Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 903/2019

Sąd: Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza w Krakowie
Data posiedzenia: 15 października 2019 – 18 października 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1085 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Błonarowicz Amadeusz radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 2
PRZECIW 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Amadeusz Błonarowicz urodził się w 1986 r. w Radymnie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 19 października 2010 r. do 31 października 2014 r. pracował w kancelarii prawnej, kolejno na stanowiskach: asystenta radcy prawnego, aplikanta radcowskiego, a następnie radcy prawnego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej złożył w marcu 2014 r. egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 26 czerwca 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Z dniem 3 listopada 2014 r. rozpoczął wykonywanie zawodu radcy prawnego w Krakowie w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Pawła Szewczyka - sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Wskazał on, że przeprowadzone badanie pracy radcy prawnego Pana Amadeusza Błonarowicza pozwala na postawienie bardzo pozytywnej oceny. Kandydata wyróżnia umiejętność stosowania argumentacji logicznej i przejrzystej, co jest obecnie stosunkowo rzadką cechą u fachowych pełnomocników, zwłaszcza młodego pokolenia, tworzących długie, słabe argumentacyjnie pisma procesowe. W jego pismach procesowych dostrzegalna jest dobra znajomość prawa i jego zrozumienie. Wszelkie pisma zostały sporządzone z pełną dbałością o interes osób reprezentowanych. Pan sędzia nie dostrzegł również, aby kandydat w swojej pracy naruszył zasady etyki zawodowej. Pozytywnie należy też ocenić ugodowe zakończenie kilku spraw. Opiniowany w rozprawach uczestniczy aktywnie i rzetelnie. Wszystko to uzasadnia zdaniem Pana sędziego Pawła Szewczyka wysoką ocenę pracy Pana Amadeusza Błonarowicza.

Wizytator: Paweł Szewczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Chwalik Adrian radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 0
PRZECIW 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Adrian Chwalik urodził się w 1987 r. w Proszowicach. W 2010 r. ukończył wyższe studia z zakresu administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł licencjata, a w 2011 r. wyższe studia prawnicze na tym samym Uniwersytecie z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. Od 13 czerwca 2012 r. do 25 lipca 2012 r. pracował w kancelarii radcy prawnego. Od 2 stycznia 2013 r. do 30 października 2013 r. odbywał praktykę w kancelarii radcy prawnego. Następnie, od 6 listopada 2013 r. do 11 września 2015 r. pracował w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. W trakcie zatrudnienia odbył roczny staż asystencki organizowany przez Sąd Apelacyjny w Krakowie i uzyskał ocenę ogólną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji radcowskiej złożył w marcu 2015 r. egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 21 maja 2015 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Z dniem 2 października 2015 r. rozpoczął wykonywanie w Krakowie zawodu radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Pawła Szewczyka - sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Wyjaśnił on, że przeprowadzone badanie pracy Pana radcy prawnego Pana Adriana Chwalika pozwala na postawienie w pełni pozytywnej oceny, pomimo krótkiego stażu zawodowego. Kandydat rzetelnie wypełnia swoje obowiązki zawodowe. Jego działania są nacechowane troską o interes osób reprezentowanych. Wszelkie pisma procesowe stanowią solidne, logiczne i w miarę zwięzłe opracowania. Dostrzec też należy przejrzystość i logikę wywodów w tychże pismach, co zdaniem opiniującego nie jest standardem dla innych adwokatów, czy radców prawnych.

Wizytator: Paweł Szewczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Puza Michał referendarz pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 10 15
PRZECIW 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Michał Puza urodził się w 1976 r. w Tarnowskich Górach. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył we wrześniu 2004 r. egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od 13 grudnia 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r. udzielał porad prawnych w Dziale Poradnictwa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie na podstawie umowy zlecenia w ramach programu „Pomoc prawna osobom doświadczającym przemocy w rodzinie”. Od 1 lutego 2005 r. do 31 marca 2005 r. pracował na podstawie umowy zlecenia w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Wykonywał obowiązki asystenta sędziego. Z dniem 15 maja 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Orzekał w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 1 listopada 2005 r. do 15 czerwca 2008 r. był przeniesiony do wykonywania czynności referendarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie i orzekał w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Skawinie. Z dniem 16 czerwca 2008 r. został ponownie przeniesiony do orzekania w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie i powrócił do pracy w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 czerwca 2015 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym. Ponadto, z dniem 1 września 2018 r. objął stanowisko Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego przez Pana Michała Puzę zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: pozytywna ocena kwalifikacji i bardzo dobra opinia służbowa Prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie oraz dotychczasowa nienaganna, wieloletnia praca w zawodzie referendarza sądowego i starszego referendarza sądowego.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Grzegorza Bułę - sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Wyjaśnił on, że przeprowadzona ocena pracy orzeczniczej Pana Michała Puzy w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie pozwala na stwierdzenie, iż z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także doświadczenie zawodowe, dotychczasowe zaangażowanie w pracę zawodową i osiągnięte wyniki jakościowe, kandydat jest osobą spełniającą wymagania niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Kontrola czynności orzeczniczych Pana Michała Puzy wykazała, że umiejętnie i właściwie stosuje on procedurę postępowania cywilnego, a posiadana przez niego wiedza umożliwia podejmowanie właściwych decyzji orzeczniczych nie tylko w oparciu o szeroko rozumiane przepisy prawa cywilnego materialnego, ale również przepisy prawa administracyjnego. Lustracja orzecznictwa kandydata potwierdziła też, że zna on dorobek orzeczniczy Sądu Najwyższego i śledzi na bieżąco jego rozwój. Pan sędzia Grzegorz Buła wskazał ponadto, że w zakresie sprawności postępowania, wyniki Pana Michała Puzy odbiegały od przeciętnych istniejących w okręgu, lecz jest to głównie efekt orzekania przez Pana referendarza w wydziale, w którym w ogóle wyniki w tym zakresie, z przyczyn obiektywnych, pozostawiają wiele do życzenia. Przeprowadzona lustracja wykazała niewielką liczbę uchybień, z których za najpoważniejsze należy uznać brak podpisu pod sentencją i uzasadnieniem jednego z postanowień rozstrzygających sprawę co do istoty. Jednakże, przy prawie 10 tysiącach rozstrzygnięć nie może to, zdaniem Pana sędziego, podważać kwalifikacji kandydata. W sporządzonej ocenie kwalifikacji podkreślono również wieloletnie doświadczenie kandydata w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, bowiem wykonuje je nieprzerwanie od 14 lat, a także jego umiejętności organizacyjne i kierownicze, które wykazuje pełniąc od 7 lat funkcje Zastępcy Przewodniczącego, następnie Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. W konkluzji oceny kwalifikacji zawarto pogląd, że Pan Michał Puza jest w pełni przygotowany do wykonywania obowiązków sędziego w pionie cywilnym sądu rejonowego.

Wizytator: Grzegorz Buła

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Wojnicka-Szepielak Agnieszka referendarz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 12 5
PRZECIW 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Wojnicka-Szepielak urodziła się w 1986 r. w Tarnowie. Od 20 listopada 2009 r. do 10 listopada 2010 r. pracowała w kancelarii notarialnej na stanowisku prawnika. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W toku aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, złożyła w sierpniu 2014 r.egzamin sędziowski z wynikiem celującym, a następnie z dniem 1 września 2014 r. rozpoczęła staż na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu. Z dniem 13 października 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w tym Sądzie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i VI Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych w Kętach, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie i skierowana do orzekania w VI Wydziale Cywilnym.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Izabellę Stawicką - sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Wyraziła ona pogląd, że Pani Agnieszka Wojnicka-Szepielak jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wskazała ponadto, że analiza akt spraw sądowych i wyniki kontroli skargowej jednoznacznie wskazują, iż posiada ona ugruntowaną wiedzę prawniczą oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce, a postępowania prowadzone są bez zbędnej zwłoki. Widoczne jest to zarówno w treści wydawanych orzeczeń oraz w bardzo dobrych wynikach postępowania skargowego. Umiejętnie wykorzystuje zdobytą wiedzę w pracy - w tym, na poziomie celującym wykorzystywała ją w okresie aplikacji sędziowskiej. Wszystko to przekłada się na bardzo dobrą jakość orzecznictwa kandydatki i widoczne jest w sprawnym sposobie prowadzenia postępowań w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Pani sędzia Izabella Stawicka odwołała się do opinii służbowej sporządzonej przez Przewodniczącą VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie oraz oceny pracy sporządzonej przez Panią Prezes Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, z których wynika, że kandydatka wykonuje powierzone zadania terminowo, starannie i rzetelnie, dążąc do poprawienia efektywności i jakości pracy. Bardzo dobrze organizuje sobie pracę orzeczniczą i odpowiednio planuje podejmowane działania, a czas pracy wykorzystuje efektywnie.

Wizytator: Izabella Stawicka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów