Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 773/2016

Sąd: Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie
Data posiedzenia: 15 listopada 2016 – 18 listopada 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 252 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2016-11-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 6
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 5

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Gołębiowska Marta starszy asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 19 0
PRZECIW 0 36 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 16
2. Helowicz Jolanta Elżbieta adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 12 0
PRZECIW 1 40 3
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 13
3. Pastygier Dominika asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 19 0
PRZECIW 0 32 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 16
4. Sławicki Paweł referendarz sądowy pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 6 25 16
PRZECIW 1 33 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Sławicki urodził się w 1986 r. w Białymstoku. W 20 l O r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W okresie od l października 20 l O r. do 29 października 2013 r. odbył studia doktoranckie na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w zakresie nauk prawnych. W okresie od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 20 11 r. odbywał w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikację ogólną a następnie od 30 stycznia 2012 r. do 31 marca 2016 r. aplikację sędziowską, którą ukończył uzyskując 106,4642 pkt. We wrześniu 2013 r. brał udział w projekcie międzynarodowej wymiany Regional Exchange Project 4th Seminar, zorganizowanej przez European Judical Training Network i Judical Academy of the Slovak Republic. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 19 listopada 2013 r. nadano mu stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: "Prawo do mieszkania jego mieJsce w systemie praw człowieka". W sierpniu 2014 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 307,5 pkt. Decyzją Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia l września 2014 r. został skierowany do obycia stażu na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. W okresie od 15 września 2014 r. do 30 września 2016 r. pracował także na stanowisku adiunkta na :Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Z dniem l października 2014 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie mianował Pana Pawła Sławiekiego referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Powierzone czynności wykonywał początkowo w Sekcji Nakazowej II Wydziału Cywilnego, a od l lipca 2015 r. orzeka w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. W okresie od l kwietnia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. Wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie delegował go do pełnienia czynności orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Staż referendarski, odbywany w ramach aplikacji sędziowskiej, ukończył 31 marca 2016 r., po czym pozostał na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kandydat bierze między innymi udział w licznych szkoleniach i kursach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jest też autorem publikacji m.in. z zakresu prawa cywilnego i prawa karnego. Dysponuje również bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, poświadczoną certyfikatem.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Pawła Sławiekiego zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności jego różnorodne doświadczenie zawodowe, ocena bardzo dobra z wyróżnieniem ze studiów, ocena celująca z egzaminu sędziowskiego, stopnień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, pozytywne oceny kwalifikacji, bardzo dobra opinia służbowa Prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, a także-poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Ponadto uwzględniając całokształt zdobytych przez Pana Pawła Sławiekiego kwalifikacji zawodowych, wynik głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie pozostaje w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa nieadekwatny do pozostałych kryteriów wyboru, które łącznie czynią jego kandydaturę najlepszą w niniejszym postępowaniu. Pozostali kandydaci w ocenie Rady nie spełniają łącznie kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu, jak Pan Paweł Sławicki.

Opinie wizytatorów

Praca kwalifikacje zawodowe Pana Pawła Sławiekiego w pionie wieczystoksięgowym zostały ocenione przez Panią Beatę Błaszczyk sędzię wizytator do spraw ksiąg wieczystych i cywilnych. W jej ocenie rozstrzygnięcia podejmowane przez kandydata wskazują na dobrą znajomość przepisów prawa, zarówno materialnego, jak i procesowego. Sporządzane przez kandydata sentencje i uzasadnienia orzeczeń innych niż wpisy (rozstrzygające o oddaleniu wniosków w całości) formułowane są prawidłowo i spełniają wymogi określone w art. 328 § 2 k.p.c. Zawierają wskazanie żądania, podstawy faktyczne i wywody prawne. Są przy tym staranne, pisane jasnym i zrozumiałym językiem. W uzasadnieniach wyraźnie i przystępnie wskazywane są przyczyny nieuwzględnienia wniosków. Zdaniem sędzi wizytator kandydat spełnia wymogi formalne oraz posiada niezbędne kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Beata Błaszczyk

Pan Paweł Sławicki otrzymał również ocenę pracy i kwalifikacji sporządzoną przez Panią Zuzannę Adamczyk sędzię wizytator do spraw cywilnych. Z oceny tej wynika, że jest osobą skrupulatną, wnikliwą i zaangażowaną w realizację powierzonych zadań. Posiada odpowiednią znajomość prawa materialnego i procesowego. Jest dobrze przygotowany do wykonywania zawodu sędziego, co potwierdzają materiały poddane ocenie i analizie.

Wizytator: Zuzanna Adamczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Spiechowicz Paweł adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 50 0
PRZECIW 0 7 7
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 9
6. Szczerbicka Justyna Danuta były asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 1 0
PRZECIW 7 53 16
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0 0