Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 627/2018

Sąd: Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej
Data posiedzenia: 4 grudnia 2018 – 14 grudnia 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 274 z 2018
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2018-12-0...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Hajduga Beata Lucyna Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 78 11
PRZECIW 0 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 4 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Beata Lucyna Hajduga urodziła się 1 października 1968 r. w Oświęcimiu. Od września 1987 r. rozpoczęła pracę w charakterze protokolanta w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu w latach 1999-2002 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej złożyła, w kwietniu 2002 r., egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 lutego 2003 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Orzekała początkowo w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego (w wymiarze 3/4 etatu) i w IX Wydziale Grodzkim (w wymiarze 1/4 etatu). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żywcu, w którym orzekała w VI Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 stycznia 2007 r. została przeniesiona (na swój wniosek) na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, w którym orzekała w IX Wydziale Karnym. Z dniem 1 marca 2009 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej na okres 4 lat, a następnie na kolejne 4 lata od dnia 1 marca 2013 r. Kandydatka była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej w VII Wydziale Karnym Odwoławczym w dniach: 11 grudnia 2009 r., 12 marca 2010 r., 3 sierpnia 2010 r., 19 października 2010 r., 10 grudnia 2010 r., 8 sierpnia 2011 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 lutego 2018 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego od 1 marca 2018 r. do 28 lutego 2019 r.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek. Pani Beata Lucyna Hajduga przedstawiana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, co zostało potwierdzone oceną kwalifikacji. Dotychczasowa droga zawodowa kandydatki wskazuje, że zdobyła ona wiedzę i doświadczenie w szeroko pojętym pionie karnym. Ponadto przez osiem lat łączyła orzekanie z pełnieniem funkcji administracyjnej Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej utrzymując przy tym statystyki orzecznicze na wysokim poziomie. Obecnie, od marca 2018 r. jest delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. Kandydatka podnosi także kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Lucyny Hajdugi sporządziła Pani Anna Kuboszek- Roman - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Z oceny tej wynika, że wyniki przeprowadzonej kontroli upoważniają do stwierdzenia, że praca opiniowanej zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Kandydatka wykonuje swoją pracę wydajnie, z dużym zaangażowaniem. Wszelkie czynności podejmuje terminowo, bardzo sprawnie i efektywnie. Na podkreślenie zasługuje jej duża pracowitość i wzorowa organizacja pracy. W sposób prawidłowy stosuje przepisy prawa, w szczególności prawa karnego materialnego i procesowego. Umiejętnie wykorzystuje w praktyce znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. Konsekwentnie dyscyplinuje uczestników postępowania. W ciągu trzech lat uchylono jedynie dziewięć orzeczeń z referatu opiniowanej. W większości przypadków przyczyną uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania było zakwestionowanie dokonanej oceny dowodów. Kandydatka prawidłowo realizuje proces doskonalenia zawodowego. Cechuje ją wysoka kultura osobista oraz kultura organizacji pracy. W ramach nadzoru administracyjnego nie odnotowano przypadków braku poszanowania praw stron lub uczestników postępowania. W ocenie sędziego wizytatora wyniki przeprowadzonej kontroli, postawa opiniowanej i jej doświadczenie zawodowe dają podstawę do stwierdzenia, że zasługuje ona na powołanie na wyższe stanowisko sędziowskie.

Wizytator: Anna Kuboszek-Roman - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Harężlak-Murańska Ilona Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 32 1
PRZECIW 0 18 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 33 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Ilona Harężlak-Murańska urodziła się 23 grudnia 1973 r. w Żywcu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Od 14 lipca 1997 r. do 7 listopada 1997 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej Wieńczysława Grzyba z siedzibą w Żywcu oraz Kancelarii Adwokackiej Janusza Gałkowskiego z siedzibą w Żywcu. Od l września 1999 r. do 31 sierpnia 2000 r. pracowała w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu na stanowisku nauczyciela-bibliotekarza. Po odbyciu w latach 1998-2001 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej złożyła, w kwietniu 200 l r., egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 3 czerwca 2002 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, w którym orzekała w XI Wydziale Grodzkim do spraw wykroczeniowych, a od l kwietnia 2004 r. w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 kwietnia 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Z dniem l marca 2011 r., na swój wniosek, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, w którym początkowo orzekała w XIV Wydziale Karnym, a od l lipca 2011 r. w VIII Wydziale Karnym. Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie delegował ją do pełnienia obowiązków w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie od 8 czerwca 2012 r. do 8 lipca 2012 r. Obecnie orzeka w XII Wydziale Wykonywania Orzeczeń oraz w XIV Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Ilony Harężlak-Murańskiej oraz dokumenty załączone przez nią do karty zgłoszenia. Z oceny kwalifikacji tej kandydatki wynika, że posiada ona odpowiednią znajomość przepisów prawa i jest należycie przygotowana do sprawowania urzędu sędziego sądu okręgowego. Statystyki orzecznicze kandydatki są na dobrym poziomie. Podnosi ona także kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego. Jednakże w niniejszym postępowaniu nominacyjnym kwalifikacje tej kandydatki zostały ocenione niżej, na podstawie materiału zebranego w toku postępowania, od kandydatki przedstawianej z wnioskiem Pani Beaty Lucyny Bajdugi. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego. Pani Beata Lucyna Bajduga uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dobrym złożyła egzamin sędziowski. Pani Ilona Barężlak-Murańska uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dobrym złożyła egzamin sędziowski. Krajowa Rada Sądownictwa, mając na względzie całokształt przesłanek decydujących o wyborze kandydatki na stanowisko sędziego sądu okręgowego, uznała, że oceny uzyskane na dyplomach ukończenia studiów prawniczych przez kandydatki oraz wyniki złożonych przez nie egzaminów zawodowych nie stanowią, w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, czynnika wyróżniającego którąkolwiek z kandydatur w stopniu mogącym istotnie wpłynąć na wynik konkursu.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Ilony Harężlak-Murańskiej sporządziła Pani Anna Kuboszek-Roman - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Z oceny tej wynika, że opiniowana wykonuje swoją pracę z zaangażowaniem oraz wydajnie, o czym świadczy liczba załatwianych przez nią spraw. Wzorowo wywiązuje się z obowiązku terminowego sporządzania uzasadnień. Niezależnie od stwierdzonych uchybień w zakresie sprawności prowadzonych przez nią postępowań, większość spraw poddanych kontroli była prowadzona bardzo sprawnie i pomimo niejednokrotnie ich złożoności doszło w stosunkowo krótkim czasie do wydania wyroku (prawomocnego). Kandydatka posiada odsetek odroczonych spraw znacznie niższy niż średnia w wydziale. W znacznej części spraw po sporządzeniu uzasadnienia wyroku nie wywiedziono apelacji (w 87 sprawach sporządzono uzasadnienie, a w 28 nie wniesiono apelacji). Opiniowana w prawidłowy sposób stosuje przepisy prawa, w szczególności prawa karnego materialnego i procesowego. Umiejętnie wykorzystuje w praktyce znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. Zastrzeżenia budzi stabilność orzecznictwa (na 61 wniesionych apelacji aż 27 wyroków zostało uchylonych, a sprawy zostały przekazane do ponownego rozpoznania). W większości spraw, w których sąd odwoławczy uchylił wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania zakwestionowano głównie dokonaną ocenę materiału dowodowego. W ocenie sędziego wizytatora wyniki przeprowadzonej kontroli, postawa opiniowanej i jej doświadczenie zawodowe dają podstawę do stwierdzenia, że zasługuje ona na powołanie na wyższe stanowisko sędziowskie.

Wizytator: Anna Kuboszek-Roman - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów