Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 681/2016

Sąd: Sąd Apelacyjny w Gdańsku
Data posiedzenia: 11 października 2016 – 14 października 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 445 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2016-10-1...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Daniszewska Anna Małgorzata sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 83 12
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Małgorzata Daniszewska urodziła się 17 czerwca 1968 r. w Nakle nad Notecią. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem dobrym. Po odbyciu w latach 1994-1996 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, we wrześniu 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 20 października 1994 r. Pani Anna Małgorzata Daniszewska została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 czerwca 1996 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku, w którym orzekała w II Wydziale Cywilnym, pełniąc też- w okresie od l lutego 1997 r. do 31 sierpnia 2001 r.- funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W ramach delegacji udzielonych przez Ministra Sprawiedliwości na okres od l września 2001 r. do 30 września 2003 r. orzekała w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 czerwca 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, w którym do 31 grudnia 2011 r. orzekała w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym, i w którym od l czerwca 2004 r. do 31 grudnia 2011 r. pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego, z tym że w okresie od 16 maja 2007 r. do 31 października 2008 r. funkcję Przewodniczącej. Pani Anna Małgorzata Daniszewska ukończyła w marcu 2005 r. dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów zorganizowane przez Uniwersytet Gdański. Od l stycznia 2012 r. Pani sędzia orzeka w XVI Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gdańsku, będąc również jego Przewodniczącą. Od maja 2012 r. orzekała również na podstawie jednodniowych delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, natomiast w okresie od l października 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. i w okresie l czerwca 2016 r. do 30 listopada 2016 r. w ramach delegacji Ministra Sprawiedliwości w pełnym wymiarze. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Anny Małgorzaty Daniszewskiej i Pani Hanny Marii Rucińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: wysokie kwalifikacje potwierdzone ocenami sędziów wizytatorów, bogate doświadczenie zawodowe, oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, oceny z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Opinia wizytatora

Pani Anna Małgorzata Daniszewska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Zbigniewa Merchela - sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, wizytatora do spraw cywilnych, z której wynika, że jako Przewodnicząca XVI Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gdańsku Pani sędzia spowodowała i utrzymywała wyznaczanie rozpraw apelacyjnych w bardzo krótkich okresach czasu 3 od wpływu sprawy do Wydziału. Z reguły termin ten nie przekraczał miesiąca, a wielokrotnie nawet tygodnia, co doprowadziło do utrzymania bardzo dobrego współczynnika sprawności postępowania. Podkreślenia wymaga również wysoka efektywność pracy Pani sędzi, przy dużym obciążeniu. Wizytator podkreślił, że w referacie opiniowanej nie ma spraw o wydłużonym biegu. Powyższe świadczy o sprawnym orzekaniu, z zachowaniem postulatu szybkości rozpoznawanych spraw w instancji odwoławczej. Pani sędzia Anna Małgorzata Daniszewska wykonuje swoje obowiązki z dużym zaangażowaniem. Jest pracowita i dokładna. Starannie przygotowuje się do posiedzeń. Posiada dobrą umiejętność organizacji pracy. Jej wyniki statystyczne nie budzą zastrzeżeń. Posiada autorytet i szacunek współpracowników. Reasumując sędzia wizytator stwierdził, że przeprowadzona ocena orzecznictwa i pracy Pani sędzi Anny Magdaleny Daniszewskiej pozwala na wyrażenie opinii, że jest ona bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Zbigniew Marchel

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Rucińska Hanna Maria sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 82 12
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Hanna Maria Rucińska urodziła się 29 listopada 1966 r. w Chojnicach. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem dobrym. Jak wynika z karty zgłoszenia kandydatki w okresie od lipca 1990 r. do lutego 1991 r. pracowała na stanowisku pomocy prawnej w Agencji Handlowo-Usługowej Inter-Marco z siedzibą w Koszalinie, następnie w okresie od marca 1991 r. do kwietnia 1991 r. pracowała na stanowisku kierownika biura obsługi ekonomiczno-prawnej w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowo-Handlowym "Aqua Serwis" z siedzibą w Chojnicach, a od maja 1991 r. do września 1991 r. była zatrudniona na stanowisku sekretarza w Urzędzie Rejonowym w Chojnicach. Po odbyciu w latach 1990- 1992 aplikacji sądowej (pozaetatowej w latach 1990-1991, etatowej w latach 1991-1992) w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, we wrześniu 1992 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem l listopada 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chojnicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 września 1994 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Chojnicach, w którym orzekała kolejno w wydziale karnym i wydziale pracy. W okresie od 15 października 1998 r. do 14 grudnia 1998 r. Pani sędzia była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego. W okresie od 15 grudnia 1998 r. do 14 czerwca 1999 r. orzekała w Sądzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Następnie w okresie od 15 czerwca 1999 r. do 14 grudnia 1999 r. orzekała w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w ramach delegacji udzielonej decyzją Ministra Sprawiedliwości przedłużanej następnie do 14 czerwca 2001 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 2001 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym. Pani Hanna Maria Rucińska w marcu 2005 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów, zorganizowane przez Uniwersytet Gdański. Od czerwca 2015 r. wielokrotnie orzekała w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku w ramach jednodniowych delegacji, natomiast w okresie od l lipca 2015 r. do 30 września 2015 r. orzekała w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, przedłużonej obecnie na okres od l lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. Ponadto stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Opinia wizytatora

Pani Hanna Maria Rucińska uzyskała dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Teresę Sobolewską sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - wizytatora do spraw cywilnych, notarialnych i egzekucyjnych z której wynika, że przeprowadzona ocena orzecznictwa pozwala na sformułowanie wniosku, że prognoza co do wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego jest pozytywna. Opiniowana legitymuje się odpowiednio długim stażem pracy i stale pogłębia wiedzę prawniczą. Pani sędzia w sposób odpowiedzialny podchodzi do swoich obowiązków, o czym świadczy liczba wyznaczanych posiedzeń i zakończonych spraw. Orzeczenia przez nią sporządzane mają poprawną formę, co wskazuje na opanowanie metodyki pracy sędziego w dużym stopniu. Na szczególne podkreślenie zasługuje terminowość sporządzanych pisemnych uzasadnień orzeczeń - wszystkie uzasadnienia zarówno w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, jak i w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku sporządzone zostały w terminie ustawowym. Pani sędzia Hanna Maria Rucińska jest doświadczonym sędzią, a przy tym jest kulturalna i taktowna, cechuje ją opanowanie i uprzejmość w kontaktach ze stronami na sali rozpraw. Opiniowana wykazuje bardzo duże zaangażowanie w wykonywaniu pracy nie tylko zawodowej, ale także na rzecz społeczności sędziowskiej. Podejmuje wiele inicjatyw na rzecz integracji środowiska sędziowskiego oraz prezentuje bardzo wysoki poziom kultury osobistej, a także dojrzałe i odpowiedzialne podejście do powierzonych obowiązków. Powyższe pozwoliło sędziemu wizytatorowi na stwierdzenie, że Pani sędzia Hanna Maria Rucińska jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Teresa Sobolewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów