Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 609/2018

Sąd: Sąd Apelacyjny w Lublinie
Data posiedzenia: 4 grudnia 2018 – 14 grudnia 2018
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 443 z 2018
Pobierz uchwałę:http://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&id...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Chaciej Agnieszka Anna Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 24 0
PRZECIW 0 40 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Agnieszka Anna Chaciej urodziła się w 1975 r. w Tarnowie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując tytuł magistra z ogólną oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. Po odbyciu w latach etatowej aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radomiu z dniem l sierpnia 2002 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 listopada 2005 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu. Obowiązki orzecznicze wykonywała w wydziałach karnych tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 kwietnia 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Obowiązki orzeczrucze wykonuje w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Kandydatka ukończyła studia podyplomowe na kierunkach: prawo karne materialne i procesowe oraz prawo dowodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z ocenami bardzo dobrymi. W latach 2016-2018 wielokrotnie pełniła obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w ramach jednodniowych delegacji.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Beata Siewielec - sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie, która uznała, że Pani Agnieszka Anna Chaciej spełnia warunki i wymogi stawiane kandydatom na sędziego sądu apelacyjnego. W ocenie stwierdzono, że kandydatka wyróżnia się wydajnością pracy, przy korzystnych wynikach obciążenia i bardzo dobrej terminowości sporządzanych uzasadnień. Opiniujący zauważył jednak, że wyniki postępowań odwoławczych i kasacyjnych kandydatki są na przeciętnym poziomie, a uchybienia stwierdzone przez Sąd Najwyższy miały poważny charakter (w jednym przypadku wystąpiła bezwzględna przyczyna odwoławcza).

Wizytator: Beata Siewielec- sędziaSA w Lublinie

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Janicka Dorota Ewa Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 29 15
PRZECIW 0 35 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Dorota Ewa Janicka urodziła się 19 lipca 1967 r. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. W latach 1994-1996 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Chełmie, a w latach 1998-1999 pełniła urząd sędziego tego Sądu. W 1999 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie, które zajmowała do 2004 r. W latach 2002-2004 pełniła tam funkcję Przewodniczącej Wydziału Karnego. Od 2004 r. pełni urząd sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie, gdzie początkowo orzekała w IV Wydziale Karnym, a od 2005 r. pełni czynności w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Była wielokrotnie delegowana do pełnienia czynności sędziowskich w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, biorąc pod uwagę wszystkie kryteria wyboru, Pani Dorota Ewa Janicka okazała się najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada optymalne kwalifikacje merytoryczne oraz uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz drugi wynik w głosowaniu Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Lubelskiej. Posiada ponadto o wiele dłuższe doświadczenie orzecznicze na stanowisku sędziego sądu okręgowego niż kandydat, który uzyskał najwyższe poparcie lokalnego środowiska sędziowskiego. W związku z tym, że niniejsze postępowanie obejmuje wyłącznie jedno stanowisko sędziowskie, Rada mogła rekomendować tylko jednego spośród czterech bardzo dobrych kandydatów.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Lech Lewicki - sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który stwierdził, że Pani Dorota Ewa Janicka zasługuje na bardzo pozytywną ocenę. Sędzia ten wskazał, że kandydatka prezentuje wysoki poziom merytoryczny swoich orzeczeń oraz wzorową terminowość sporządzanych uzasadnień (100% uzasadnień zostało sporządzonych w terminie ustawowym) pomimo bardzo wysokiego obciążenia obowiązkami orzeczniczymi. W ocenie stwierdzono, że kandydatka dysponuje dużą wiedzą merytoryczną oraz praktycznymi umiejętnościami stosowania prawa w praktyce w stopniu odpowiednim dla sędziego sądu apelacyjnego. Autor oceny podkreślił, że Sąd Najwyższy nie uwzględnił żadnej kasacji spośród wywiedzionych od orzeczeń zapadłych w referacie kandydatki. Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie w swojej opinii podkreślił, że kandydatka cieszy się bardzo dobrą opinią, cechuje ją wysoka kultura osobista oraz życzliwość w stosunku do stron postępowania, interesantów oraz współpracowników.

Wizytator: Lech Lewicki - sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Jaroszyński Mariusz Aleksander Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 49 6
PRZECIW 0 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 11

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Mariusz Aleksander Jaroszyński urodził się 14 grudnia 1973 r. w Świdniku. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Puławach z dniem 18 czerwca 2001 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 4 grudnia 2003 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Puławach. Z dniem l stycznia 2004 r. został przeniesiony na równorzędne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Rykach. W latach 2004-2011 pełnił funkcję wiceprezesa, a od 2012 r. prezesa tego Sądu. Ponadto pełnił funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego tego Sądu, a w 2006 r., przejściowo, również Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich. Z dniem l stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Puławach, w którym pełnił funkcję wiceprezesa Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia l lipca 2013 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Obowiązki orzecznicze wykonywał początkowo w IV Wydziale Karnym, w którym w latach 2016-2018 pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego. Od 2017 r. wykonuje ponadto zadania koordynatorads. współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, natomiast od 2018 r. orzeka i pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego w XI Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. Kandydat kilkukrotnie pełnił obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w ramach jednodniowych delegacji.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Beata Siewielec - wizytator ds. karnych, która stwierdziła, że Pan Mariusz Aleksander Jaroszyński jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. W ocenie podkreślono bardzo dobre wyniki w zakresie wydajności pracy, a przede wszystkim doskonałe wyniki w zakresie postępowań odwoławczych i kasacyjnych. Opiniująca zwróciła uwagę, że w okresie poddanym ocenie kandydat pełnił ponadto funkcje administracyjne.

Wizytator: Beata Siewielec

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Śmiech Arkadiusz Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 2 29 0
PRZECIW 0 35 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 17

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Arkadiusz Śmiech urodził się 5 grudnia 1963 r. w Hrubieszowie. W 1986 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w kwietniu 1988 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Decyzją Ministra Sprawiedliwości w 1989 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 lipca 1991 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, a z dniem 15 listopada tego roku został przeniesiony na równorzędne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Lublinie. W tym sądzie pełnił m.in. funkcję Przewodniczącego III Wydziału Karnego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 1995 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Lublinie. W Sądzie tym orzekał w latach 1995-1996 w IV Wydziale Karnym, a w latach 1996-2004 w V Wydziale Karnym Odwoławczym. W latach 2005-2014 pełnił czynności orzecznicze w XI Wydziale Karnym Odwoławczym, a od 2015 r. pełni funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Kamego Sądu Okręgowego w Lublinie. Kandydat wielokrotnie pełnił obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w ramach jednodniowych delegacji.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Beata Siewielec - wizytator ds. karnych, która stwierdziła, że jego praca zasługuje na bardzo pozytywną ocenę. Opiniująca wskazała, że Pan Arkadiusz Śmiech wykonuje czynności terminowo i na wysokim poziomie merytorycznym, czego dowodem są dobre wyniki postępowań kasacyjnych i odwoławczych.

Wizytator: Beata Siewielec

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów