Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 661/2020

Sąd: Sąd Apelacyjny w Krakowie
Data posiedzenia: 18 sierpnia 2020 – 21 sierpnia 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 713 z 2018
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Noga Sławomir Julian Sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 1
PRZECIW 3 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 2 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodził się 12 lutego 1962 r. w Skalbmierzu. W 1985 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej - początkowo pozaetatowej, a od 11 grudnia 1985 r. etatowej - w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, w 1987 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W dniu 10 listopada 1987 r. został mianowany asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. W 1988 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 stycznia 1989 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kielcach z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Pińczowie - Wydziale Zamiejscowym w Kazimierzy Wielkiej. Od 1 grudnia 1989 r. pełnił obowiązki Kierownika Sekcji Karnej Wydziału Zamiejscowego w Kazimierzy Wielkiej Sądu Rejonowego w Pińczowie. Od 1 stycznia 1990 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kazimierzy Wielkiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 1990 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kazimierzy Wielkiej. W latach 1991-1992 był kilkakrotnie delegowany do orzekania w IX Wydziale Karnym-Rewizyjnym Sądu Wojewódzkiego w Kielcach. W latach 1993-1994 pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kazimierzy Wielkiej. Z dniem 1 października 1994 r. został - na własny wniosek - przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Orzekał w II Wydziale Karnym. W Sądzie tym pełnił funkcje Kierownika Sekcji Wykonania Orzeczeń (od 15 maja 1997 r. do 31 maja 2000 r.) oraz Przewodniczącego II Wydziału Karnego (od 1 czerwca 2000 r. do 1 marca 2001 r.). Od 1 marca 2001 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, w którym orzekał w IV Wydziale Karnym Odwoławczym oraz w V Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 listopada 2002 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Orzeka w IV Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. Od 2013 r. był delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, a od 1 marca 2013 r. do 31 maja 2013 r. został delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Opinia wizytatora

stwierdził, że kandydat jest sędzią z 28-letnim stażem. O powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego ubiega się po raz trzeci. W obu sporządzonych poprzednio ocenach pracy kandydata podkreślono jego duże doświadczenie w rozpoznawaniu spraw odwoławczych oraz wskazano, że dzięki biegłej znajomości problematyki związanej z prowadzeniem postępowań odwoławczych, w pełni zasługuje na rekomendowanie jego kandydatury do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego. W świetle przeprowadzonej obecnie oceny pracy Pana Sławomira Juliana Nogi wnioski te - w ocenie sędziego wizytatora - nie tylko nie straciły na swej aktualności, ale nadto zyskały dodatkowe potwierdzenie. Sposób procedowania w poddanych kontroli sprawach dowodzi, że opiniowany jest bardzo dobrze przygotowany do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego. Odnotowanemu już wyżej doświadczeniu kandydata w rozpoznawaniu spraw karnych odwoławczych towarzyszy biegła znajomość przepisów prawa karnego materialnego i procesowego, którą potrafi umiejętnie wykorzystać w swej pracy orzeczniczej oraz duże zaangażowanie. W konkluzji sędzia wizytator wyraził pogląd, że wnioski wynikające z przeprowadzonej oceny pozwalają na stwierdzenie, że Pan Sławomir Julian Noga daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego i jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia tej funkcji.

Wizytator: Marek Długosz

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Wysokińska-Walenciak Katarzyna Anna Sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 14
PRZECIW 3 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

urodziła się 7 sierpnia 1969 r. w Krakowie. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 sierpnia 1993 r. do 30 listopada 1994 r. była zatrudniona w Wydziale Geodezji i Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Krakowa na stanowisku młodszego referenta. Po odbyciu aplikacji sądowej - początkowo pozaetatowej, a od 1 grudnia 1994 r. etatowej - w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, w 1995 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 20 października 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 maja 1997 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Orzekała w II Wydziale Karnym. Od 1 kwietnia 2002 r. do 30 września 2002 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 1 października 2002 r. do 31 marca 2004 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Orzekała początkowo w III Wydziale Karnym, a od 1 lipca 2013 r. w VI Wydziale Karnym tego Sądu. Od 1 czerwca 2011 r. do 31 sierpnia 2011 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W 2014 r. była delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Z dniem 15 stycznia 2018 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie na okres sześciu lat. Od 1 lutego 2018 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego na czas nieokreślony w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Z dniem 1 lipca 2018 r. Minister Sprawiedliwości powierzył kandydatce obowiązki sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie na okres sześciu lat.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Anny Wysokińskiej-Walenciak do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego, początkowo w sądzie rejonowym, a następnie w sądzie okręgowym, pozytywna ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinie przełożonych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie, jak też stałe pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego. W przeciwieństwie do rekomendowanej kandydatki drugi z kandydatów nie orzekał w sprawach I-instancyjnych, w których środki odwoławcze rozpoznaje Sąd Apelacyjny. W związku z tym Krajowa Rada Sądownictwa wyżej oceniła doświadczenie zawodowe Pani Katarzyny Anny Wysokińskiej Walenciak.

Opinia wizytatora

stwierdziła, że kandydatka orzekała we wszystkich kategoriach spraw należących do kognicji sądu okręgowego. Rozpoznawała również sprawy w postępowaniu odwoławczym w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie w ramach delegacji. Opiniowana posiada długi, 15-letni staż pracy w Sądzie Okręgowym w Krakowie, a obecnie pełni funkcję Wiceprezesa tego Sądu. Analiza orzecznictwa opiniowanej wskazuje na duży zasób wiedzy teoretycznej zarówno w zakresie prawa materialnego, jak i procesowego. Zredagowane przez kandydatkę wyroki w sprawach pierwszo-instancyjnych oraz odwoławczych nie nasuwają jakichkolwiek krytycznych uwag pod względem formalnym. Podobnie sporządzone przez kandydatkę uzasadnienia. Orzecznictwo cechuje wysoka stabilność. W postępowaniu kasacyjnym nie uchylono żadnego wyroku wydanego z jej udziałem. W trakcie kontroli nie napotkano sytuacji, aby podejmowane przez opiniowaną czynności sędziowskie pozostawały w zwłoce. Kandydatka realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Katarzyna Anna Wysokińska-Walenciak zasługuje na rekomendowanie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Barbara Polańska-Seremet

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów