Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1164/2015

Sąd: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie
Data posiedzenia: 3 listopada 2015 – 6 listopada 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 143 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2015-11-...
Liczba wolnych stanowisk: 3
Liczba kandydatów: 11
Liczba obsadzonych stanowisk: 3
Liczba odrzuconych kandydatów: 5

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Babiuch Joanna Jolanta asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Ciepły Izabela Elżbieta asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Kaliciak Marek Radosław asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
4. Kowalczyk Julia Maria asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
5. Kozłowska Marzena asystent sędziego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 57 15
PRZECIW 0 13 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Marzena Kozłowska urodziła się 26 marca 1980 r. w Hrubieszowie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą. W latach 2005-2008 odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku. Od 18 czerwca 2007 r. do 30 kwietnia 2008 r. była zatrudniona, w wymiarze Yz etatu, na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, z przydziałem służbowym do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. We wrześniu 2008 r., złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od 15 stycznia 2009 r. do 15 kwietnia 2009 r. pracowała jako prawnik równocześnie w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Doroty Załuskiej i Kancelarii Adwokackiej Adwokata Krzysztofa Załuskiego. Od 6 maja 2009 r. do II października 2009 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w VII Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Od 12 października 2011 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku asystenta sędziego w XVI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, przy czym do 14 marca 2013 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Warszawie, z przydziałem służbowym do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, a od 15 marca 2013 r. do chwili obecnej jej pracodawcą jest Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. W 20 II r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie ekonomii prawa gospodarczego organizowane przez Wydział Zarządzania i Wydział Prawa Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kandydatka uczestniczyła w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Marzena Kozłowska posiada doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale cywilnym i wydziale grodzkim sądu rejonowego, a także w pracy na stanowisku prawnika w kancelarii adwokackiej. Niezależnie od powyższego ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe i podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. Uzyskała także wyróżniającą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych, w której wskazano na jej dużą wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, merytoryczną poprawność sporządzanych projektów uzasadnień oraz znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego. Ponadto otrzymała bardzo dobre opinie służbowe, w których podkreślono między innymi jej dużą wiedzę prawniczą, szczególne predyspozycje charakterologiczne do wykonywania pracy w wymiarze sprawiedliwości oraz fakt stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Opinie wizytatorów

Pani Marzena Kozłowska uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Z oceny tej wynika, że posiada dużą wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, zaś sporządzane przez nią projekty uzasadnień są poprawne merytorycznie, stylistycznie i gramatycznie, spełniają wymogi formalne i zawierają bogato cytowane orzecznictwo Sądu Najwyższego. Sędzia wizytator uwzględnił uzyskane przez kandydatkę bardzo dobre opinie służbowe i stwierdził, że Pani Marzena Kozłowska jest merytorycznie przygotowana do podejmowania samodzielnych decyzji jako sędzia oraz posiada wszelkie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

Z opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie wynika, że Pani Marzena Kozłowska wykazuje się pogłębioną znajomością zagadnień z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Sporządzane przez nią projekty orzeczeń i ich uzasadnień cechuje trafność argumentacji, wyczerpujący wywód prawny oraz prawidłowa subsumcja. Projekty te są bardzo wysoko oceniane przez sędziów współpracujących z kandydatką i w praktyce zatwierdzane bez poprawek i zastrzeżeń. Na tle innych asystentów Pani Marzena Kozłowska wyróżnia się wiedzą merytoryczną szczególnymi predyspozycjami charakterologicznymi do pracy w wymiarze sprawiedliwości. Jest osobą zdyscyplinowaną zorganizowaną, zaangażowaną w wykonywanie powierzonych obowiązków, samodzielną, decyzyjną. Terminowo, sumiennie i z zaangażowaniem wywiązuje się z powierzonych zadań co daje rękojmię właściwego wykonywania obowiązków sędziego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Majcher Beniamin Michał kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
7. Mroczkowska Magdalena Irena asystent sędziego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 31 17
PRZECIW 0 39 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Magdalena Irena Mroczkowska urodziła się l lipca 1981 r. we Wrocławiu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą. Od 3 kwietnia 2006 r. do l czerwca 2006 r. w ramach wolontariatu pełniła obowiązki asystenta w Kancelarii Adwokackiej adwokata Waldemara Bartoszko. Od 21 kwietnia 2006 r. do 31 października 2006 r. była zatrudniona, w wymiarze Y:z etatu, na stanowisku asystenta sędziego w XI Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Od l marca 2007 r. do 30 września 2008 r., w ramach wolontariatu, wykonywała obowiązki asystenta w Kancelarii Radcy Prawnego Łukasza Żurka. Od 2 kwietnia 2007 r. do 31 października 2007 r. pracowała, w wymiarze Y:z etatu, na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, przy czym do 31 maja 2007 r. obowiązki wykonywała w V Wydziale Penitencjamym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych, a od l czerwca 2007 r. w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Po odbyciu w latach 2005-2008 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, we wrześniu 2008 r., złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od 7 grudnia 2008 r. do 28 lutego 2009 r. była zatrudniona, w wymiarze % etatu, na stanowisku asystenta sędziego w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Śródmieścia we Wrocławiu. Od 2 marca 2009 r. do chwili obecnej jest zatrudniona, na stanowisku asystenta sędziego, w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, przy czym do 11 listopada 2014 r. obowiązki wykonywała w IX Wydziale Ubezpieczeń Społecznych, a od 12 listopada 2014 r. pracuje w III Wydziale Karnym tego Sądu. Od 21 listopada 2011 r. do 2 lipca 2012 r. w ramach wolontariatu, wykonywała obowiązki asystenta w Kancelarii Radcy Prawnego Ariety Maliny. W 2015 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Studia Podyplomowe Prawa Medycznego i Bioetyki organizowane przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kandydatka uczestniczyła w szkoleniach zawodowych i konferencjach naukowych. Ponadto rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Magdalena Irena Mroczkowska posiada doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale grodzkim, wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych sądu rejonowego oraz w wydziale penitencjarnym i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych, wydziale cywilnym, wydziale ubezpieczeń społecznych i wydziale karnym sądu okręgowego, a także w pracy na stanowisku asystenta w kancelarii adwokackiej oraz asystenta w kancelarii radcy prawnego. Niezależnie od powyższego ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe, rozpoczęła studia doktoranckie, a także podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych i konferencjach naukowych. Uzyskała również bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw z zakresu pracy i ubezpieczeń społecznych i pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. W ocenach tych podkreślono jej bardzo dobre przygotowanie zawodowe oraz wysoki poziom merytoryczny i formalny sporządzanych przez nią projektów orzeczeń i ich uzasadnień. Ponadto otrzymała bardzo dobre i wzorowe opinie służbowe, w których podkreślono jej wiedzę, przygotowanie zawodowe oraz predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego i fakt stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Opinie wizytatorów

Pani Magdalena Irena Mroczkawska uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. Z oceny tej wynika, że sporządzane przez kandydatkę projekty orzeczeń prezentują wysoki poziom zarówno pod względem treści jak i formy. We wszystkich projektach postanowień prawidłowo zostały powołane podstawy prawne oraz wskazane wyczerpujące i logiczne uzasadnienia odnoszące się do istotnych okoliczności zapadłego rozstrzygnięcia. Projekty uzasadnień wyroków spełniają wymogi formalne określone w przepisach Kodeksu postępowania karnego. Cechuje je wysoki poziom merytoryczny, a wyczerpująca argumentacja potwierdza wiedzę teoretyczną kandydatki z zakresu prawa karnego, poglądów doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Powyższe pozytywne spostrzeżenia znajdują potwierdzenie w sporządzonych przez opiniowaną projektach wyroków, w tym wyroków łącznych i orzeczeń lustracyjnych. Podkreślono, że zawierają one pełne rozstrzygnięcie, tak co do wymierzonych kar jednostkowych, kary łącznej, zaliczenia tymczasowego aresztowania, dowodów rzeczowych, jak też kosztów postępowania. Sędzia wizytator uwzględnił uzyskane przez kandydatkę bardzo dobre opinie służbowe, które potwierdzają jej wysokie kwalifikacje i predyspozycje do pracy na stanowisku sędziego. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że kilkuletni staż pracy na stanowisku asystenta sędziego czyni zasadnym twierdzenie, że Pani Magdalena Mroczkawska zdobyła duże doświadczenie i zetknęła się z wieloma kategoriami spraw rozpoznawanych w różnych wydziałach sądu rejonowego i sądu okręgowego. W jej ocenie Pani Magdalena Irena Mroczkawska spełnia przesłanki formalne związane z kandydowaniem asystenta sędziego na urząd sędziego sądu rejonowego. Opiniowana posiada dużą wiedzę w zakresie przepisów prawa materialnego i procesowego, umiejętnie wykorzystuje orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych w czasie wykonywania powierzonych jej obowiązków. Poziom wiedzy, cechy osobiste, nadto opanowanie technicznej strony pracy sędziego, upoważniają do poparcia jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ponadto kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez wizytatora do spraw z zakresu pracy i ubezpieczeń społecznych, z której wynika, że sporządzone przez nią projekty orzeczeń oraz uzasadnień są prawidłowe i spełniają wymogi formalne. Cechuje je jasny i czytelny opis stanu faktycznego, prawidłowa i wyczerpująca ocena materiału dowodowego oraz wyczerpujące w realiach sprawy omówienie zagadnień prawnych. Reasumując sędzia wizytator stwierdził, że Pani Magdalena Mroczkawska wykazuje się bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym, cechami osobowościowymi predestynującymi ją do wykonywania zawodu sędziego i spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu bardzo dobrym.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
8. Mroczkowski Michał Grzegorz kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
9. Raczkowska Joanna Halina kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
10. Wesołowska Dorota Wanda asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
11. Wyrobek Agnieszka adwokat pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 13 15
PRZECIW 0 56 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Wyrobek urodziła się 30 maja 1980 r. w Warszawie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie W:arszawskim z oceną dobrą. Od l września 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. pracowała na stanowisku protokolanta w IV Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi. Po odbyciu w latach 2005-2008 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, we wrześniu 2008 r., złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Od 20 grudnia 2004 r. do 9 września 2005 r. była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w Głównym Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Warszawie. Jednocześnie, od 2 maja 2005 r. podjęła dodatkowe zatrudnienie jako asystent prawny w Kancelarii Adwokackiej adwokata Ewy Lewickiej w Warszawie, gdzie pracowała do 30 września 2007 r. Od l października 2007 r. do 21 grudnia 2007 r. oraz od 2 stycznia 2008 r. do 31 marca 2008 r. wykonywała obowiązki asystenta sędziego w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego Warszawa- Praga w Warszawie. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z 25 lutego 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 4 maja 2009 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Agnieszka Wyrobek posiada doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku referenta prawnego w Głównym Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Warszawie, asystenta prawnego w kancelarii adwokackiej i asystenta sędziego w wydziale gospodarczym sądu okręgowego, a przede wszystkim zdobyte w trakcie wykonywania zawodu adwokata. Podnosi również kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. Niezależnie 11 od powyższego uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną łącznie przez sędziów wizytatorów Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, w której wskazano na odpowiednie cechy osobowościowe kandydatki, podkreślając jej wiedzę oraz dobrą znajomość przepisów prawa zarówno z zakresu prawa cywilnego jak i prawa karnego. Ponadto otrzymała bardzo dobre opinie służbowe, w których podkreślono dużą wiedzę prawniczą kandydatki oraz jej rzetelność, sumienność, pracowitość i odpowiedzialność.

Opinie wizytatorów

Pani Agnieszka Wyrobek uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną łącznie przez sędziów wizytatorów Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Dokonana w ramach tej oceny analiza spraw cywilnych, w których kandydatka występowała w charakterze pełnomocnika wskazuje, że w sposób właściwy realizowała obowiązki procesowe, dbając o interes reprezentowanej strony oraz wykazując dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Nie stwierdzono by w badanych sprawach doszło do naruszenia terminów procesowych związanych z wnoszeniem środków odwoławczych, czy do nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na rozprawie. Również analiza spraw z zakresu problematyki karnej wskazuje na odpowiedni zasób wiedzy prawniczej kandydatki wykorzystywanej w toku prowadzenia postępowania sądowego. Spostrzeżenia poczynione w związku z zapoznawaniem się z aktami spraw, w których uczestniczyła wskazują na takie jej cechy jak staranność i skrupulatność. Nie bez znaczenia dla ogólnej oceny opiniowanej pozostają załączone przez Panią Agnieszkę Wyrobek opinie, w których wskazano, że powierzone jej zadania wykonywała bez zarzutu oraz posiada zdolność samodzielnego i trafnego podejmowania decyzji.

Kandydatka otrzymała bardzo dobre opinie Pana sędziego Adama Radziszewskiego za okres pracy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi, Pani sędzi Małgorzaty Siemianowicz- Orlik za okres pracy w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, Pani adwokat Ewy Lewickiej, Pani dr Hanny Gajewskiej-Kraczkowskiej oraz Pana Bogumiła Ciasia Zastępcy Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej. Z opinii tych wynika, że Pani Agnieszka Wyrobek jest postrzegana jako osoba rzetelna, sumienna, pracowita i odpowiedzialna. Posiada dużą wiedzę prawniczą i stale podnosi swoje kwalifikacje. Cechuje ją umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania trudnych problemów prawnych. Kandydatka przedstawiła także sprawozdania z obowiązkowego doskonalenia zawodowego między innymi z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego, administracyjnego, za lata 2009-2014.

Wizytator: Adam Radziszewski

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów