Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1082/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Lesznie
Data posiedzenia: 10 grudnia 2019 – 13 grudnia 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 479 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-12-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 1
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Kryślak Małgorzata Krystyna asystent pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 17
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Krystyna Kryślak urodziła się 11 kwietnia 1981 r. w Poznaniu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 do 12 lipca 2005 r. pracowała jako referent ds. administracyjno-biurowych w kancelarii radcy prawnego w Poznaniu. Od 5 września 2005 r. do 19 maja 2006 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Obowiązki wykonywała w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Od 2 października do 15 grudnia 2006 r. była zatrudniona na stanowisku prawnika w kancelarii adwokackiej w Warszawie. Od 15 stycznia do 31 maja 2007 r. pracowała jako starszy referent a od 1 czerwca do 30 sierpnia 2007 r. na stanowisku p.o. asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie. Obowiązki wykonywała w X Wydziale Gospodarczym. Po odbyciu w latach 2007-2010 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 do 31 grudnia 2008 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu w wymiarze Vi etatu. Obowiązki wykonywała w Wydziale Cywilnym. Od 1 czerwca 2009 r. do 30 kwietnia 2010 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu w wymiarze !4 etatu. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 listopada 2010 r. została zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy i z tym dniem podjęła pracę w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym, w którym pracuje do chwili obecnej, przy czym od 22 kwietnia 2016 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w licznych szkoleniach, m.in. organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzaty Krystyny Kryślak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków początkowo asystenta sędziego, a następnie starszego asystenta sędziego w pionie cywilnym, do którego przeznaczone jest wolne stanowisko sędziowskie, a także wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji, w której oceniono ją jako wyróżniającą się kandydatkę, oraz z pozytywnych opinii służbowych.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Krystyny Kryślak sporządziła Pani SSO Małgorzata Wiśniewska - wizytator ds. cywilnych oraz rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Poznaniu, która stwierdziła, że poddane ocenie projekty - wszystkie sporządzone w postępowaniu odwoławczym - dotyczyły różnorodnych spraw, których problematyka była bardzo szeroka, co pozwala wnioskować o proporcjonalnie szerokiej wiedzy opiniowanej, nabytej w praktyce, dającej prawidłowe przygotowanie do pracy związanej z objęciem urzędu sędziego sądu rejonowego. Poddane ocenie projekty orzeczeń wskazują na nabycie praktycznych umiejętności w zakresie sporządzania orzeczeń i to również w przypadku bardziej skomplikowanych podmiotowych konstrukcji postępowań. Skontrolowane projekty uzasadnień odpowiadały wymogom formalnym, z uwzględnieniem specyfiki spraw rozpoznawanych w sądzie drugiej instancji. Uzasadnienia miały logiczną konstrukcję, zawarty w nich wywód był zrozumiały i wyczerpujący. Nie budziły zastrzeżeń pod względem wewnętrznej spójności i pod względem prawidłowości językowej. Sędzia wizytator podkreśliła, że analiza projektów pozwoliła na sformułowanie wniosku, że Pani asystent radzi sobie ze skomplikowanymi stanami faktycznymi i posiada umiejętność dokonania oraz przedstawienia w uzasadnieniu orzeczenia jasnej oceny zebranego w sprawie materiału, stanowiącej istotę sądzenia i komunikowania się sądu z uczestnikami postępowań. Dokonywana ocena okoliczności faktycznych była wnikliwa a przedstawiany w tym zakresie wywód cechowała jasność i logiczne wynikanie. Również prezentowana w sporządzonych projektach ocena prawna, która często obejmowała skomplikowane zagadnienia, niejednoznacznie rozstrzygane w orzecznictwie i nauce prawa, pozwala stwierdzić rozległą wiedzę Pani asystent, która potrafi dokonać wyboru w zakresie konkurencyjnych poglądów prawnych i wybór przekonująco uzasadnić. Opiniowana prezentowała spójną logiczną argumentację, każdorazowo z odwołaniem się do norm prawnych a w razie potrzeby także do poglądów doktryny i orzecznictwa. W zakresie predyspozycji osobowościowych kandydatki do zawodu sędziego, opierając się na przedstawionej opinii sędziego współpracującego, sędzia wizytator stwierdziła, że takie predyspozycje istnieją. Podkreśliła, że w opinii tej wskazano na doświadczenie zawodowe Pani asystent, jej ogromną wiedzę prawniczą, zarówno praktyczną, jak i teoretyczną, oraz jej konsekwentne pogłębianie przez samodzielną pracę oraz udział w szkoleniach zawodowych. Biorąc pod uwagę analizę przedstawionych rozstrzygnięć i uzasadnień, a także treść opinii sędziów o wieloletniej pracy Pani Małgorzaty Krystyny Kryślak na stanowisku asystenta sędziego, sędzia wizytator stwierdziła, że opiniowana jest wyróżniającą się kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego i oceniła jako bardzo dobre jej przygotowanie do objęcia tego urzędu.

Wizytator: Małgorzata Wiśniewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów