Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1114/2015

Sąd: Sąd Rejonowy w Gliwicach
Data posiedzenia: 5 października 2015 – 9 października 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 274 z 2015 r.
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2015-10-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Łuczyński Paweł Jan Radca prawny pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 11 17
PRZECIW 1 30 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 25 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Paweł Jan Łuczyński urodził się 24 czerwca 1983 r. w Krzeszowicach. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z ogólną oceną bardzo dobrą (dyplom z wyróżnieniem). W toku studiów uczestniczył między innymi w pracach koła naukowego "Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa", początkowo w Sekcji Prawa Konstytucyjnego, a następnie w Sekcji Prawa Karnego. W ramach działalności w kole naukowym został współautorem dwóch publikacji książkowych oraz prowadził zajęcia z prawa konstytucyjnego. W okresie od czerwca 2006 r. do czerwca 2007 r. był studentem-wolontariuszem Uniwersyteckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sekcji Cywilnej. Po odbyciu w latach 2007-2010 aplikacji sądowej, we wrześniu 2010 r., złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 14 grudnia 2010 r. został wpisany na listę radców prawnych i od 9 lutego 2011 r. wykonuje nieprzerwanie zawód radcy prawnego (w szczególności współpracując z kancelariami prawnymi i prowadząc indywidualną praktykę). Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z 23 kwietnia 2012 r., po przedstawieniu rozprawy doktorskiej "Zakaz reformationis in peius w postępowaniu ponownych w procesie karnym", uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo-prawo karne procesowe. Uczestniczył w wielu szkoleniach adresowanych do radców prawnych. Jest autorem kilku publikacji prasowych z zakresu procedury karnej.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Pan Piotr Jan Łuczyński posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od ponad czterech lat zawód radcy prawnego. Potwierdzają to sporządzone przez sędziów wizytatorów oceny kwalifikacji oraz załączone do karty zgłoszenia opinie, w szczególności sporządzone przez sędziów patronów z okresu aplikacji sądowej oraz dotyczące dorobku naukowego i dydaktycznego kandydata, w tym za okres pracy w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego sporządzoną przez dr. hab. Fryderyka Zolla, a także opinię dotyczącą jego dorobku naukowego i dydaktycznego sporządzoną przez prof. zw. dr. hab. Piotra Hofmańskiego. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach i uzyskanie tytułu naukowego doktora nauk prawnych. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Pan Paweł Jan Łuczyński uzyskał ocenę bardzo dobrą (z wyróżnieniem) na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą plus na egzaminie zawodowym. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wyniki głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego. Uwzględniając powyższe Rada dokonała analizy dokumentacji dotyczącej kandydatury Pana Pawła Jana Łuczyńskiego i uznała że uzyskany przez niego najniższy wynik głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego nie znajduje w niej potwierdzenia. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa posiadane przez kandydata doświadczenie wynikające z wykonywania zawodu radcy prawnego, które wiąże się z samodzielnością w zakresie podejmowania decyzji procesowych, pozytywna ocena kwalifikacji, pozytywne opinie służbowe oraz uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych i autorstwo publikacji prawniczych z zakresu procedury karnej, przemawiają za wyborem jego kandydatury. Zdaniem Rady, przy ocenie Pana Pawła Jana Łuczyńskiego przez Kolegium i Zgromadzenie Przedstawicieli nie bez znaczenia pozostawało to, że kandydat ukończył aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie i tam również jest skupiona jego bieżąca działalność zawodowa. W konsekwencji nie jest osobą znaną środowisku sędziowskiemu Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Jana Łuczyńskiego, której integralną część stanowią sprawozdania częściowe sporządzone przez: Panią sędzię Anitę Ossak- wizytatora ds. karnych, Panią sędzię Krystynę Wiśniewską-Drobną- wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich, Panią sędzię Iwonę Wańczurę- wizytatora ds. gospodarczych, Panią sędzię Małgorzatę Andrzejewską- wizytatora ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz Pana sędziego Tomasza Pawlika- wizytatora ds. ksiąg wieczystych, sporządziła Pani sędzia Arkadia Wyraz-Wieczorek- wizytator do spraw cywilnych. Opiniująca stwierdziła, że kandydat wykazuje bardzo dobre przygotowanie zawodowe, prezentuje ugruntowaną znajomość prawa materialnego i procesowego z różnych dziedzin prawa oraz umiejętność wykorzystywania tej wiedzy w praktyce. Wskazując na szczupłość materiału przedstawionego do oceny sędziom wizytatorom z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich, ksiąg wieczystych oraz prawa karnego stwierdziła, że w przedstawionych sprawach czynności opiniowanego jako pełnomocnika nie budziły zastrzeżeń. O wysokim poziomie Pana Pawła Jana Łuczyńskiego świadczą pozytywna ocena pracy kandydata dotycząca spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz spraw gospodarczych. W materii spraw z zakresu prawa cywilnego wizytator stwierdziła, że Pan Paweł Jan Łuczyński obowiązki pełnomocnika wykonywał bez zastrzeżeń. Konkludując zaznaczyła, że szeroki zakres przygotowanych projektów umów, opinii i analiz prawnych, czynności zawieranych w formie aktów notarialnych i innych oraz dorobek naukowy, doświadczenie zawodowe i życiowe jak również pozytywne opinie o pracy opiniowanego upoważniają do twierdzenia, że Pan Paweł Jan Łuczyński spełnia wszystkie wymagania do powołania go na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Arkadia Wyraz-Wieczorek

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Ogórek-Kukuła Elżbieta Anna Asystent sędziego SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 26 0
PRZECIW 0 23 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 3 18 17

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła uzyskała pozytywne oceny kwalifikacji sporządzone przez Panią sędzię Mirellę Szpyrkę- wizytatora do spraw cywilnych, Panią sędzię Anitę Ossak- wizytatora do spraw karnych oraz Panią sędzię Małgorzatę Andrzejewską- wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Wizytator do spraw cywilnych stwierdziła, że kandydatka umiejętnie wykorzystuje posiadaną wiedzę w praktyce, a doświadczenie zdobyte w stosowaniu prawa oraz cechy osobowościowe świadczą o predyspozycjach do wykonywania zawodu sędziego. Zaznaczyła, że nie sposób ocenić umiejętności podejmowania decyzji procesowych przez kandydatkę, czy stosowania procedury cywilnej w szerokim zakresie, z uwagi na jej zatrudnienie w charakterze asystenta. Wizytator do spraw karnych podobnie pozytywnie oceniła kwalifikacje kandydatki. Wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych, na podstawie przedstawionych przez Panią Elżbietę Annę Ogórek-Kukułę kilku projektów postanowień i uzasadnień stwierdziła, że jej pracę można ocenić pozytywnie. Kandydatka uzyskała również pozytywną opinię prezesa Sądu Rejonowego w Mysłowicach oraz przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Mysłowicach i współpracujących z nią sędziów tego wydziału. Ponadto legitymuje się ponad siedmioletnim stażem pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach, gdzie od 30 kwietnia 2008 r. wykonuje obowiązki w II Wydziale Karnym i I Wydziale Cywilnym, a nadto od 2012 r. wykonuje pojedyncze czynności w IV Wydziale Pracy. Ponadto Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła uczestniczyła również w wielu szkoleniach, a w 2015 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku Psychologia w praktyce wymiaru sprawiedliwości z wynikiem bardzo dobrym. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Pani Elżbieta Anna Ogórek-Kukuła uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą na egzaminie zawodowym. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wyniki głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego. Według Krajowej Rady Sądownictwa, w świetle wskazanych wyżej argumentów, kompleksowa ocena wszystkich uczestników niniejszej procedury nominacyjnej prowadzi do wniosku, że kwalifikacje zawodowe Pani Elżbiety Anny Ogórek-Kukuły nie są wyższe czy bardziej odpowiednie niż kwalifikacje osoby wybranej do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Parka Anna Katarzyna Asystent sędziego SO negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 60 0
PRZECIW 0 3 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 4 4 17

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Pani Anna Katarzyna Parka uzyskała dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego Dariusza Prażmowskiego- wizytatora do spraw karnych, który stwierdził, że kandydatka posiada umiejętność sporządzania projektów orzeczeń i ich uzasadnień z właściwym powołaniem odpowiednich przepisów prawa materialnego, a sposób ich redagowania świadczy o dobrej znajomości przepisów prawa, dorobku doktryny oraz orzecznictwa. Konkludując stwierdził, że opiniowana spełnia wymagania do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatka uzyskała także pozytywne opinie przewodniczącego XVI Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Katowicach oraz sędziów współpracujących z nią w tym wydziale. Ponadto posiada doświadczenie zawodowe wynikające z ponad ośmioletniego stażu pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, na którym pracuje od l kwietnia 2007 r., przy czym do 31 grudnia 2008 r. w XIII Wydziale Gospodarczym, a od 15 czerwca 2009 r. do chwili obecnej w XVI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Pani Anna Katarzyna Parka uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, a także ocenę dobrą na egzaminie zawodowym. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wyniki głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego. Według Krajowej Rady Sądownictwa, w świetle wskazanych wyżej argumentów, kompleksowa ocena wszystkich uczestników niniejszej procedury nominacyjnej prowadzi do wniosku, że kwalifikacje zawodowe Pani Anny Katarzyny Parki nie są wyższe czy bardziej odpowiednie niż kwalifikacje osoby wybranej do przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Paściak Marzanna Elżbieta kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 915/2015 z 29 lipca 2015 r. umorzyła postępowanie wobec Pani Marzanny Elżbiety Paściak z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów