Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 37/2015

Sąd: Sąd Okręgowy w Płocku
Data posiedzenia: 13 stycznia 2015 – 16 stycznia 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 649 z 2014 r.
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-01-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Dunajska Marta Barbara Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatura Pani sędzi Marty Barbary Dunajskiej nie spełnia w tak dużym stopniu kryteriów wyboru, jak kandydatura osoby wybranej do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Jarzyńska Ewa Sędzia kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Lewandowska Monika Małgorzata Sędzia kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Z niniejszego postępowania swoją kandydaturę wycofała Pani sędzia Monika Małgorzata Lewandowska, która została pozytywnie zaopiniowana uchwałą KRS nr 419/2014 z dnia 4 listopada 2014 r., na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Syroka-Zaremba Iwona Wiktoria Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydatura Pani sędzi Iwony Wiktorii Syroki-Zaremby nie spełnia w tak dużym stopniu kryteriów wyboru, jak kandydatura osoby wybranej do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Wilkowski Łukasz Sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA Pozytywna opinia 65 14
PRZECIW 7 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 20 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Łukasz Wilkowski urodził się w 1979 r. w Ciechanowie. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończył w 2003 r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku, złożył we wrześniu 2006 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. W dniu 20 grudnia 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie. W okresie asesury orzekał w I Wydziale Cywilnym tego sądu. W dniu 30 czerwca 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie. Od 16 grudnia 2009 r. pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Cywilnego, a od 15 listopada 2010 r. równocześnie funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Żyrardowie. Obie te funkcje sprawował do dnia 31 sierpnia 2012 r., albowiem z dniem l września 2012 r. został na własną prośbę przeniesiony do Sądu Rejonowego w Ciechanowie, gdzie do dnia 31 grudnia 2012 r. orzekał w Wydziale Pracy. Od l stycznia 2013 r. Pan sędzia orzekał w wymiarze 1/5 etatu w Wydziale Cywilnym oraz w wymiarze 4/5 etatu w Wydziale Pracy. Od l stycznia 2014 r. orzeka wyłącznie w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Ciechanowie. Równocześnie kończy jednak przydzielone mu do rozpoznania sprawy pracownicze.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 13 stycznia 2015 r. podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe Pana sędziego Łukasza Wilkowskiego, jego staż orzeczniczy, opinie przełożonych, i inne dokumenty dołączone do jego karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej. Wnioski płynące z analizy pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana sędziego Łukasza Wilkowskiego uzasadniają wystąpienie z wnioskiem o powołanie go na stanowisko objęte niniejszym postępowaniem. Wydawane przez niego orzeczenia redagowane są w sposób prawidłowy, a uzasadnienia do nich sporządzane są na bardzo wysokim poziomie. Są wyczerpujące, a zarazem zwięzłe, prezentują ustalony stan faktyczny i zawierają przekonywującą analizę zgromadzonych w danej sprawie dowodów. Rozważania prawne zawarte w tych uzasadnieniach również utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Pan sędzia Łukasz Wilkowski wykazuje się bardzo dobrą znajomością procedury cywilnej, minimalizując tym samym ryzyko powstawania uchybień w swojej pracy. Na potrzeby sporządzenia oceny pracy Pana sędziego analizie poddane zostały sprawy obejmujące różnorodną problematykę z zakresu zobowiązań, czynów niedozwolonych czy prawa rzeczowego. Analiza wykazała, że Pan sędzia zawsze bardzo dobrze przygotowuje się do swoich sesji. Świadectwem tego jest między innymi bardzo duża liczba spraw w którym postępowanie zakończyło się już na pierwszym, ewentualnie drugim terminie rozprawy. Stabilność orzecznictwa Pana sędziego jest na bardzo wysokim poziomie, a uzasadnienia orzeczeń sporządzane są w terminie. Pan sędzia Łukasz Wilkowski stale doskonali swój warsztat pracy między innymi poprzez uczestnictwo w szkoleniach. Niewątpliwym atutem Pana sędziego, jest uzyskanie przez niego największego poparcia organów samorządu sędziowskiego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając łącznie wszystkie przesłanki i kryteria związane z powołaniem na stanowisko sędziego sądu okręgowego uznała, że Pan sędzia Łukasz Wilkowski spełnia je w wyższym stopniu niż pozostali kandydaci.

Opinia wizytatora

Ocena pracy i kwalifikacji Pana sędziego Łukasza Wilkowskiego dała podstawę sędziemu wizytatorowi do wyprowadzenia wniosku, o bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym tego kandydata. Pan sędzia wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów procedury cywilnej. Wszystkie wydawane przez niego postanowienia dowodowe zawierają tezę dowodową. Dotyczy to również postanowień o dopuszczeniu na rozprawie dowodu z ustnej uzupełniającej opinii biegłego czy przesłuchania stron. Dopuszczając dowód z dokumentów zawartych w aktach innych spraw, zawsze wskazuje na konkretne dowody z przytoczeniem numeru karty, na której się one znajdują i ze wskazaniem tezy dowodowej. Rozprawy odraczane są wyłącznie z powodów uzasadnionych przepisami procedury cywilnej. Najczęściej jest nią konieczność przeprowadzenia zawnioskowanych przez strony dowodów. Jeżeli dochodzi do odraczania rozpraw, w zdecydowanej większości przypadków następuje to na z góry wyznaczony niezbyt odległy termin. W badanych sprawach sędzia wizytator nie spotkał się z żadnym przypadkiem zbędnego odroczenia rozprawy. Pomiędzy terminami rozpraw nie dochodzi do nadmiernych odstępów czasowych, a przewodniczący szybko reaguje na składane pisma procesowe. Wydawane przez niego orzeczenia redagowane są prawidłowo. Zawierają one niezbędną treść, a ich forma odpowiada wymogom stawianym przez przepisy prawa. Sędzia wizytator zauważył także, że Pan sędzia sporządza na wysokim poziomie merytorycznym uzasadnienia orzeczeń. Zawierają wszelkie niezbędne elementy, są pisane jasnym i czytelnym dla stron postępowania językiem. Wyczerpująco, a zarazem zwięźle prezentują ustalony stan faktyczny, zawierając przekonywującą analizę zgromadzonych dowodów. Zawierają również utrzymane na wysokim poziomie rozważania prawne. Orzecznictwo Pana sędziego Łukasza Wilkowskiego jest stabilne. W okresie od stycznia 2011 r. żadne z jego orzeczeń nie zostało uchylone do ponownego rozpoznania. Zmieniono jedynie orzeczenia w 5 sprawach z zakresu prawa pracy oraz 4 orzeczenia z zakresu prawa cywilnego. W konkluzji oceny kwalifikacyjnej, sędzia wizytator uznał, że Pan sędzia Łukasz Wilkowski w pełni zasługuje na powołanie go na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów