Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 38/2017

Sąd: Sąd Apelacyjny
Data posiedzenia: 7 lutego 2017 – 10 lutego 2017
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 986 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2017-02-...
Liczba wolnych stanowisk: 4
Liczba kandydatów: 6
Liczba obsadzonych stanowisk: 4
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1.
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
2. Karczyńska- Szumilas Teresa sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 75 13
PRZECIW 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Teresa Karczyńska-Szumilas urodziła się 3 października 1967 r. w Mławie. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. Po odbyciu w latach 1992-1994 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, we wrześniu 1994 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną celującą. Z dniem 20 października 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 czerwca 1996 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu, pełniąc od l września 1999 r. do 14 grudnia 1999 r. obowiązki Przewodniczącej Wydziału. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, od l września 2000 r. do 1 1 marca 2002 r., orzekała w ramach delegacji w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gdańsku, w pełnym wymiarze. Postanowieniem . Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, w którym orzekała w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym i w XVI Wydziale Cywilnym-Odwoławczym. W 2006 r. ukończyła z wynikiem pozytywnym studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości w okresach od l lutego 2007 r. do 30 kwietnia 2007 r., od l października 2007 r. do 31 grudnia 2007 r., od l kwietnia 20 15 r. do 30 czerwca 2015 r. oraz od l października 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. orzekała w pełnym wymiarze w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wielokrotnie, począwszy od 2007 r., na pojedynczych sesjach, orzekała w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 28 marca 2009 r. niezależnie od obowiązków orzeczniczych pełni funkcję wizytatora Sądu Okręgowego w Gdańsku w X Wydziale Wizytacyjnym. Uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych, w tym organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Prowadziła także, na zlecenie między innymi Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Izby Radców Prawnych w Gdańsku, Pomorskiej Izby Adwokackiej, wykłady z zakresu postępowania cywilnego, prawa spółdzielczego, prawa o działalności gospodarczej, prawa bankowego, ustawy o kasach oszczędnościowo-kredytowych, ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze nominacyjnej Pani Teresa Karczyńska-Szumilas, Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska, Pani Anna Maria Strugała oraz Pan Mariusz Józef Wieki w stopniu najwyższym wypełniają oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Powyższe znajduje potwierdzenie nie tylko w ich dotychczasowej drodze zawodowej, ale także w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych oraz wynikach głosowania nad ich kandydaturami w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej. Rada wysoko oceniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Elżbiety Ewa Milewskiej-Czai oraz Pana Rafała Krzysztofa Terleckiego, z uwagi jednak na uzyskanie niższych (dobrych) ocen kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej uznała, że me przewyższają om pozwmu kwalifikacji kandydatów przedstawionych w niniejszej procedurze nominacyjnej z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru czworga ze zgłoszonych kandydatów, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostają do obsadzenia cztery wolne stanowiska sędziowskie.

Opinie wizytatorów

Pani Teresa Karczyńska-Szumilas uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Pana Zbigniewa Merchela - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Opiniujący podkreślił, że bardzo dobry poziom orzecznictwa kandydatki znajduje potwierdzenie w uzyskiwanych wynikach statystycznych. Dodał, że opiniowana formułuje orzeczenia i ich uzasadnienia z zachowaniem ustawowych wymagań, uwzględniając specyfikę wynikającą z orzekania w sądzie odwoławczym. Podkreślił, że w sprawach, w których była sprawozdawcą, wykazała się bardzo dobrą wiedzą prawniczą, a także umiejętnością dokonywania właściwej interpretacji przepisów prawa materialnego i procesowego oraz stosowania ich w praktyce orzeczniczej. Jego zdaniem uzasadnienia w odpowiednim zakresie zawierają odwołania do orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny, są przy tym zwięzłe i sporządzone dobrym językiem prawniczym. W konkluzji stwierdził, że Pani Teresa Karczyńska-Szumilas posiada zdolność współpracy w zespole orzeczniczym, umiejętność przekazywania własnej argumentacji (w sposób zrozumiały prezentując motywy rozstrzygnięcia stronom nie posiadającym przygotowania prawniczego) oraz prezentuje wysoką kulturę urzędowania.

Wizytator: Zbigniew Merchel

Kandydatka uzyskała również bardzo dobrą opinię Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, który stwierdził, że ma ona ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, którą stale pogłębia w zakresie zarówno judykatury, jak i doktryny. Dodał, że Pani Teresa Karczyńska-Szumilas prezentując własne szczegółowo umotywowane poglądy jest jednocześnie osobą otwartą na dyskusję dotyczącą problemów orzeczniczych występujących w rozpoznawanych sprawach, zarówno z własnego referatu, jak i referatów pozostałych członków składu orzeczniczego. Zdaniem opiniującego na szczególną uwagę zasługuje wieloletnie doświadczenie orzecznicze kandydatki oraz jej rzetelność i ogromne zaangażowanie w wykonywanie czynności nadzoru administracyjnego, które cechuje wzorcowa wnikliwość.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Milewska-Czaja Elżbieta Ewa sędzia SO negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 48 0
PRZECIW 39 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Elżbieta Ewa Milewska-Czaja urodziła się w 1963 r. w Augustowie. W latach 1990- 1992 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Sopocie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 9 października 1992 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sopocie, a postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Obecnie orzeka w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym tego Sądu. Kandydatka orzekała w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - na podstawie decyzji: Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (delegacje jednodniowe, począwszy od 201 1 r.) oraz Ministra Sprawiedliwości (delegacja w pełnym wymiarze, w okresie od l września 2015 r. do 30 listopada 2015 r.).

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze nominacyjnej Pani Teresa Karczyńska-Szumilas, Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska, Pani Anna Maria Strugała oraz Pan Mariusz Józef Wieki w stopniu najwyższym wypełniają oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Powyższe znajduje potwierdzenie nie tylko w ich dotychczasowej drodze zawodowej, ale także w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych oraz wynikach głosowania nad ich kandydaturami w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej. Rada wysoko oceniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Elżbiety Ewa Milewskiej-Czai oraz Pana Rafała Krzysztofa Terleckiego, z uwagi jednak na uzyskanie niższych (dobrych) ocen kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej uznała, że me przewyższają om pozwmu kwalifikacji kandydatów przedstawionych w niniejszej procedurze nominacyjnej z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru czworga ze zgłoszonych kandydatów, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostają do obsadzenia cztery wolne stanowiska sędziowskie

Opinia wizytatora

Pani Elżbieta Ewa Milewska-Czaja uzyskała dobre oceny kwalifikacji - zarówno główną, jak i uzupełniającą - sporządzone przez Panią Teresę Sobolewską - sędziego w stanie spoczynku, wizytatora do spraw cywilnych, notarialnych, komorniczych i egzekucyjnych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Opiniująca stwierdziła, że kandydatka legitymuje się odpowiednio długim stażem pracy i stale pogłębia wiedzę prawniczą uczestnicząc w licznych szkoleniach dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych. W sposób odpowiedzialny i z dużym zaangażowaniem wykonuje powierzone jej obowiązki, orzeczenia sporządza poprawnie i uzyskuje dobrą stabilność orzecznictwa. Sędzia wizytator stwierdziła, że opiniowana jest doświadczonym sędzią, potrafiącym pracować w zespole i odpowiada wymogom koniecznym do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Teresa Sobolewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Rączka- Sekścińska Barbara sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 86 14
PRZECIW 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska urodziła się 8 s1erprna 1966 r. w Tamowskich Górach. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem dobrym. Po odbyciu w latach 1990-1992 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, we wrześniu 1992 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem l listopada 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni, w którym orzekała w Wydziale Pracy. Z dniem lO stycznia 1993 została, na własny wniosek, przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 1994 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości, w okresie od 8 września 1997 r. do 9 grudnia 1998 r. i od 18 grudnia 1998 r. do 25 lutego 1999 r., została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sadu Okręgowego w Gdańsku. Orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, od 15 maja 2006 r. do 16 czerwca 2006 r., została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Od l stycznia 2012 r. do 3 1 sierpnia 2016 r. pełniła obowiązki Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości od l kwietnia 20 15 r. do 30 czerwca 20 15 r. oraz od l września 2016 r. do chwili obecnej orzeka w pełnym wymiarze w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych, w tym organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze nominacyjnej Pani Teresa Karczyńska-Szumilas, Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska, Pani Anna Maria Strugała oraz Pan Mariusz Józef Wieki w stopniu najwyższym wypełniają oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Powyższe znajduje potwierdzenie nie tylko w ich dotychczasowej drodze zawodowej, ale także w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych oraz wynikach głosowania nad ich kandydaturami w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej. Rada wysoko oceniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Elżbiety Ewa Milewskiej-Czai oraz Pana Rafała Krzysztofa Terleckiego, z uwagi jednak na uzyskanie niższych (dobrych) ocen kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej uznała, że me przewyższają om pozwmu kwalifikacji kandydatów przedstawionych w niniejszej procedurze nominacyjnej z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru czworga ze zgłoszonych kandydatów, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostają do obsadzenia cztery wolne stanowiska sędziowskie.

Opinie wizytatorów

Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Panią Ewę Giezek - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, z której wynika, że legitymuje się szeroką, ustawicznie pogłębianą wiedzą prawniczą oraz bardzo dużym doświadczeniem praktycznym. Opiniująca podkreśliła dobrą efektywność pracy kandydatki oraz jej odpowiedzialność i duże zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków. Dodała, że bardzo wysokiemu poziomowi stabilności orzecznictwa Pani Barbary Marii Rączki-Sekścińskiej, mimo znacznego obciążenia i ciężaru gatunkowego rozpoznawanych spraw, towarzyszy bardzo staranna forma orzeczeń i wzorowa terminowość sporządzania ich uzasadnień. Opiniująca zwróciła także uwagę na wysoką kulturę osobistą kandydatki, jej bezkonfliktowość oraz opanowanie i zrównoważenie.

Wizytator: Ewa Giezek

Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska uzyskała również pozytywne opinie: Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku i Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Z opinii Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku wynika, że posiada umiejętność dobrej organizacji pracy, dużą wiedzę prawniczą i doświadczenie zawodowe, które stale wzbogaca. Czynności podejmuje bez zbędnej zwłoki, w sposób rzetelny i na najwyższym poziomie profesjonalizmu. W konkluzji opiniujący stwierdził, że Pani Barbara Maria RączkaSekścińska, także z uwagi na posiadane cechy osobowości, jest predysponowana do objęcia urzędu sędziego sądu apelacyjnego. Przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Gdańsku podkreślił dobre wyniki pracy kandydatki w zakresie stabilności orzecznictwa oraz jej zaangażowanie. Wyraził pogląd, że ogromna wiedza, długoletnie doświadczenie zawodowe, a także cechy charakteru sprawiają, że jest ona bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Strugała Anna Maria sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 76 14
PRZECIW 13 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Maria Strugała urodziła się 22 maja 1969 r. w Gdańsku. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1994- 1996 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, we wrześniu 1996 r., złożyła egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą. Z dniem 15 października 1996 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, w którym początkowo orzekała w VIII Wydziale Pracy, a następnie w II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 1998 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. W 2004 r. ukończyła z wynikiem pozytywnym studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego organizowane przez Wydział Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, od 15 lutego 2005 r. do 13 stycznia 2008 r., została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym tego Sądu, w pełnym wymiarze. W związku z podziałem Sądu Rejonowego w Gdańsku i utworzeniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku i Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem l lipca 2005 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2008 r. została powołana na stanowisko sędziego 5 Sądu Okręgowego w Gdańsku, w którym do 31 grudnia 20 11 r. orzekała w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym, a od l stycznia 2012 r. w XVI Wydziale CywilnymOdwoławczym. Od 12 marca 2014 r. pełni obowiązki Zastępcy Przewodniczącego XVI Wydziału Cywilnego-Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wielokrotnie, począwszy od 2015 r., orzekała na pojedynczych sesjach w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości w okresie od l marca 20 16 r. do 3 1 maja 20 16 r. orzekała w pełnym wymiarze w V Wydziale Cywilnym tego Sądu. Uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych, w tym organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Prowadziła także zajęcia dla radców prawnych, między innymi w zakresie prawa spadkowego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze nominacyjnej Pani Teresa Karczyńska-Szumilas, Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska, Pani Anna Maria Strugała oraz Pan Mariusz Józef Wieki w stopniu najwyższym wypełniają oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Powyższe znajduje potwierdzenie nie tylko w ich dotychczasowej drodze zawodowej, ale także w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych oraz wynikach głosowania nad ich kandydaturami w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej. Rada wysoko oceniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Elżbiety Ewa Milewskiej-Czai oraz Pana Rafała Krzysztofa Terleckiego, z uwagi jednak na uzyskanie niższych (dobrych) ocen kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej uznała, że me przewyższają om pozwmu kwalifikacji kandydatów przedstawionych w niniejszej procedurze nominacyjnej z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru czworga ze zgłoszonych kandydatów, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostają do obsadzenia cztery wolne stanowiska sędziowskie.

Opinie wizytatorów

Pani Anna Maria Strugała uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Pana Zbigniewa Merchela - sędziego wizytatora do sprawy cywilnych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Opiniujący zwrócił uwagę, że mimo pełnienia funkcji Zastępcy Przewodniczącego XVI Wydziału Cywilnego-Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydatka osiąga bardzo dobre wyniki zarówno ilościowe, jak i w zakresie sprawności postępowania. Podkreślił wzorową terminowość uzasadnień, przy których sporządzaniu kandydatka wykazała się wysokim poziomem wiedzy prawniczej, a także umiejętnością właściwego powoływania przepisów prawa materialnego stanowiących podstawę rozstrzygnięcia i trafnego odwoływania się do poglądów wyrażonych w orzecznictwie i doktrynie. Dodał, że opiniowana legitymuje się bardzo dużą i ugruntowaną wiedzą prawniczą, którą stale pogłębia przez uczestnictwo w licznych szkoleniach zawodowych. Szczególną uwagę zwrócił na właściwą interpretację przepisów prawa materialnego i procesowego oraz stosowania ich w praktyce orzeczniczej. Stwierdził też, że Pani Anna Maria Strugała - na rozprawach, przy wydawaniu orzeczeń, jak i ich ustnym uzasadnianiu - formułuje wypowiedzi w sposób świadczący o dużym opanowaniU umiejętności przekazywania własnej argumentacji zrozumiale także dla osób nie posiadających wiedzy prawniczej.

Wizytator: Zbigniew Merchel

Pani Anna Maria Strugała uzyskała również pozytywne optrue Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku i Przewodniczącego XVI Wydziału Cywilnego-Odwoławczego tego Sądu. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku stwierdził, że kandydatka posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa oraz orzecznictwa i literatury fachowej. Charakteryzuje się przy tym umiejętnością podejmowania szybkich i trafnych decyzji i zawsze jest bardzo dobrze przygotowana do rozpraw i posiedzeń. Jest osobą sumienną, rzetelną i obowiązkową, o wysokiej kulturze osobistej. Na uwagę zasługuje jej zdolność samokontroli i utrzymywania wewnętrznej dyscypliny oraz umiejętność współpracy w zespole. Przewodniczący XVI Wydziału CywilnegoOdwoławczego stwierdził, że kandydatka jest osobą bardzo pracowitą, sumienną, obowiązkową i dokładną w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe zdobyte w czasie pracy w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, a pogłębione dzięki wieloletniej pracy orzeczniczej w Sądzie Okręgowym w Gdańsku oraz umiejętność dobrego organizowania pracy. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa cywilnego materialnego i procesowego, zaś nabytą wiedzę nieustannie pogłębia. Opiniujący wskazał na umiejętność pracy w zespole i czynne uczestnictwo kandydatki w spotkaniach sędziów wydziału, w trakcie których przedstawia ona szczegółową analizę problemów prawnych występujących na tle rozpoznawanych spraw.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
6. Terlecki Rafał Krzysztof sędzia SO negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 39 4
PRZECIW 48 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Rafał Krzysztof Terlecki urodził się w 1971 r. w Gdańsku. W latach 1997-1999 zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 1999 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni, a postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Obecnie orzeka w XII Wydziale Gospodarczym-Odwoławczym, przy czym od l lipca 2016 r. pełni także funkcję wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wielokrotnie, w ramach jednodniowych delegacji, orzekał w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze nominacyjnej Pani Teresa Karczyńska-Szumilas, Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska, Pani Anna Maria Strugała oraz Pan Mariusz Józef Wieki w stopniu najwyższym wypełniają oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Powyższe znajduje potwierdzenie nie tylko w ich dotychczasowej drodze zawodowej, ale także w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych oraz wynikach głosowania nad ich kandydaturami w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej. Rada wysoko oceniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Elżbiety Ewa Milewskiej-Czai oraz Pana Rafała Krzysztofa Terleckiego, z uwagi jednak na uzyskanie niższych (dobrych) ocen kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej uznała, że me przewyższają om pozwmu kwalifikacji kandydatów przedstawionych w niniejszej procedurze nominacyjnej z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru czworga ze zgłoszonych kandydatów, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostają do obsadzenia cztery wolne stanowiska sędziowskie

Opinia wizytatora

Pan Rafał Krzysztof Terlecki uzyskał dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Panią Ewę Giezek - sędzię wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Opiniująca stwierdziła, że legitymuje się on długim stażem pracy i zdobył bogate doświadczenie praktyczne. W jej ocenie poprawnie i starannie formułuje zarówno wyroki, jak i pozostałe orzeczenia. Uzasadnienia sporządza, co do zasady, w terminie ustawowym, na dobrym i bardzo dobrym poziomie. Osiąga także bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa i wyróżnia się merytorycznym podejściem do obowiązków. Terminowo i trafnie podejmuje czynności organizacyjne i procesowe oraz właściwie koncentruje materiał dowodowy. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, potrafiącą pracować w zespole.

Wizytator: Ewa Giezek

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
7. Wicki Mariusz Józef sędzia SO pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 69 10
PRZECIW 20 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 7

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mariusz Józef Wieki urodził się 14 października 1972 r. w Kartuzach. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1996-1998 aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, we wrześniu 1998 r., złożył egzamin sędziowski, z łączną oceną dobrą. Z dniem l O czerwca 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, w którym orzekał w II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 września 2001 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Orzekał w IX Wydziale Gospodarczym. Od 16 grudnia 2004 r. do 30 czerwca 2005 r. pełnił obowiązki zastępcy Przewodniczącego IX Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Gdańsku. W związku z podziałem Sądu Rejonowego w Gdańsku i utworzeniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku i Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l lipca 2005 r., został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze wykonywał w IV Wydziale Gospodarczym tego Sądu, pełniąc od l lipca 2005 r. do 14 stycznia 2010 r. obowiązki Przewodniczącego Wydziału. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, od 15 stycznia 2010 r. do 25 kwietnia 2012 r., został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Orzekał w pełnym wymiarze w IX Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Na podstawie decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w 2016 r., na pojedynczych sesjach, orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości w okresie od l czerwca 2016 r. do 30 listopada 2016 r. orzekał w pełnym wymiarze w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych, w tym organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Prowadził także zajęcia dydaktyczne dla studentów Folitechniki Gdańskiej w Gdańsku w zakresie prawa pracy oraz dla studentów "Podyplomowych Studiów Prawa Własności Intelektualnej i Prawa Nowych Technologii" na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie problematyki nieuczciwej konkurencji.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze nominacyjnej Pani Teresa Karczyńska-Szumilas, Pani Barbara Maria Rączka-Sekścińska, Pani Anna Maria Strugała oraz Pan Mariusz Józef Wieki w stopniu najwyższym wypełniają oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Powyższe znajduje potwierdzenie nie tylko w ich dotychczasowej drodze zawodowej, ale także w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych oraz wynikach głosowania nad ich kandydaturami w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej. Rada wysoko oceniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Elżbiety Ewa Milewskiej-Czai oraz Pana Rafała Krzysztofa Terleckiego, z uwagi jednak na uzyskanie niższych (dobrych) ocen kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Gdańskiej uznała, że me przewyższają om pozwmu kwalifikacji kandydatów przedstawionych w niniejszej procedurze nominacyjnej z wnioskiem o powołanie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru czworga ze zgłoszonych kandydatów, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostają do obsadzenia cztery wolne stanowiska sędziowskie.

Opinie wizytatorów

Pan Mariusz Józef Wieki uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Panią Teresę Sobolewską- sędziego w stanie spoczynku, wizytatora do spraw cywilnych, notarialnych i egzekucyjnych, Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że powierzone obowiązki wykonuje w sposób odpowiedzialny i z dużym zaangażowaniem, o czym świadczy liczba wyznaczanych posiedzeń i liczba zakończonych spraw. O wysokim stopniu opanowania przez kandydata metodyki pracy sędziego świadczy staranność sporządzania uzasadnień oraz ich wysoka jakość. Są one wyczerpujące, zawierają rozważania prawne odwołujące się do poglądów doktryny i orzecznictwa, a przy tym wszystkie zostały sporządzone w ustawowym terminie. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pan Mariusz Józef Wieki w pełni odpowiada wymogom ustawowym i jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Teresa Sobolewska

Kandydat uzyskał również pozytywną opinię Przewodniczącego IX Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Gdańsku, z której wynika, że z dużym zaangażowaniem, odpowiedzialnością i starannością wykonuje powierzone mu obowiązki. Jest osobą sumienną i zdyscyplinowaną. W sposób wzorowy i terminowo wykonuje czynności, w tym wnikliwie i dokładnie sporządza uzasadnienia. Pan Mariusz Józef Wieki legitymuje się bardzo wysokimi kwalifikacjami zawodowymi oraz bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury fachowej. Opiniujący podkreślił wysoką stabilność orzecznictwa kandydata.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów