Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 416/2016

Sąd: Sąd Apelacyjny w Szczecinie
Data posiedzenia: 30 maja 2016 – 3 czerwca 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 1301 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2016-05-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Ciechanowicz Zbigniew sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 1 45 0
PRZECIW 2 26 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 0 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Zbigniew Ciechanowicz posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył pracując jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Gryfinie oraz sędzia Sądu Rejonowego w Szczecinie i sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. W latach 2006-2015 orzekał kilkunastokrotnie w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, na podstawie jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W okresie od 15 stycznia 2001 r. do 31 maja 2002 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego XV Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Szczecinie, a od l lutego 2006 r. do 30 kwietnia 2012 r. Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Od l lutego 2008 r. do 30 kwietnia 2012 r. pełnił także funkcję Kierownika Sekcji Rejestrowo-Egzekucyjnej w ramach I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Jest autorem kilu artykułów z zakresu prawa egzekucyjnego i prawa prasowego. Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że spełnia wszystkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W ocenie sędziego wizytatora kandydat ten posiada dużą wiedzę prawniczą, a ponadto jest osobą pracowitą i zaangażowaną w realizację powierzonych zadań służbowych. Utrzymuje bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Czynności procesowe podejmuje terminowo oraz na wysokim poziomie merytorycznym. Orzekając na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, z jego udziałem, jako sędziego sprawozdawcy, do 31 grudnia 2015 r. wydane zostały łącznie 3 3 orzeczenia. Posiada on odpowiedni stosunek do współpracowników, przełożonych i stron procesowych. Kandydat uzyskał pozytywną opinię służbową sporządzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie, z której wynika, że obowiązki orzecznicze wykonuje w sposób niebudzący zastrzeżeń, solidnie i terminowo. Sporządzane przez niego uzasadnienia orzeczeń prezentują wysoki poziom merytoryczny. Cechuje go bardzo dobra znajomość prawa cywilnego materialnego i procesowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Górski Krzysztof Waldemar sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA ocena pozytywna 63 14
PRZECIW 9 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Krzysztof Waldemar Górski urodził się w 1972 r. w Grudziądzu. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą. W latach 1996-1999 odbywał aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie. W 1998 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem l kwietnia 1999 r. Minister Sprawiedliwości mianował go asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, gdzie orzekał w XI Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 kwietnia 200 l r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Czynności orzecznicze wykonywał w XI Wydziale Gospodarczym. W okresie od l września 2002 r. do 30 września 2004 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 30 listopada 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie, gdzie orzekał w VIII Wydziale Gospodarczym. W 2006 r. ukończył dwusemestralne podyplomowe studium prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych i prokuratorów, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Od l lutego 2007 r. do 31 marca 2009 r. był wizytatorem do spraw gospodarczych w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Od 25 sierpnia 2011 r. do 8 lipca 2013 r. pełnił funkcję pełnomocnika do spraw wdrożeń systemów informatycznych w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. W okresie od 10 czerwca 2013 r. do 31 stycznia 2016 r. był Wiceprezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie. W 2013 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Państwowej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. Kandydat w latach 2006-2015 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie na pojedynczych dniach sesyjnych. Od l lutego 2016 r. do chwili obecnej orzeka w pełnym wymiarze w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości. Systematycznie uczestniczy w szkoleniach zawodowych. Prowadził także wykłady i szkolenia z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego dla sędziów, radców prawnych, prokuratorów, referendarzy sądowych oraz kandydatów na aplikacje prawnicze.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Krzysztofa Waldemara Górskiego zadecydował całoksztah okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności jego duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej oraz wyższa ocena z egzaminu sędziowskiego.

Opinia wizytatora

Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że w sposób wzorowy wykonuje obowiązki orzecznicze oraz spełnia wszystkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Utrzymuje ponadprzeciętną stabilność orzecznictwa w sprawach GC i Ga. Na podkreślenie zasługuje okoliczność, że orzekając jako przewodniczący wydziału w sprawach gospodarczych pierwszoinstancyjnych, przydzielał sobie do rozpoznawania sprawy o najwyższym stopniu złożoności pod względem faktycznym i prawnym, wymagające znajomości licznych dziedzin prawa oraz specyfiki i praktyki profesjonalnego obrotu gospodarczego. Przebieg prowadzonych postępowań sądowych świadczy o wysokim poziomie decyzyjności i perfekcyjnym opanowaniu przez kandydata procedury cywilnej. Czynności procesowe podejmuje sprawnie i terminowo. Uzasadnienia orzeczeń sporządza na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, także w sprawach o skomplikowanym stanie faktycznym lub prawnym. Kandydat posiada wysoką kulturę osobistą, prezentuje odpowiedni stosunek do stron, przełożonych i współpracowników oraz jest bardzo zaangażowany w realizację powierzonych zadań. Sędzia wizytator zwrócił także uwagę na ponadprzeciętne zaangażowanie kandydata w pracę orzeczniczą I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, gdzie z jego udziałem, jako sędziego sprawozdawcy, do 31 grudnia 2015 r. wydane zostały łącznie l 02 orzeczenia.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów