Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 232/2018

Sąd: Sąd Rejonowy w Płocku
Data posiedzenia: 24 lipca 2018 – 27 lipca 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 256 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2018-07-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Komorowski Sebastian Radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 15 0
PRZECIW 10 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 24 15

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Sebastian Komorowski urodził się 27 stycznia 1978 r. w Kutnie. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra z oceną wynikiem. Od 17 maja 2004 r. do 16 września 2004 r. odbył staż w Kancelarii Radcy Prawnego Ryszard Kowalczyk na stanowisku asystenta radcy prawnego, a od 17 września 2004 r. do 31 stycznia 2005 r. był tam zatrudniony na tym stanowisku. Po odbyciu w latach 2004-2007 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku, w kwietniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z 8 października 2008 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie i rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Warszawie. Pismem 15 grudnia 2009 r. zawiadomił Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie o zmianie siedziby wykonywania zawodu na Kutno. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku z 30 stycznia 2010 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Płocku. Zawód adwokata wykonywał w indywidualnej kancelarii w Kutnie do 31 grudnia 2013 r. (obecnie wpis zawieszony). Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z 11 grudnia 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych. Obecnie wykonuje zawód w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego oraz na podstawie umowy o pracę w De Heus Sp. z o. o. z siedzibą w Łęczycy. Ustawicznie podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Sebastiana Komorowskiego, uznając, że nie wypełnia on w stopniu wyższym niż Joanna Ewa Kozanecka, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o KRS. Rada wzięła pod uwagę, że Sebastian Komorowski ma dłuższy staż zawodowy niż Joanna Ewa Kozanecka. Jednak krótszy staż zawodowy nie może być w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa czynnikiem obniżającym ocenę kwalifikacji kandydata ubiegającego się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, gdy spełnia on wymagania ustawowe, w tym także w zakresie długości wymaganego stażu pracy, a w szczególności, gdy całokształt okoliczności sprawy przemawia za wyższością tej kandydatury nad pozostałymi. Wobec tego, że Sebastian Komorowski nie uzyskał wyższych ocen kwalifikacyjnych niż Joanna Ewa Kozanecka, otrzymał zaś zdecydowanie niższe niż ta kandydatka poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego, nie zostanie on przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku.

Opinie wizytatorów

Ocenę kwalifikacji Sebastiana Komorowskiego sporządziła Iwona Olenderek - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Płocku, która stwierdziła, że zbyt mała liczba spraw poddanych ocenie, nie pozwala na wskazanie z pełnym przekonaniem, że posiada on aktualnie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Kandydat stosunkowo rzadko występował z pismami procesowymi, a do oceny przedstawił tylko dwie sprawy karne, w których sporządził apelacje. Zdaniem sędzi wizytator może to wynikać z faktu występowania przez adwokata częściej w sprawach o charakterze cywilnym, na co zdaje się wskazywać lista sygnatur akt sądowych załączonych do karty zgłoszenia kandydata na stanowisko sędziego. Opiniująca zauważyła, że Sebastian Komorowski nie przedstawił żadnych informacji, iż doskonali swoje umiejętności i swoją wiedzę prawniczą uczestnicząc w szkoleniach, seminariach czy konferencjach co ma istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji zmieniających się przepisów i nie pozostaje bez znaczenia dla ogólnej oceny jego kandydatury. W konkluzji stwierdziła, że już od ponad dziesięciu lat wykonuje on samodzielnie zawody prawnicze: adwokata, a od 2014 r. radcy prawnego, co z pewnością świadczy o jego doświadczeniu zawodowym.

Wizytator: Iwona Olenderek

Sebastiana Komorowski uzyskał także bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez Małgorzatę Szeromską - sędzię wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Płocku, która stwierdziła, że kwalifikacje kandydata predestynują go do wykonywania zawodu sędziego. Opiniująca wskazała, że zdobył on wiedzę prawniczą niezbędną do rozstrzygania spraw sądowych, wykonuje zawód adwokata, a następnie racy prawnego od dziesięciu lat, a zatem posiada odpowiednie doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem prawa. Zdał także egzamin sędziowski z oceną dobrą. Zdaniem sędzi wizytator opiniowany posiada także cechę bardzo pożądaną u osób wykonujących zawód sędziego, tj. dążenie do ugodowego załatwienia sporu i łagodzenia konfliktów (co można było zauważyć analizując akta spraw rozwodowych). W konkluzji wysoko oceniła ona profesjonalizm Sebastiana Komorowskiego, który wykonując zawód adwokata i radcy prawnego prowadził sprawy o różnym charakterze: cywilne, rodzinne, karne, ze stosunku pracy, gospodarcze. W jej ocenie powyższe wskazuje na dużą wszechstronność kandydata i pozwala ocenić pozytywnie jego przydatność i kwalifikacje konieczne do wykonywania zawodu sędziego.

Wizytator: Małgorzata Szeromska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kozanecka Joanna Ewa Asystent pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 44 16
PRZECIW 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Joanna Ewa Kozanecka urodziła się 2 października 1982 r. w Płocku. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu w latach 2007-2010 aplikacji sądowej etatowej - początkowo w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku, a następnie w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie - we wrześniu 2010 r., złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od 7 grudnia 2010 r. do 25 kwietnia 2018 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Płocku na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w V Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. Z dniem 26 kwietnia 2018 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asesora prokuratorskiego w Prokuraturze Rejonowej w Płocku. Ustawicznie podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Joanna Ewa Kozanecka posiada kilkuletni staż pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku. Jej praca na tym stanowisku w V Wydziale Karnym Odwoławczym i kwalifikacje do wykonywania zawodu sędziego zostały wysoko ocenione przez sędzię wizytator w sporządzonej na potrzeby niniejszej procedury nominacyjnej ocenie. Opiniująca podkreśliła, że kandydatka gruntownie poznała metodykę pracy sędziego i nabyła stosowne doświadczenie decyzyjne, zwróciła także uwagę na sprawność i terminowość wykonywania przez nią powierzonych obowiązków, a także systematyczne podnoszenie umiejętności praktycznych i poszerzanie wiedzy przez uczestnictwo w wielu szkoleniach z zakresu zarówno prawa karnego, jak i prawa cywilnego. W konkluzji jednoznacznie stwierdziła, że Joanna Ewa Kozanecka daje gwarancję wysokiego poziomu wykonywania obowiązków sędziego i zasługuje na powołanie na to stanowisko. Ponadto kandydatka z oceną dobrą plus ukończyła studia i z oceną dobrą złożyła egzamin sędziowski. Otrzymała również pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku i zdecydowanie wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Joanny Ewy Kozaneckiej sporządziła Joanna Cieślak – sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Płocku. Z oceny tej wynika, że wszystkie poddane analizie projekty uzasadnień spełniały wymogi przewidziane w art. 457 § 3 k.p.k. Opiniowana w uzasadnionych przypadkach odwoływała się do orzecznictwa sądów i poglądów doktryny. W okresie pracy na stanowisku asystenta nabyła bardzo dużej sprawności w zakresie analizy materiału dowodowego, dokonywania jej krytycznej oceny, przedstawiania argumentacji w sposób jasny, przejrzysty, szczegółowy a jednocześnie zwięzły i konkretny. Projekty postanowień sporządzane przez kandydatkę były prawidłowe zarówno pod względem formalnym, jak i materialnym. Obejmowały praktycznie wszystkie rodzaje orzeczeń, jakie zapadają w wydziale odwoławczym. Były to postanowienia w zakresie zażaleń na rozstrzygnięcia wydawane w trakcie postępowania jurysdykcyjnego, jak też postępowania wykonawczego. Zwłaszcza ta ostatnia kategoria spraw dotyczyła szerokiego spektrum zagadnień prawnych i wymagała dużej znajomości tej materii prawa. Kandydatka wykazała się dużą znajomością zagadnień prawa wykonawczego. Sędzia wizytator podkreśliła, że współpraca opiniowanej z przewodniczącym wydziału stworzyła jej możliwość zdobycia dużego doświadczenia w zakresie organizacji pracy wydziału, wstępnej kontroli akt. Praca ta pozwoliła też na gruntowne poznanie metodyki pracy sędziego i nabycia stosownego doświadczenia decyzyjnego, mimo niewykonywania samodzielnych czynności orzeczniczych. Zakres obowiązków wykonywanych przez kandydatkę pozwolił jej na poznanie tajników pracy nie tylko sędziego, ale też sekretariatu, co w samodzielnej pracy orzeczniczej jest niezmiernie ważne. Opiniująca stwierdziła, że sprawność i terminowość wykonywania przez kandydatkę powierzonych obowiązków nie budzi zastrzeżeń, a wręcz przeciwnie zasługuje na uznanie, ponieważ mimo bardzo wielu obowiązków jako asystent przewodniczącego wydziału zawsze w ustawowym terminie sporządzała projekty uzasadnień. Szczególnego podkreślenia wymaga, że opiniowana na przestrzeni lat pracy w sądzie systematycznie podnosiła swoje umiejętności praktyczne, jak też poszerzała stan wiedzy uczestnicząc w wielu szkoleniach, nie tylko z zakresu prawa karnego ale także prawa cywilnego, co jest bardzo istotne z punktu widzenia ewentualnej nominacji na stanowisko sędziego. Pokazuje to, że konsekwentnie dąży ona do realizacji swojego celu, jakim jest wykonywanie zawodu sędziego. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Joanna Ewa Kozanecka niewątpliwie zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego. Była wyróżniającą się asystentką, bardzo kompetentną i odpowiedzialną, o wysokiej kulturze bycia, skromną i taktowną. Swoją dotychczasową pracą i postawą udowodniła, że daje gwarancję wysokiego poziomu wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego. Wobec powyższego opiniująca wyraziła pogląd, że z bardzo dużym przekonaniem stwierdza, iż Joanna Ewa Kozanecka zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego.

Wizytator: Joanna Cieślak – sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Płocku

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów