Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 683/2016

Sąd: Sąd Okręgowy w Poznaniu
Data posiedzenia: 11 października 2016 – 14 października 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 296 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2016-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 1
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Weleda Grażyna sędzia SR w Lesznie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 93 12
PRZECIW 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Grażyna Weleda urodziła się w 1961 r. w Kaliszu Pomorskim. W 1984 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą. W latach 1984-1986 odbywała aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. W 1986 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Minister Sprawiedliwości decyzją z 30 września 1986 r. mianował kandydatkę asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Z dniem l października 1986 r. Prezes Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu powierzył jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Lesznie. Uchwałą Rady Państwa z 18 grudnia 1987 r. Pani Grażyna Weleda została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lesznie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 8 stycznia 1988 r. została przeniesiona na swój wniosek na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rawiczu, gdzie orzekała w wydziale karnym. Z dniem l stycznia 1988 r. Prezes Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu powierzył jej pełnienie funkcji Przewodniczącej Wydziału Kamego tego Sądu. Z dniem l lutego 1993 r. Minister Sprawiedliwości przeniósł kandydatkę na jej wniosek na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lesznie, gdzie pracuje do chwili obecnej. W okresie od l lutego 1993 r. do 15 października 2001 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji Rejestrowej przy Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Lesznie. Od l października 2002 r. Pani sędzia Grażyna Weleda pełni funkcję Przewodniczącej Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Lesznie. Z dniem l O stycznia 2009 r. została powołana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Lesznie na okres czterech lat. Z dniem 10 stycznia 2013 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu powołał kandydatkę do pełnienia tej funkcji na kolejną czteroletnią kadencję. W 2009 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym, zorganizowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Kandydatka wielokrotnie pełniła obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, na podstawie jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki. Pani Grażyna Weleda zdobyła duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, pracując początkowo na stanowisku asesora sądowego, a następnie pełniąc urząd sędziego sądu rejonowego. Orzeka także na jednodniowych delegacjach w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Pełniła funkcje administracyjne w sądownictwie. Obecnie jest Prezesem Sądu Rejonowego w Lesznie. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Uzyskuje bardzo dobre wyniki statystyczne oraz utrzymuje wysoką stabilność orzecznictwa.

Opinia wizytatora

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Uzasadnienia orzeczeń sporządza terminowo, z zachowaniem wymagań formalnych oraz na wysokim poziomie merytorycznym. Czynności procesowe podejmuje bez zbędnej zwłoki, dbając o sprawność postępowania sądowego. Uzyskuje bardzo dobre wyniki statystyczne. Utrzymuje także wysoką stabilność orzecznictwa.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów