wyższy stopień z egzaminu sędziowskiego (bardzo dobry) niż wybrana kandydatka, jednakże uzyskała niższe poparcie podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu i mniejsze poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz nie tak wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną. Ponadto Rada kierowała się przede wszystkim wyjątkowo wyróżniającą oceną kwalifikacyjną kandydatki. Wynika z niej, że Pani Anna Elżbieta Gołębiowska osiągnęła bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczeJ. Jest to wiedza ponadprzeciętna. W opmn podkreślono ogromną wartość prawniczą i duże znaczenie dla judykatury treści sporządzanych przez nią projektów uzasadnień różnych decyzji procesowych, w tym pytań prawnych do Sądu Najwyższego. Sędzia wizytator wskazał, że Pani Anna Elżbieta Gołębiowska jest osobą oddaną swej pracy i wykonuje ją z pasją i z całą pewnością wymiar sprawiedliwości potrzebuje takich osób, aby prawidłowo wykonywać swoje funkcje. Zdaniem sędziego wizytatora Pani Anna Elżbieta Gołębiowska jest doskonałym kandydatem do objęcia stanowiska Sędziego Sądu Rejonowego. Kandydatka posiada umiejętność logicznego rozumowania, podejmowania trafuych decyzji, dostrzegania problemów tak faktycznych, jak i prawnych, istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy z przedstawieniem przekonywującej argumentacji dla poparcia swojego stanowiska.

Opinia wizytatora

Wskazując Jej kandydaturę członkowie Zespołu kierowali się przede wszystkim oceną kwalifikacyjną pracy kandydatki. Wynika z niej, że jest ona doskonałym kandydatem do objęcia urzędu sędziego. Sędzia wizytator wskazał, że Pani asystent Anna Gołębiowska osiągnęła bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej i doświadczenia życiowego. Podkreślił, że rekomendowana kandydatka posiada ponadprzeciętną wiedzę, a swoją pracę wykonuje z dużym zaangażowaniem. W ocenie sędziego wizytatora projekty uzasadnień różnych decyzji procesowych, w tym pytań prawnych do Sądu Najwyższego, przedstawiają wartość prawniczą samą w sobie, jako cenne dla praktyki wypowiedzi judykatury.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kapral Dorota Magdalena negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11
3. Piecuch-Plewa Agata Maria negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13
4. Raczyńska Sylwia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13