Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 785/2019

Sąd: Sąd Apelacyjny w Warszawie
Data posiedzenia: 26 lipca 2019 – 26 lipca 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 467 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-07-2...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Schab Piotr Adam sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 12
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Piotr Adam Schab urodził się w 1968 r. w Warszawie. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1993-1995 pracował w Głównym Urzędzie Ceł na stanowisku radcy. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, we wrześniu 1996 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 listopada 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, a postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 czerwca 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w tym Sądzie. Orzekał w wydziałach karnych. W dniu 1 sierpnia 1999 r. zaczął pełnić obowiązki Przewodniczącego VI Wydziału Karnego. W okresie od 1 października 2000 r. do dnia 13 kwietnia 2004 r. był sędzią w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, a następnie kierownika Sekcji Wykonawczej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 kwietnia 2004 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Orzekał w VIII Wydziale Karnym, a następnie w X Wydziale Karnym Odwoławczym. W okresie od 15 października 2012 r. do 14 marca 2016 r. pełnił obowiązki sędziego wizytatora do spraw karnych w XIX Wydziale Wizytacyjnym. Od 5 stycznia 2015 r. do 31 października 2017 r. pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, a w dniu 4 czerwca 2018 r. objął funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 grudnia 2018 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Delegacja trwała do dnia 31 maja 2019 r. i została następnie przedłużona przez Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 czerwca 2019 r. na czas nieokreślony. Pan sędzia Piotr Adam Schab orzeka w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego przez Pana Piotra Adama Schaba i Panią Małgorzatę Elżbietę Sławińską zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa, nienaganna praca, różnorodne doświadczenie zawodowe i ich merytoryczne przygotowanie, wnioski płynące z oceny kwalifikacji zawodowych oraz ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Krzysztofa Karpińskiego - sędziego w stanie spoczynku. Wyraził on pogląd, że przedstawione do oceny orzeczenia odnośnie rozstrzygnięć o winie, kwalifikacji prawnej przypisanych przestępstw, a także wymierzonych kar nie nasuwają istotnych zastrzeżeń. Stwierdził prawidłowe planowanie rozpraw, prowadzące do właściwego wykorzystania czasu sesyjnego, dobre przygotowanie do rozprawy oraz dążenie do jej sprawnego przeprowadzenia. W ocenie Pana sędziego w stanie spoczynku Krzysztofa Karpińskiego szybkość postępowania kandydata nie budzi zastrzeżeń i nie stwierdził on przewlekłości w prowadzonych przez niego postępowaniach. Protokoły rozpraw są dokładne, czytelne i nie budzą zastrzeżeń. W większości badanych spraw nie odnotowano uchybień ani prawa materialnego, ani prawa procesowego. Uzasadnienia wyroków są prawidłowo skonstruowane i spełniają wymogi określone w art. 424 k.p.k. Zawierają niezbędne informacje o sprawie, analizę zarzutów przedstawionych w apelacjach, a także zazwyczaj wyczerpującą motywację przyjętej podstawy prawnej oraz rozstrzygnięcia odnośnie wymierzonej kary. Analiza spraw rozpoznawanych przez Pana sędziego Piotra Adama Schaba pozwala przyjąć, że jego orzecznictwo prezentuje dobry poziom merytoryczny i prowadzi do wniosku, że jest on przygotowany do orzekania w sądzie apelacyjnym. Pan sędzia dysponuje odpowiednim zasobem wiedzy, w tym znajomością orzecznictwa Sądu Najwyższego i właściwie wypełnia swoje obowiązki. Protokoły rozpraw, niezbędne postanowienia i zarządzenia oraz redakcja wyroków nie budzą zastrzeżeń. Ma on dobre wyniki w zakresie liczby załatwionych spraw, na podkreślenie zasługuje także terminowość sporządzonych uzasadnień wydanych orzeczeń. Powyższe uwagi doprowadziły Pana sędziego Krzysztofa Karpińskiego do wniosku, że pracę sędziego Piotra Adama Schaba trzeba ocenić pozytywnie.

Wizytator: Krzysztof Karpiński

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Sławińska Małgorzata Elżbieta sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 13
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Elżbieta Sławińska urodziła się w 1971 r. w Koninie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła w październiku 1998 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 czerwca 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Koninie, a następnie powierzono jej na jej własny wniosek pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Wołominie. Orzekała w wydziałach karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 18 grudnia 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wołominie. Kontynuowała orzekanie w pionie karnym. Z dniem 1 kwietnia 2003 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie i rozpoczęła orzekanie w XIV Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 grudnia 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Orzekała w II Wydziale Cywilnym, a następnie - od 1 sierpnia 2017 r. - w XXVII Wydziale Cywilnym. Ponadto, z dniem 2 listopada 2011 r. podjęła pracę w XIX Wydziale Wizytacyjnym tego Sądu jako wizytator ds. cywilnych, a od 26 września 2017 r. była jego Przewodniczącą. Z Funkcji wizytatora zrezygnowała z dniem 18 kwietnia 2019 r. Nadto, od 15 lipca 2012 r. do 14 lipca 2018 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie ds. cywilnych i rodzinnych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 listopada 2018 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie na czas nieokreślony. Pani Małgorzata Elżbieta Sławińska orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego przez Pana Piotra Adama Schaba i Panią Małgorzatę Elżbietę Sławińską zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa, nienaganna praca, różnorodne doświadczenie zawodowe i ich merytoryczne przygotowanie, wnioski płynące z oceny kwalifikacji zawodowych oraz ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Barbarę Jadwigę Godlewską-Michalak - sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Podkreśliła ona, że Pani sędzia Małgorzata Elżbieta Sławińska dzięki kwalifikacjom intelektualnym, wiedzy oraz doskonałej organizacji pracy łączyła bez uszczerbku obowiązki sędziego wizytatora oraz orzecznika. Pracuje z dużym zaangażowaniem, ciesząc się niekwestionowanym autorytetem w środowisku sędziowskim. Cechuje ją kultura języka, zrozumiałe i rzeczowe wypowiedzi, a także umiejętność współpracy z ludźmi. Pani Sędzia dba o porządek i właściwy przebieg posiedzeń sądowych. Stale podnosi kwalifikacje uczestnicząc w organizowanych szkoleniach zawodowych. Zarówno Prezes Sądu Okręgowego, jak i Przewodniczący oraz Zastępcy Przewodniczących Wydziałów, w których orzekała i orzeka kandydatka, wskazywali, że bardzo dobrze przygotowuje się do rozpraw, dąży do koncentracji materiału dowodowego i przeciwdziała przewlekłości postępowania. Jest osobą pracowitą, sumienną i odpowiedzialną, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Jest doskonale zorganizowana, systematyczna i zdecydowana w działaniu. Mając na uwadze powyższe, opinię służbową, jak również staż pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego, Pani sędzia Barbara Jadwiga Godlewska-Michalak oceniła pozytywnie kandydaturę Pani Małgorzaty Elżbiety Sławińskiej na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Wizytator: Barbara Jadwiga Godlewska-Michalak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów