Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 550/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Częstochowie
Data posiedzenia: 7 lipca 2020 – 10 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 667 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Kluska Michał sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 0
PRZECIW 0 7
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Marlena Anita Kluk urodziła się 28 stycznia 1974 r. w Częstochowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w 2001 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W okresie od 2 kwietnia do 15 lipca 2001 r. była zatrudniona na stanowisku prawnika w Kancelarii Adwokackiej adw. Macieja Kobicy w Częstochowie. Z dniem 16 lipca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. W okresie od 17 października 2001 r. do 31 maja 2002 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego w Koniecpolu Sądu Rejonowego w Myszkowie. Z dniem 31 maja 2002 r. Minister Sprawiedliwości odwołał powierzenie pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Myszkowie i powierzył jej pełnienie dalszych czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Częstochowie na okres od 1 czerwca 2002 r. do 15 lipca 2004 r. Kandydatka orzekała w IV Wydziale Karnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Do dnia 2 kwietnia 2017 r. orzekała w IV Wydziale Karnym tego Sądu. Ponadto, w latach 2013-2016 do zakresu jej obowiązków należało zastępowanie Przewodniczącej IV Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Częstochowie podczas jej nieobecności. Od 2 kwietnia 2017 r. pełni funkcję Przewodniczącej XIV Wydziału Karnego Wykonawczego w tym Sądzie. Od 1 listopada 2018 r. orzeka w XIV Wydziale Karnym Wykonawczym w 3/4 wymiaru czasu pracy oraz w XI Wydziale Karnym w lA wymiaru pracy Sądu Rejonowego w Częstochowie. Począwszy od 2011 r. kandydatka orzeka w ramach jednorazowych delegacji w VII Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, Pani Marlena Anita Kluk nie uzyskała tak dużego poparcia Krajowej Rady Sądownictwa, jak osoba przedstawiona do powołania i - w ocenie Rady - nie jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Obie uczestniczki postępowania, predestynujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru i posiadają pozytywne oceny swoich kwalifikacji zawodowych, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że Pani Monika Lucyna Maciążek legitymuje się odpowiednim doświadczeniem zawodowym, wynikającym nie tylko z praktyki orzeczniczej na stanowisku sędziego sądu rejonowego ale i tym uzyskanym podczas pełnienia obowiązków sędziego w ramach delegacji zarówno jednorazowych jak i stałych w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Pani Marlena Anita Kluk, zdaniem Rady, nie wyróżnia się przymiotami, które dawałyby podstawę do uznania, że jest lepszą kandydatką niż osoba przedstawiona do powołania. Konkurs obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie i w związku z tym Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej spośród trzech osób.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że w każdym wydziale w którym opiniowana pełniła czynności orzecznicze, osiągała bardzo dobre wyniki statystyczne, zarówno w zakresie liczby spraw rozpoznanych jak i stabilności orzecznictwa. Sędzia wizytator stwierdziła, że wydawane rozstrzygnięcia są sporządzane starannie i co do zasady nie zawierają błędów co do prawa, o czym świadczy dobra stabilność orzecznicza kandydatki. W konkluzji, opiniująca stwierdziła, że przedstawiona analiza pozwala na pozytywną ocenę pracy opiniowanej.

Wizytator: Beata Jarosz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Maciążek Monika Lucyna sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 11
PRZECIW 0 2
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 5

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Monika Lucyna Maciążek urodziła się 25 września 1975 r. w Ogrodzieńcu. W latach 1996-1999 była zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Porębie kolejno na stanowiskach: referenta, referenta administracyjnego, pracownika administracyjno -biurowego oraz pracownika gospodarczego. Od 2 listopada 1999 r. do 20 marca 2004 r. pracowała jako sprzedawca usług finansowych w Szczęsny-Zjawiony sp. z o.o. w Zawierciu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w 2003 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 22 marca 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Następnie, w latach 2007-2008 pełniła czynności sędziowskie jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 26 marca 2008 r, została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Kato wice-Wschód w Katowicach. Z dniem 1 lipca 2008 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu. Początkowo orzekała w wydziale grodzkim, a po jego likwidacji w związku z reorganizacją sądownictwa w VI Wydziale Karnym tego Sądu. W latach 2012-2013 powierzone obowiązki orzecznicze pełniła zarówno w II jak i w VI Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Zawierciu. Następnie została przydzielona do orzekania w pełnym wymiarze czasu pracy w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 2016 r. pełniła także obowiązki sędziego w VII Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Częstochowie w ramach jednorazowych delegacji, a także w ramach delegacji stałych w okresie od 15 września 2016 r. do 20 grudnia 2017 r., udzielonych przez Ministra Sprawiedliwości. Od 1 lipca 2018 r. Pani Monika Lucyna Maciążek pełni ponadto obowiązki sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, Pani Marlena Anita Kluk nie uzyskała tak dużego poparcia Krajowej Rady Sądownictwa, jak osoba przedstawiona do powołania i - w ocenie Rady - nie jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Obie uczestniczki postępowania, predestynujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru i posiadają pozytywne oceny swoich kwalifikacji zawodowych, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że Pani Monika Lucyna Maciążek legitymuje się odpowiednim doświadczeniem zawodowym, wynikającym nie tylko z praktyki orzeczniczej na stanowisku sędziego sądu rejonowego ale i tym uzyskanym podczas pełnienia obowiązków sędziego w ramach delegacji zarówno jednorazowych jak i stałych w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Pani Marlena Anita Kluk, zdaniem Rady, nie wyróżnia się przymiotami, które dawałyby podstawę do uznania, że jest lepszą kandydatką niż osoba przedstawiona do powołania. Konkurs obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie i w związku z tym Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej spośród trzech osób. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Monika Lucyna Maciążek jest najlepszą kandydatką w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe w tym uzyskane podczas stałej delegacji do Sądu Okręgowego w Częstochowie, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

Opinia wizytatora

kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W jej ocenie, przemawia za tym szereg okoliczności, między innymi takich jak dobre wykonywanie dotychczas pełnionych przez nią czynności orzeczniczych, jak również dotychczasowa, bardzo dobrze oceniona praca wykonywana w ramach delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Zdaniem opiniującej merytoryczny poziom orzecznictwa Pani Moniki Lucyny Maciążek należy ocenić jako wysoki. Kandydatka orzeka w sprawach o zróżnicowanym charakterze a znaczna ich część wymaga od opiniowanej poświęcenia znacznego nakładu pracy i dokonania pogłębionych rozważali prawnych. Kandydatka prowadzi postępowania sprawnie i efektywnie co przedkłada się na osiągane przez nią wyniki w pracy orzeczniczej. Opiniująca podkreśliła, że Pani Monika Lucyna Maciążek przez okres blisko roku umiejętnie łączyła pracę w dwóch różnych wydziałach Sądu Rejonowego w Zawierciu oraz w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Ze wszystkich tych obowiązków wywiązywała się terminowo. Opiniowana posiada bardzo rozległą i ugruntowaną wiedzę zarówno z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego jak też z zakresu innych ustaw. Kandydatka stale podnosi swój wysoki poziom kwalifikacji uczestnicząc w licznych formach doskonalenia zawodowego. W podsumowaniu oceny kwalifikacyjnej, sędzia wizytator wyraziła pogląd, że wysoki poziom wiedzy prawniczej wypracowanej na przestrzeni wielu lat starannej i rzetelnej pracy, wydajność, trafność orzecznictwa, bardzo dobre opanowanie metodyki pracy sędziego w powiązaniu z pracowitością, starannością, sumiennością oraz zaangażowaniem w wykonywaną pracę wskazują, że Pani Monika Lucyna Maciążek daje gwarancję bardzo dobrego wypełniania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W konkluzji sędzia wizytator pozytywnie oceniła tę kandydaturę.

Wizytator: Iwona Kowalczyk

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów