Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 984/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Zamościu
Data posiedzenia: 5 listopada 2019 – 8 listopada 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 227 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-11-0...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 4

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Besztak Bartłomiej Paweł adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 19 4
PRZECIW 16 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 9

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Bartłomiej Paweł Besztak urodził się w 1979 r. w Bogusławie. W 2003 r. ukończył na Uniwersytecie Warszawskim wyższe studia prawnicze z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od stycznia do kwietnia 2004 r. był zatrudniony jako stażysta w ramach stażu absolwenckiego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, a od maja do września 2006 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w wymiarze 1/2 etatu w tym Sądzie. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od kwietnia 2007 r. do sierpnia 2009 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta radcy prawnego w kancelarii radcy prawnego. Po uzyskaniu wpisu na listę adwokatów w marcu 2009 r., od września 2009 r. wykonuje zwód adwokata w Kancelarii Radcy Prawnego i Adwokata M. i B. Besztak s.c. w Zamościu. W 2010 r. kandydat ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II studia podyplomowe w zakresie retoryki stosowanej z wynikiem bardzo dobrym.

Opinia wizytatora

Kandydat otrzymał w zakresie spraw cywilnych pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Teresę Bodys - sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu. Wynika z niej, że kandydat posiada niezbędną wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania prawa. Jest osobą obowiązkową, terminową, dokładną i konsekwentną, a nadto posiada zdolności mediacyjne. W ocenie opiniującej, Pan Bartłomiej Paweł Besztak spełnia wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Ponadto kandydat otrzymał także pozytywną ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw karnych sporządzoną przez Pana Dariusza Filipczaka - wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wynika z niej, że wykazuje się ugruntowaną wiedzą i umiejętnością zastosowania jej w praktyce. Nadto, nie budzi zastrzeżeń forma stylistyczna sporządzanych przez niego pism procesowych. Prawidłowości formułowania środków odwoławczym dowodzi skuteczność wniesionych przez kandydata apelacji, które zostały uwzględnione. Na podstawie całości przeanalizowanych materiałów obrazujących pracę opiniowanego, jego kandydaturę wizytator ocenił bardzo pozytywnie.

Wizytator: Teresa Bodys

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Jakimiec Daniel referendarz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 14 3
PRZECIW 21 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Daniel Jakimiec urodził się w 1976 r. w Hrubieszowie. W 2000 r. ukończył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach wyższe studia prawnicze z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2004 r. ukończył na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie studia podyplomowe w zakresie rachunkowości z wynikiem bardzo dobrym. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od lipca 2008 r. do stycznia 2009 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Skarżysku Kamiennej na stanowisku asystenta sędziego. Wykonywał obowiązki w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, Wydziale Pracy i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od lutego do listopada 2009 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w IX Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Z dniem 1 grudnia 2009 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Człuchowie. Orzekał w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, I Wydziale Cywilnym oraz Sekcji Windykacji i Wykonywania Orzeczeń. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z 24 listopada 2014 r. nadano mu na podstawie rozprawy pt.: „Dysfunkcjonalność rodziny jako przedmiot postępowania wykonawczego w prawie rodzinnym i opiekuńczym. Rola i zadania sądu”, stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Z dniem 1 czerwca 2016 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Orzeka w VI Wydziale Cywilnym. Kandydat jest autorem ośmiu monografii książkowych dotyczących m.in. postępowania wykonawczego w prawie rodzinnym, postępowania wieczystoksięgowego i restrukturyzacyjnego, postępowania cywilnego, prawa rzeczowego, ustawy o kinematografii i trzydziestu dwóch artykułów naukowych z zakresu m. in. prawa rodzinnego, prawa cywilnego, postępowania cywilnego, postępowania wieczystoksięgowego. W 2011 r. w ramach wolontariatu udzielał darmowych porad prawnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chojnicach.

Opinia wizytatora

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Barbarę Krukowską - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wynika z niej, że kandydat wykazuje w pracy duże zaangażowanie, pracowitość i sumienność. Szeroka wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności przekładają się na wysoki poziom orzecznictwa i bardzo dobrą sprawność postępowania.

Wizytator: Barbara Krukowska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Miklewicz-Radzik Weronika referendarz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 21 2
PRZECIW 15 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Weronika Miklewicz-Radzik urodziła się w 1984 r. w Zamościu. W 2008 r. ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od czerwca do grudnia 2008 r. była zatrudniona w kancelarii radcy prawnego w Krakowie na stanowisku asystenta radcy prawnego. Od grudnia 2008 r. do listopada 2009 r. pracowała na stanowisku referenta w Urzędzie Skarbowym w Zamościu. W 2010 r. ukończyła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie aplikację ogólną uzyskując 43,13 punktów, a w 2015 r. aplikację sędziowską, uzyskując 114,5 punktów. Egzamin sędziowski złożyła w 2013 r. z oceną bardzo dobrą (285,5 punktów). Z dniem 21 października 2013 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Orzekała w V Wydziale Gospodarczym, a od kwietnia 2015 r. wykonuje obowiązki w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Opinia wizytatora

Kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Dariusza Krzysiaka - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wynika z niej, że kandydatka posiada cechy pożądane na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Jest zorganizowana, efektywnie wykorzystuje czas pracy. Posiada niezbędne przygotowanie teoretyczne, a doświadczenie zdobyte na różnych stanowiskach stanowi cenny kapitał przy orzekaniu (doświadczenie życiowe). Jej kandydatura została oceniona jako bardzo dobra.

Wizytator: Dariusz Krzysiak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Reder-Nowak Agnieszka adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 25 0
PRZECIW 11 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Reder-Nowak urodziła się w 1983 r. w Zamościu. W 2007 r. ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyższe studia prawnicze z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2011 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Po uzyskaniu w sierpniu 2011 r. wpisu na listę adwokatów, od listopada 2011 r. wykonuje zawód adwokata w kancelarii adwokackiej w Zamościu.

Opinie wizytatorów

Kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez PanacDariusza Krzysiaka - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wynika z niej, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego. Wyróżnia ją wiedza prawnicza, praktyka adwokacka na sali rozpraw i przygotowanie metodologiczne, mimo odbycia aplikacji korporacyjnej. Przymioty osobiste i osobowościowe, bezwzględne przestrzeganie zasad etyki i merytoryczne przygotowanie czynią Panią Agnieszkę Reder-Nowak bardzo dobrą kandydatką do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Dariusz Krzysiak

Kandydatka otrzymała również pozytywną ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw karnych, sporządzoną przez Pana Lesława Dąbrowskiego - sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu. Wizytator podtrzymał wnioski sporządzonej przez siebie oceny z 22 maja 2018 r. i wskazał, że kandydatka na potrzeby aktualnej oceny przedstawiła dodatkowo tylko jedną nową sprawę. Z aktualnej oceny kwalifikacyjnej wynika, że w oparciu o akta, opinie prawne i rekomendacje zawodowej można wysnuć wniosek, że kandydatka wykazuje się dobrą znajomością przepisów i wykładni prawa, używa trafnej argumentacji. Jest rzetelna, sumienna i solidna, co w połączeniu z brakiem uchybień w wykonywaniu obowiązków adwokata oraz wysoką kulturą osobistą, uprawnia do podtrzymania pozytywnej oceny kwalifikacyjnej kandydatki.

Wizytator: Lesław Dąbrowski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Wojtyła Agnieszka referendarz pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 28 10
PRZECIW 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Wojtyła urodziła się w 1975 r. w Krasnymstawie. W 1999 r. ukończyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. Od października 2002 r. do czerwca 2003 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa handlowego. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Od maja 2003 r. do kwietnia 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Czynności wykonywała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 23 kwietnia 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Orzekała: do lipca 2007 r. w I Wydziale Cywilnym i w V Wydziale Gospodarczym w wymiarze po 1/2 etatu, od sierpnia do grudnia 2007 r. w V Wydziale Gospodarczym, od grudnia 2007 r. do września 2009 r. w VII Wydziale Grodzkim (w sprawach cywilnych), od października 2009 r. do lutego 2010 r. w V Wydziale Gospodarczym. Od lutego 2010 r. wykonuje czynności orzecznicze w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Zamościu. W marcu 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Wojtyły na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: bogate, bardzo różnorodne i wieloletnie - najdłuższe spośród kontrkandydatów doświadczenie zawodowe kandydatki, jej wysoka ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe oraz uzyskane przez nią jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

Opinia wizytatora

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Barbarę Krukowską - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wynika z niej, że kandydatka pracując na stanowisku asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego zdobyła praktyczne umiejętności i wiedzę konieczną w wykonywaniu zawodu sędziego. Opiniowana wykazuje w pracy duże zaangażowanie, pracowitość i sumienność. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w szkoleniach. Ugruntowana wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności przekładają się na bardzo dobrą stabilność orzecznictwa i sprawność postępowania. Kandydatka otrzymywała także pozytywne oceny okresowe. Mając na uwadze powyższe ustalenia i analizowane orzecznictwo, wizytator oceniła pozytywnie kandydaturę Pani Agnieszki Wojtyły na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Barbara Krukowska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów