Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 257/2016

Sąd: Sąd Apelacyjny w Gdańsku
Data posiedzenia: 22 marca 2016 – 22 marca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. poz. 968 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-03-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Mering Leszek sędzia sądu apelacyjnego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie, pozytywnie 34 2
PRZECIW 58 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14

Opinia wizytatora

Pan Leszek Mering - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku od dnia 28 stycznia 2002 r., również otrzymał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. Wynika z niej, że daje pełną rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego. Kandydat posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe i walory osobiste, a sposób rozpoznawania przez niego spraw, wydane orzeczenia i ich uzasadnienia świadczą o ponadprzeciętnej sumienności i wnikliwości, szerokiej wiedzy prawniczej i doskonałych umiejętnościach zawodowych. Rada uwzględniła również, kandydat posiada dorobek naukowo-dydaktyczny, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, jest autorem wielu publikacji prawniczych, a także uczestniczył w licznych konferencjach naukowych. W przeciwieństwie do Pana Sławomira Steinborna, nie otrzymał jednak poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, a także jest doktorem nauk prawnych, podczas gdy Pan Sławomir Steinborn posiada stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Steinborn Stanisław sędzia sądu apelacyjnego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 78 14
PRZECIW 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Sławomir Steinbom urodził się w 1975 r. w Więcborku. W 1999 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 1999-2002 aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od l października 1999 r. do 30 września 2004 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Prawa Kamego Procesowego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W dniu 7 czerwca 2004 r. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie rozprawy doktorskiej "Formalne porozumienie stron jako czynnik ksztahujący wyrok w polskim procesie karnym" nadała mu stopień doktora nauk prawnych. Od dnia l października 2004 r. do 31 grudnia 2012 r. był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a po uzyskaniu 18 czerwca 2012 r. stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie rozprawy habilitacyjnej "Prawomocność części orzeczenia w procesie karnym", został od l stycznia 2013 r. zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na tym Uniwersytecie. Pan Sławomir Steinbom uzyskał stypendium Fundacji im. Alexandra von Humboldta na pobyt badawczy w latach 2007-2009 w Instytucie Maxa Plancka Międzynarodowego i Zagranicznego Prawa Karnego. W sierpniu 2015 r. uzyskał stypendium Towarzystwa Maxa Plancka na kolejny pobyt badawczy w Instytucie Maxa Plancka. Od l września 2015 r. kieruje międzynarodowym projektem badawczym, który jest realizowany przez Uniwersytet Gdański we współpracy z pięcioma zagranicznymi uniwersytetami. Jest członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości, a także redakcji The Polish Joumal of Criminology. Posiada status wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Prowadził szkolenia dla sędziów Sądów Apelacyjnych w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i sędziów Sądów Okręgowych w Poznaniu i Legnicy, a także szkolenia dla prokuratorów, adwokatów i radców prawnych oraz funkcjonariuszy Instytutu Pamięci Narodowej. Pan Sławomir Steinbom jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych w tym monografii, komentarzy, podręczników, artykułów, glos do orzeczeń. Brał udział w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych. Kandydat posiada certyfikat znajomości języka angielskiego CAE.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pan Sławomir Steinborn jest wybitnym przedstawicielem nauki prawa. Uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że w pełni zasługuje na objęcie stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Otrzymał również referencje i wyróżniające opinie służbowe sporządzone między innymi przez sędziego Sądu Najwyższego Stanisława Zabłockiego i prof. dr. hab. Piotra Hofmańskiego. Sędzia Stanisław Zabłocki podkreślił, że Pan Sławomir Steinborn jest osobą nie tylko o wielkiej prawniczej wiedzy, ale także wykazuje się nieprzeciętną wyobraźnią legislacyjną i praktycznym podejściem do stosowania prawa. Prof. dr hab. Piotr Hafmański podkreślił natomiast, że w publikacjach kandydata widoczne jest zrozumienie dla bieżących problemów, z którymi zmaga się praktyka wymiaru sprawiedliwości. Dowodzi tego między innymi działalność glosatorska kandydata. Kandydat posiada bogaty dorobek naukowy, jest autorem licznych publikacji naukowych, był stypendystą w Instytucie Maxa Plancka.O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Sławomira Steinborna zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadany przez niego bogaty dorobek naukowo-dydaktyczny, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, rekomendacje i wyróżniające opinie służbowe, oceny bardzo dobre na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Opinia wizytatora

Pan Sławomir Steinborn otrzymał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. Wskazano w niej, że jest wybitnym przedstawicielem polskiej nauki prawa i procesu karnego, a jego działalność glosatorska, ekspercka i szkoleniowa pozwala przyjąć, że nie utracił kontaktu z praktyką prawa. Jest osobą pracowitą, rzetelną, o nieskazitelnym charakterze. Wizytator wskazał, że kandydat w najwyższym stopniu zasługuje na objęcie stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów