Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 425/2015

Sąd: Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu
Data posiedzenia: 9 marca 2015 – 13 marca 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 356 z 2014
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-03-1...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Słomiński Zbigniew Jan sędzia wojskowego sądu garnizonowego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 37 15
PRZECIW 0 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 4 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Zbigniew Słomiński, urodzony w 1970 r. w Żyrardowie, w 1994 r. ukończył studia prawnicze z wynikiem dobrym. W dniu l lutego 2000 r. został powołany do zawodowej służby wojskowej. W dniach 2-3 oraz 13 września 1996 r. złożył egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą. W okresie od października 1996 r. do września 1998 r. zajmował stanowisko asesora w Sądzie Rejonowym w Ostrzeszowie. Z dniem l lutego 2000 r. został powołany do zawodowej służby wojskowej i objął stanowisko asesora w Wydziale Zamiejscowym w Zielonej Górze Wojskowego Sądu Garnizonowego w Poznaniu. W dniu 15 marca 2002 r. pan ppłk Zbigniew Słomiński został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Zielonej Górze. Z dniem l czerwca 2007 r. objął stanowisko Zastępcy Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Zielonej Górze. Po likwidacji tego Sądu - począwszy od 30 czerwca 2010 r. - ppłk Zbigniew Słomiński pozostaje na stanowisku sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Poznaniu. W okresie od 18 stycznia 20 l O r. do 29 czerwca 2011 r. oraz od 15 lutego 2012 r. do 14 lutego 2015 r. był delegowany do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, gdzie orzekał w znaczącej ilości spraw karnych (356 spraw "Ka", 520 "Kz", 95 "S", 6 "Ko").

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Wybrany Kandydat posiada odpowiednie i wieloletnie doświadczenie i umiejętności orzecznicze do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego wojskowego sądu okręgowego. W sporządzonej w sprawie bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej wskazano na jego wysoki poziom wiedzy prawniczej i ogólnej oraz umiejętność właściwego wykorzystywania tej wiedzy w praktyce. Powyższe wraz z okolicznością uzyskania przez niego najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na Zgromadzeniu Sędziów Sądów Wojskowych oraz pozytywniej opinii Kolegium Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu czynią jego kandydaturę wypełniającą w najwyższym stopniu ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu wojskowego określone w art. 3 5 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Opinia wizytatora

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej wynika, że analiza spraw prowadzonych przez pana sędziego ppłk. Zbigniewa Słomińskiego wespół z danymi statystycznymi obrazującymi jego pracę wskazuje, że posiada on wysoki poziom wiedzy prawniczej i ogólnej oraz umiejętność właściwego wykorzystywania tej wiedzy w praktyce. Jego doświadczenie orzecznicze obejmuje okres ponad 16 lat przy czym kilkuletnia delegacja do Sądu powszechnego wydatnie zwiększyła doświadczenie zawodowe kandydata. Wykazuje on przy tym duże zaangażowanie w pracy. Godna podkreślenia jest bardzo wysoka stabilność jego orzecznictwa. Przez cały okres podlegający badaniu nie doszło do uchylenia (do ponownego rozpoznania sprawy) żadnego wyroku wydanego przez sędziego ppłk. Zbigniewa Słomińskiego. Sporządzane przez opiniowanego uzasadnienia wyroków cechowały się dużą dojrzałością argumentacji, były wyczerpujące, szczegółowe, zawsze cechowały się logicznym i jasnym wywodem. W badanym okresie Kandydat prawidłowo rozpoznał ponad tysiąc spraw różnych kategorii, w większości - w drugiej instancji. Jako bardzo dobry kandydat na stanowisko sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia ppłk Zbigniew Słomiński zasługuje na pozytywne zaopiniowanie jego kandydatur danego przez sędziego ppłk. Zbigniewa Słomińskiego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Stangierski Bartosz sędzia WSG negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Dwaj pozostali zgłoszeni na wolne stanowiska sędziowskie kandydaci - Pan sędzia Bartosz Stangierski oraz Pan sędzia Przemysław Taurion Suszczewicz - nie wypełnili w stopniu pozwalającym na wystąpienie z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie wyżej wskazanych kryteriów ustawowych. Obaj kandydaci posiadają krótkie doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie orzecznicze, a ich praca na stanowisku sędziego charakteryzuje się małą ilością załatwień, co nie pozwala na odpowiednią weryfikację ich kandydatur na stanowisko sędziego wojskowego sądu okręgowego. Pan sędzia Bartosz Stangierski pracę orzeczniczą rozpoczął 28 października 2005 r. na stanowisku asesora w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Szczecinie, a na stanowisko sędziego Wojskowego Sądu Garnizonowego w Poznaniu powołany został 2 sierpnia 2010 r. W okresie od l stycznia 2011 r. do 30 czerwca 2014 r. rozpoznał 84 sprawy o przestępstwa "Sg" oraz 38 spraw o wykroczenia "W".

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Suszczewicz Przemysław Taurion sędzia WSG negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 5
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 10

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Dwaj pozostali zgłoszeni na wolne stanowiska sędziowskie kandydaci - Pan sędzia Bartosz Stangierski oraz Pan sędzia Przemysław Taurion Suszczewicz - nie wypełnili w stopniu pozwalającym na wystąpienie z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie wyżej wskazanych kryteriów ustawowych. Obaj kandydaci posiadają krótkie doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie orzecznicze, a ich praca na stanowisku sędziego charakteryzuje się małą ilością załatwień, co nie pozwala na odpowiednią weryfikację ich kandydatur na stanowisko sędziego wojskowego sądu okręgowego. Pan sędzia Przemysław Taurion Suszczewicz zajmował stanowisko asesora w Wojskowym Sądzie Garnizonowym w Poznaniu w okresie od 18 października 2004 r. do 27 lipca 2008 r. W dniu 28 lipca 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku Wojskowego Sądu Garnizonowego w Poznaniu. W okresie od l stycznia 2011 r. do 3 0 czerwca 2014 r. rozpoznał 104 sprawy o przestępstwa "Sg" oraz 45 spraw o wykroczenia "W". Kandydat ten wprawdzie rozpoznał więcej spraw niż Pan sędzia Bartosz Stangierski uzyskał jednak gorszą ocenę kwalifikacyjną od obu kontrkandydatów - wskazano na zastrzeżenia odnośnie stabilności jego orzecznictwa w trudniejszych sprawach.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów