Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 561/2016

Sąd: Sąd Rejonowy w Działdowie
Data posiedzenia: 26 lipca 2016 – 29 lipca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 211 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-07-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Łukaszewicz Andrzej starszy asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna 23 0
PRZECIW 25 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Andrzej Łukaszewicz pracę w zawodzie asystenta sędziego rozpoczął 28 lutego 2005 r., a z dniem l marca 2016 r. został przeniesiony na stanowisko starszego asystenta.Pan Andrzej Łukaszewicz ukończył studia wyższe z oceną bardzo dobrą oraz złożył egzamin sędziowski z oceną łączną dobrą.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Kandydatura Pana Andrzeja Łukaszewicza nie była bardziej odpowiednia od kandydatury Pana Marcina Szklannego, gdyż w niższym stopniu wypełniła łącznie kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Opinia wizytatora

W sporządzonej przez wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń ocenie kwalifikacji podkreślono jego bardzo dobrą znajomość instytucji prawa materialnego i procesowego, orzecznictwa Sądu Najwyższego i doktryny, jak też umiejętność stosowania wiedzy w praktyce. Wskazano również, że kandydat ten wykonuje swoje obowiązki służbowe w sposób wyróżniający, dbając o rozwój umiejętności zawodowych.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Orłowska Wioletta Ewa asystent sędziego kandydatura wycofana
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA
PRZECIW
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu reJonowego w Sądzie Rejonowym w Działdowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 211, zgłosiło się dwóch powyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Wioletta Ewa Orłowska. Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 375/2016 z 19 maja 2016 r. umorzyła postępowanie wobec Pani Wioletty Ewy Orłowskiej z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Szklanny Marcin prokurator pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywnie 44 13
PRZECIW 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marcin Szklanny urodził się w 1973 r. w Jędrychowie. W 2000 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra. Studia ukończył z wynikiem dostatecznym plus. W okresie od l października 2003 r. do 30 września 2006 r. odbył aplikację prokuratorską pozaetatową, a w październiku 2006 r. złożył egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem l sierpnia 2007 r. został mianowany asesorem Prokuratury Rejonowej w Iławie. Z dniem 15 marca 20 l O r. został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w nawie, gdzie do chwili obecnej wykonuje obowiązki służbowe.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie kandydatury Pana Marcina Szklannego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, a także wyższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzeniu Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Elblągu.

Opinia wizytatora

Pan Marcin Szklanny otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw penitencjarnych. Opiniujący stwierdził, że kandydat posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i jednocześnie daje gwarancję przestrzegania zasad etyki tego zawodu. Wykonuje powierzone mu obowiązki służbowe prawidłowo, efektywnie oraz na wysokim poziomie merytorycznym. Poddane analizie akta spraw nadzorowanych lub prowadzonych przez Pana prokuratora, potwierdzają zarówno bardzo dobrą znajomość instytucji prawa procesowego i materialnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny, jak i umiejętność stosowania tej wiedzy w praktyce. Ponadto sędzia wizytator podkreślił, że kandydat pogłębia swoją wiedzę merytoryczną przez udział w szkoleniach i samokształcenie, co znajduje wyraz w pisemnych motywach podejmowanych decyzji procesowych.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów