Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 217/2018

Sąd: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
Data posiedzenia: 24 lipca 2018 – 27 lipca 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 261 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2018-07-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 5
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 4

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Brzezińska Aleksandra Referendarz negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 26 6
PRZECIW 53 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 24 10

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Aleksandra Brzezińska urodziła się w 1986 r. w Szczecinie. W 2010 r. ukończyła na Uniwersytecie Szczecińskim wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. W 2011 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W latach 2012-2016 odbyła aplikację sędziowską, a w 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Od października 2014 r. jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Początkowo orzekała w I Wydziale Cywilnym, a od lipca 2015 r. pracuje w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego tego Sądu. W 2017 r. ukończyła kurs prawa niemieckiego i europejskiego w ramach Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Rada dokonując oceny tej kandydatki uwzględniła jej wysoką ocenę kwalifikacyjną, oceny bardzo dobre na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, ukończone studia podyplomowe i pozytywne opinie służbowe. W porównaniu jednak z wybraną kandydatką - Sabriną Alicją Snelą-Daleszyńską, posiada ona przede wszystkim zdecydowanie krótszy staż zawodowy, w tym także orzeczniczy, a ponadto otrzymała zdecydowanie niższe poparcie zarówno Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie, jak i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Opinia wizytatora

Aleksandra Brzezińska otrzymała ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Annę Budzyńską - wizytatora Sądu Okręgowego w Szczecinie. Z oceny wynika, że przy uwzględnieniu postawy zawodowej kandydatki, zaangażowania, wysokiego poziomu orzecznictwa spełnia ona w pełni wymogi powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Otrzymała również pozytywne opinie służbowe.

Wizytator: Anna Budzynska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Liszka Ewa Asystent negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 73 0
PRZECIW 22 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 10 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Ewa Liszka urodziła się w 1975 r. w Szczecinie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od 2004 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, a od stycznia 2009 r. pracuje w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od listopada 2016 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Obecnie obowiązki wykonuje w III Wydziale Cywilnym. Wcześniej pracowała także w wydziałach grodzkich.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Oceniając kandydaturę Ewy Liszki, Rada uwzględniła jej wzorową ocenę kwalifikacyjną, pozytywne opinie służbowe, a także uzyskane najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie. Odnośnie różnic w ocenach kwalifikacyjnych kandydatek, analiza oceny kwalifikacji wybranej kandydatki pozwala stwierdzić, że jest ona co najmniej równie wyróżniającą kandydatką jak Ewa Liszka. Przy porównywalnych ocenach kwalifikacyjnych na korzyść Sabriny Alicji Sneli-Daleszyńskiej przemawia wieloletnie doświadczenie orzecznicze i praktyka w samodzielnym stosowaniu prawa.

Opinia wizytatora

Kandydatka otrzymała wzorową ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Zbigniewa Ciechanowicza - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Szczecinie. Z oceny wynika, że analiza przedstawionych przez nią projektów orzeczeń i uzasadnień, czternastoletnie doświadczenie zawodowe, pozytywne opinie służbowe oraz zaangażowanie w pracę pozwalają stwierdzić, że Ewa Liszka w stopniu wzorowym spełnia wymagania do powołania jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Otrzymała również pozytywne opinie służbowe.

Wizytator: Zbigniew Ciechanowicz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Łada-Zabłocki Marcin Jerzy Adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 18 0
PRZECIW 66 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 20 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Marcin Jerzy Łada-Zablocki urodził się w 1984 r. w Szczecinie. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2012 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od listopada 2012 r. prowadzi kancelarię adwokacką w Szczecinie. W roku akademickim 2013/2014 r. prowadził na Uniwersytecie Szczecińskim zajęcia z przedmiotu „Prawnokarne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Był członkiem Komisji Rewizyjnej Szczecińskiej Izby Adwokackiej, a obecnie jest sędzią dyscyplinarnym w tej Izbie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Rada oceniając tę kandydaturę uwzględniła uzyskane przez niego wysokie oceny kwalifikacyjne oraz opinie służbowe. W porównaniu jednak z Sabriną Alicją Snelą- Daleszyńską posiada on zdecydowanie krótszy staż zawodowy, a ponadto otrzymał niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Opinia wizytatora

Kandydat otrzymał oceny kwalifikacyjne sporządzone przez: Annę Stasiewicz- Kokotowską - sędziego wizytatora do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Szczecinie, Iwonę Gdulę - sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Szczecinie, Gretę Puchalską - sędziego wizytatora do spraw rodzinnych Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz w zakresie spraw cywilnych przez Zbigniewa Ciechanowicza - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Szczecinie. Z powyższych ocen wynika, że kandydat posiada umiejętności praktyczne i odpowiednią wiedzę prawniczą. Czynności służbowe podejmuje terminowo, jakość sporządzanych przez niego pism procesowych jest wysoka. Wizytator badający sprawy z zakresu prawa cywilnego stwierdził, że zaangażowanie i sumienność Michała Jerzego Łady-Zabłockiego pozwolą mu we wzorowy sposób wykonywać obowiązki sędziowskie. Kandydat otrzymał także pozytywne opinie służbowe.

Wizytator: Anna Stasiewicz-Kokotowska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Michalak-Stojanowska Ewa Katarzyna Radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie negatywna 1 0
PRZECIW 95 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 9 16

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Ewa Katarzyna Michalak-Stojanowska urodziła się w 1978 r. w Szczecinie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. W latach 2003-2005 pracowała na stanowisku referenta i asystenta prezesa w Poncyliusz i Radź Firmie Audytorsko-Księgowej. W 2005 r. ukończyła na Uniwersytecie Szczecińskim studia podyplomowe w zakresie doradztwa i rachunkowości podatkowej z oceną bardzo dobrą. W latach 2005-2006 była zatrudniona na stanowisku asystenta doradcy podatkowego w Kancelarii Doradców Podatkowych Poncyliusz i Radź. Od maja 2006 r. do lutego 2017 r. pracowała w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Szczecinie. Zajmowała kolejno stanowiska starszego referenta, komisarza skarbowego, a po odbyciu aplikacji radcowskiej i złożeniu w 2013 r. egzaminu radcowskiego z wynikiem pozytywnym, pracowała na stanowisku radcy prawnego i kierownika komórki obsługi prawnej. Od marca 2017 r. jest radcą prawnym w Izbie Administracji Skarbowej w Szczecinie, a od stycznia 2018 r. także w Krajowej Informacji Skarbowej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Rada dokonując oceny Ewy Katarzyny Michalak-Stojanowskiej miała na uwadze brak rekomendacji jej kandydatury przez wizytatora sporządzającego ocenę jej kwalifikacji, a także uzyskaną negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie i znikome poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Opinia wizytatora

Ewa Katarzyna Michalak-Stojanowska otrzymała ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Annę Stasiewicz-Kokotowską - wizytatora do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Wynika z niej, że kandydatka nie posiada doświadczenia zawodowego, które pozwalałoby w sposób miarodajny na dokonanie weryfikacji kandydatki według kryteriów stawianych kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatka otrzymała pozytywną opinię służbową dotyczącą jej pracy w Izbie Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Wizytator: Anna Stasiewicz-Kokotowska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
5. Snela-Daleszyńska Sabrina Alicja pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA opinia jednogłośnie pozytywna 61 10
PRZECIW 30 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14 5

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Sabrina Alicja Snela-Daleszyńska urodziła się w 1980 r. w Zielonej Górze. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. W latach 2004-2007 odbywała w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie etatową aplikację sądową. W 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 12 listopada 2007 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. Orzekała w XX Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu z siedzibą w Policach. Z dniem 1 stycznia 2009 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, w którym początkowo orzekała w XI Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Policach, a od maja 2013 r. wykonuje obowiązki w II Wydziale Cywilnym. W styczniu 2018 r. została mianowana na stanowisko starszego referendarza sądowego.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Sabrina Alicja Snela-Daleszyńska posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na samodzielnym, orzeczniczym stanowisku referendarza sądowego. Kandydatka wykazuje się wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi, potwierdzonymi otrzymaną, bardzo dobrą oceną kwalifikacyjną i uzyskanymi wysokimi opiniami służbowymi. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że orzekając od niemal 11 lat na stanowisku referendarza, kandydatka zdobyła właściwe doświadczenie zawodowe i w pełni zasługuje na nominację na stanowisko sędziego. W ocenie podkreślono, że doskonale radzi sobie ze sprawami wymagającymi stosowania różnorodnych aktów prawnych i wykazuje się w tym zakresie dużą samodzielnością. Umiejętnie przedstawia argumentację prawną, dokonuje właściwej wykładni przepisów, a sporządzane przez nią uzasadnienia orzeczeń są zrozumiałe dla stron, zawierają odesłania do orzecznictwa. Kandydatka wyróżnia się zdecydowaniem i zdolnością podejmowania trafnych decyzji. Prowadziła także posiedzenia jawne i zdobyła w tym zakresie cenne doświadczenie. Również z przedłożonych opinii służbowych wynika, że jest osobą posiadającą wybitne predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Wykazała się doskonałą znajomością przepisów prawa oraz szeroką znajomością judykatury i piśmiennictwa. Potrafi trafnie uargumentować swoje stanowisko, jest osobą zdecydowaną i konsekwentną. W ocenie Rady kandydatka ta posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, odpowiedni staż zawodowy i wieloletnie doświadczenie na samodzielnym stanowisku orzeczniczym. Pozostali kandydaci, ubiegający się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie nie wypełniają łącznie kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu jak Sabrina Alicja Snela-Daleszyńska, którą zdecydowanie wyróżnia na tle kontrkandydatów, przede wszystkim wieloletni staż orzeczniczy, w tym posiadane doświadczenie w prowadzeniu posiedzeń jawnych.

Opinia wizytatora

Kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Iwonę Siutę - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wynika z niej, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej, którą potrafi zastosować w praktyce. Cechuje ją nie tylko znajomość przepisów prawa, orzecznictwa sądów, poglądów judykatury, ale także indywidualne podejście do rozpatrywanych spraw. Posiada bardzo dobre przygotowanie do wykonywania zawodu sędziego, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, co sprawia, że zasługuje na rekomendację na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Iwona Siuta

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów