Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 664/2020

Sąd: Sąd Okręgowy we Wrocławiu
Data posiedzenia: 18 sierpnia 2020 – 21 sierpnia 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 783 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 2
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 2
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Garncarz Anna Agnieszka Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 18 13
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 15 lipca 1974 r. we Wrocławiu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-2000 pracowała na stanowisku specjalisty ds. windykacji w TETA S.A. we Wrocławiu. Od 1 września 2000 r. do 31 grudnia 2001 r. oraz od 3 czerwca 2002 r. do 31 marca 2003 r. była zatrudniona jako referent prawny w kancelarii radcy prawnego we Wrocławiu. Po odbyciu, w latach 1999-2002, pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 15 kwietnia 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Orzekała nadal w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 kwietnia 2011 r. do 31 sierpnia 2018 r. orzekała w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od 1 września do 31 grudnia 2018 r. ponownie orzekała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pełniąc funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 stycznia 2019 r. orzeka w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych pełniąc funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W 2010 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy w Instytucie Nauk Prawnych PAN, z wynikiem bardzo dobrym, w 2013 r. - w zakresie prawa cywilnego, również w Instytucie Nauk Prawnych PAN, z wynikiem bardzo dobrym, i w 2014 r. - w zakresie prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych na Uniwersytecie Łódzkim, także z wynikiem bardzo dobrym. W roku akademickim 2018/2019 i 2019/2020 prowadziła ćwiczenia i wykłady z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu. Prowadziła również szereg szkoleń z zakresu prawa pracy, m.in. dla Państwowej Inspekcji Pracy. W ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego uczestniczyła w licznych szkoleniach, zarówno zagranicznych, jak i krajowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, oraz w konferencjach, także w roli prelegenta, i w seminariach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Agnieszki Garncarz i Pani Izabeli Anny Wawrzynów zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, wnioski płynące z bardzo dobrej i dobrej ocen ich pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a także stałe poszerzanie wiedzy i umiejętności przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego. Rada miała na uwadze fakt, że wolne stanowiska sędziowskie są przewidziane do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych a obie kandydatki posiadają duże doświadczenie w rozpoznawaniu spraw z tego zakresu.

Opinia wizytatora

stwierdziła, że opiniowana nie miała ani jednego przypadku skargi na niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia, skargi na przewlekłość postępowania ani też skargi nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie - co należy ocenić bardzo pozytywnie. Uzyskane przez kandydatkę wyniki ilościowe i jakościowe proporcjonalnie do wpływu są porównywalne a w niektórych kategoriach nieco wyższe niż wyniki X Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu lub wyniki w kraju. Należy przy tym uwzględnić fakt, że Pani sędzia orzekała również w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sumując wyniki z obu Wydziałów - sędzia wizytator podniosła, że opiniowana osiągała bardzo dobrą wydajność pracy, która cechowała ją przez cały okres objęty oceną, co wskazuje na jej rzetelność i pracowitość. Referat Pani sędzi charakteryzuje się bardzo dobrym wskaźnikiem stabilności orzecznictwa. Na obowiązkowość i sumienność Pani sędzi wskazują dane dotyczące terminowości sporządzanych uzasadnień. Wszystkie uzasadnienia zostały sporządzone w ustawowym terminie, co znacznie przewyższa wyniki zarówno w X Wydziale, jak również w kraju. Opracowane przez kandydatkę motywy rozstrzygnięć spełniają kryteria z art. 328 k.p.c. Obszerne uzasadnienia były pisane językiem prawniczym, ale jednocześnie przejrzyście i zrozumiale dla stron. Przedstawiały logiczną argumentację i wnioski - ukierunkowane na problem prawny z przytoczeniem w szerokim, a zarazem niezbędnym zakresie doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że Pani sędzia posiada dobrze ukształtowany warsztat pracy, wykazuje dbałość o właściwe przygotowanie rozpraw i koncentrację materiału dowodowego. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie czynności procesowe podejmuje niezwłocznie, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na szybkość postępowania. Przedstawione wyżej przesłanki - w ocenie sędzi wizytator - świadczą o umiejętności podejmowania trafnych decyzji oraz ich argumentacji, a nadto dążeniu do dbałości o sprawne prowadzenie postępowania oraz dążeniu do osiągania bardzo dobrych wyników ilościowych i jakościowych. Sędzia wizytator uznała, że powyższe przesłanki przesądzają o pozytywnej opinii o Pani sędzi Annie Agnieszce Garncarz. Na szczególne podkreślenie, zdaniem sędzi wizytator, zasługuje fakt, że w 2012 r. opiniowana otrzymała wyróżnienie w konkursie „Sędzia Europejski” - zorganizowanym przez Polską Sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników. Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że Pani sędzia Anna Agnieszka Garncarz jest bardzo dobrą kandydatką na urząd sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu i daje pełną gwarancję rzetelnego wykonywania obowiązków. W związku z powyższym ocena jest jednoznacznie pozytywna.

Wizytator: Danuta Stępień -Biały

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Wawrzynów Izabela Anna Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 18 12
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 24 marca 1972 r. w Opolu. W 1996 r. ukończyła wyższe studia w zakresie administracji na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1996-2000 była zatrudniona na stanowisku referenta w Telekomunikacji Polskiej S.A. w Warszawie Zakład Telekomunikacji we Wrocławiu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 1997-1999, pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 grudnia 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kluczborku. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w IV Wydziale Pracy i w VI Wydziale Grodzkim oraz w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 sierpnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kluczborku. Orzekała nadal w IV Wydziale Pracy, w I Wydziale Cywilnym a od 1 lutego 2007 r. w Zamiejscowym VII Wydziale Grodzkim tego Sądu, przy czym od 15 maja 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 lipca 2008 r., na własną prośbę, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej, specjalizacja - prawo europejskie dla sędziów na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem dobrym plus. Brała udział w szeregu szkoleniach zawodowych, seminariach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, jak również w konferencji.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Agnieszki Garncarz i Pani Izabeli Anny Wawrzynów zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, wnioski płynące z bardzo dobrej i dobrej ocen ich pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a także stałe poszerzanie wiedzy i umiejętności przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego. Rada miała na uwadze fakt, że wolne stanowiska sędziowskie są przewidziane do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych a obie kandydatki posiadają duże doświadczenie w rozpoznawaniu spraw z tego zakresu.

Opinia wizytatora

stwierdziła, że nie wniesiono żadnej skargi na niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia z referatu opiniowanej. W objętym oceną okresie na sprawy znajdujące się w referacie Pani sędzi nie wniesiono również żadnych skarg na przewlekłość postępowania ani skarg nadzwyczajnych dotyczących wydanych przez nią orzeczeń. Analiza spraw rozpoznawanych przez Panią sędzię, jak też dane statystyczne dotyczące jej pracy pozwalają - zdaniem sędzi opiniującej - przedstawić ją jako sędzię o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa materialnego i prawa procesowego. Opiniowana sporządza uzasadnienia wyroków terminowo, wyjątkowo szybko i spełniają one kryteria z art. 328 § 2 k.p.c. oraz cechują się przejrzystością, czytelnością i dojrzałością użytej argumentacji, jak też sposobu formułowania wniosków. Sędzia opiniująca zwróciła uwagę, że na sumienność i obowiązkowość kandydatki wskazuje także liczba sporządzonych uzasadnień do orzeczeń. Dodała, że uzyskane przez opiniowaną wyniki ilościowe i jakościowe były bardzo dobre w porównaniu z wynikami Wydziału, w którym była zatrudniona oraz kraju. Wysoka wydajność pracy cechowała opiniowaną przez cały okres objęty oceną, co - zdaniem sędzi opiniującej - świadczy o pracowitości i rzetelności Pani sędzi. Jej referat charakteryzuje 5się dobrym wskaźnikiem stabilności orzecznictwa. Niski jest stopień zaskarżalności wydanych orzeczeń, co świadczy o przekonującej strony argumentacji sporządzonych uzasadnień. Pani sędzia prezentuje wysoki poziom merytoryczny, w szczególności w sprawach z zakresu prawa pracy. Posiada dobrze ukształtowany warsztat pracy. Opiniowana prowadzi rozprawy prawidłowo, w sposób odpowiadający godności urzędu, jak i z poszanowaniem praw stron. Zaprezentowane wyżej przesłanki - w ocenie sędzi opiniującej - świadczą o umiejętności podejmowania decyzji oraz ich argumentacji a dobra jakość orzecznictwa, potwierdzona stabilnością i niewielką liczbą spraw uchylonych czy zmienionych przesądzają o ogólnej pozytywnej ocenie pracy Pani sędzi. Sędzia opiniująca uznała, że w podsumowaniu przedstawionej oceny Pani sędzi Izabeli Anny Wawrzynów, jako kandydatki na wyższe stanowisko sędziowskie, podkreślenia wymaga, że jest ona doświadczonym sędzią i cechuje ją odpowiedni poziom wiedzy prawniczej. Reasumując, sędzia opiniująca jednoznacznie wskazała, że Pani sędzia Izabela Anna Wawrzynów jest dobrą kandydatką na urząd sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Wizytator: Ewa Karwack

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów