Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 530/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Krakowie
Data posiedzenia: 7 lipca 2020 – 10 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 415 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 1
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Pawełczyk-Woicka Dagmara sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 16
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dagmara Pawelczyk-Woicka urodziła się 5 października 1970 r. w Krynicy -Zdroju. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, złożyła w 1997 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 stycznia 1998 r. mianowana została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, w którym orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2000 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich do 30 kwietnia 2004 r., a następnie w I Wydziale Cywilnym. Od 20 listopada 2006 r. do 31 grudnia 2008 r. kandydatka była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Prawa Cywilnego Departamentu Legislacyjno-Prawnego. Od 15 stycznia 2007 r. do 14 lutego 2008 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie w V Wydziale Cywilnym-Odwoławczym. Od 15 lutego 2016 r. do 8 stycznia 2018 r. kandydatka była ponownie delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Legislacyjno-Prawnym, a następnie w Departamencie Nadzoru Administracyjnego. Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 29 maja 2017 r. kandydatka została powołana do Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Z dniem 9 stycznia 2018 r. została powołana do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 9 stycznia 2018 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, w którym obowiązki orzecznicze wykonuje w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2018 r. została wybrana członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, a także studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego ukończone w 2010 r.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Dagmary Pawełczyk-Woickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe (obejmujące wykonywanie czynności orzeczniczych w sądzie okręgowym w ramach delegacji) potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną, a także wyróżniającą opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Opinia wizytatora

wskazała, że kandydatka spełnia wymogi formalne do kandydowania na wyższe stanowisko sędziowskie. W ocenie opiniującej przeprowadzony przegląd referatu i danych statystycznych pozwala stwierdzić, że kandydatka prowadzi postępowania sprawnie zmierzając do jak najszybszego zgromadzenia materiału pozwalającego na wydanie orzeczenia. Efekty takiej metody pracy są widoczne w liczbie załatwień, a w konsekwencji w wielkości referatu i liczby spraw z 3 i 5-letnim czasem trwania. W okresie objętym oceną za czas pracy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Podgórza w Krakowie załatwienia znacznie przekraczały wpływ, a w Sądzie Okręgowym w Krakowie pokryły wpływ. Stopień opanowania wpływu przez kandydatkę jest lepszy od średniego w wydziałach, w których pracowała w okresie objętym oceną. Opiniująca zwróciła uwagę na nie najlepszy wskaźnik stabilności orzecznictwa kandydatki. W okresie pracy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie wskaźnik stabilności wyniósł w 2015 r. 52,63% oddalonych apelacji, 42,11% orzeczeń zmienionych i 5,26% orzeczeń uchylonych do ponownego rozpoznania; w 2016 r. 33,33% oddalonych apelacji i 11,11% orzeczeń zmienionych, w tym brak orzeczeń uchylonych do ponownego rozpoznania. W okresie przebywania kandydatki na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości (tj. po 14 lutego 2016 r.) do rozpoznania ostatniej sprawy z referatu kandydatki, Sąd Okręgowy w Krakowie rozpoznał 28 apelacji od orzeczeń wydanych przez ocenianą, z których w 13 sprawach (46,43%) oddalono apelację, w 10 (35,71%) orzeczenie zmieniono, w 3 (10,71%) orzeczenie zostało uchylone z przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania. Zdaniem opiniującej, kandydatka prowadzi rozprawy prawidłowo, w sposób odpowiadający godności urzędu, jak i z poszanowaniem praw uczestników postępowania. Prowadzenie postępowań było w większości wypadków zgodne z normami prawa procesowego i materialnego. Oceniająca wskazała, że przeprowadzona analiza danych statystycznych i akt sprawy pozwala na rekomendowanie kandydatki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Beata Burian

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów