Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1323/2015

Sąd: Sąd Okręgowy w Katowicach
Data posiedzenia: 8 grudnia 2015 – 11 grudnia 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1323 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2015-12-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Ciesiek-Bień Aleksandra Izabela sędzia negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 63 0
PRZECIW 6 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 24 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Rada uznała, że kandydatura pani Aleksandry Izabeli Ciesek-Bień w mniejszym stopniu wypełnia, łącznie badane, kryteria awansu do sądu wyższego szczebla wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kandydatka ta uzyskała niższe: ocenę z egzaminu zawodowego, ocenę kwalifikacyjną pracy, ocenę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz zdecydowanie niższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, choć posiada dłuższy staż orzeczniczy. Argumenty te przemówiły za wyborem kandydatury Pani Jagny Małgorzaty Rumińskiej na wolne stanowisko sędziowskie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Obara-Maciejowska Aneta Agnieszka kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE
3. Rumińska Jagna Małgorzata sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 92 13
PRZECIW 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 7 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Jagna Małgorzata Rumińska urodziła s1ę w 1975 r. w Bytomiu. Studia prawnicze ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w 1989 r., z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1999-2002 odbyła etatową aplikację sądową, a w kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną ogólną bardzo dobrą. Z dniem l s1erpma 2002 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, gdzie orzekała w II Wydziale Karnym. W latach 2005- 2007 prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Katedrze Prawa Kamego jako asystent naukowo-dydaktyczny. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2006 r. została powołana na stanowisko sędziego tego Sądu. Obowiązki orzecznicze pełni nieprzerwanie od objęcia urzędu w II Wydziale Karnym tego Sądu. Z dniem l listopada 2008 r. powierzono jej pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Kamego Sądu Rejonowego w Bytomiu. Z dniem l maja 2009 r. powierzono jej na czas nieokreślony funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 14 grudnia 2010 r. została na własny wniosek zwolniona z tej funkcji. Począwszy od 2009 r., była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. W roku 2012 ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie prawa kamego skarbowego i gospodarczego z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od l czerwca 2015 r. do 30 listopada 2015 r. pełniła obowiązki orzecznicze w VI Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu w ramach stałej delegacji Ministra Sprawiedliwości. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Jagny Małgorzaty Rumińskiej zadecydował całoksztah okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także wyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Opinia wizytatora

Pani Jagna Małgorzata Rumińska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych Panią Małgorzatę Sobieską. Z oceny tej wynika, że jej kandydatura na stanowisko sędziego sądu okręgowego jest w pełni uzasadniona. Kandydatka prezentuje bardzo dobre teoretyczne przygotowanie zawodowe, jak też wysoki stopnień staranności, terminowości oraz jakości podejmowanych czynności. W pracy orzeczniczej jest sumienna, obowiązkowa i dobrze zorganizowana, o czym świadczą wyniki statystyczne odnoszące się do sprawności i efektywności podejmowanych czynności. Ilościowe wyniki pracy kandydatki wskazują na jej duże zaangażowanie w pracę orzeczniczą, uwzględniają wielkość obciążenia i charakter rozpoznawanych spraw, jak też bardzo wnikliwy, szczegółowy sposób prowadzenia postępowania. Wyniki te charakteryzują się pełnym obciążeniem orzeczmczym, dążeniem do wszechstronnego rozpoznania spraw, dobrą liczbą załatwień i opanowaniem wpływu niemal w każdej kategorii spraw. Wskaźniki odnoszące się do tych wyników są korzystne na tle 3 średnich wyników pracy Wydziału. Żadnych zastrzeżeń me nasuwa, w ocenie sędziego wizytatora, terminowość czynności kandydatki w związku ze sporządzaniem uzasadnień wyroków. Także jakościowe wyniki jej pracy są bardzo dobre. Przekonują o tym: prawidłowy sposób procedowania i poprawne stosowanie prawa materialnego oraz umiejętne formułowanie właściwe argumentowanie podjętych decyzji. Świadczą o tym także wskaźnik zaskarżalności i stabilności orzeczeń wydanych przez kandydatkę. W referacie kandydatki nie odnotowano spraw, w których została wniesiona i uwzględniona kasacja albo doszło do wznowienia postępowania.

Wizytator: Małgorzata Sobieska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów