Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1111/2019

Sąd: Sąd Rejonowy w Bydgoszczy
Data posiedzenia: 10 grudnia 2019 – 13 grudnia 2019
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 714 z 2019
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2019-12-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Badowska-Zygmuntowicz Kinga Monika radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 1
PRZECIW 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 6 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Kinga Badowska-Zygmuntowicz urodziła się 6 października 1976 r. w Bydgoszczy. Od 12 września 1995 r. do 31 maja 2007 r. pracowała w Banku Pekao S.A. w Bydgoszczy na stanowisku specjalisty do spraw windykacji i monitoringu oraz doradcy klienta VIP. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra a następnie studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomości z wynikiem dobrym (w 2002 r.) oraz prawa europejskiego - wymiar sprawiedliwości (w 2005 r.). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w marcu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy z dnia 7 listopada 2005 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W latach 2006-2016 pracowała w: Przedsiębiorstwie Wielobranżowym „Buromax-Balcer” Sp. z o.o. w Bydgoszczy (od 1 września 2006 r. do 30 czerwca 2011 r.); Kancelarii Prawnej KRISLEX w Bydgoszczy (od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r.); ZACH-SERVICE Sp. j. w Bydgoszczy (od 30 marca 2011 r. do 31 maja 2012 r.); Celcom Bartłomiej Kiedrowski w Jeżewie (od 1 kwietnia 2013 r. do 31 grudnia 2016 r.) na stanowisku radcy prawnego. Nieprzerwalnie pracuje w: Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu (od 1 czerwca 2007 r.); Biurze Ekspertyz i Wycen „MIKROEKO” w Bydgoszczy (od 1 maja 2006 r.); Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu (od 20 marca 2013 r.); Kancelarii Prawnej „Nieruchomości” A. Roszka-Laaser (od 1 marca 2013 r.) jako radca prawny. Od 1 lipca 2011 r. zajmuje stanowisko mediatora w Ośrodku Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy. Od 15 lutego 2018 r. do 24 sierpnia 2019 r. była pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu. Od 1 października 2010 r. do 30 czerwca 2013 r. prowadziła wykłady w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy z zakresu zamówień publicznych, współpracy pośrednika w obrocie nieruchomościami z instytucjami finansowymi i bankami, elementów finansów i bankowości, zabezpieczeń finansowych i prawnych w obrocie nieruchomości. Jest współautorką publikacji w Zeszytach Naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy pod tytułem „Specyfiki operatu szacunkowego, jako dowodu w postępowaniu sądowym cywilnym”. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w konferencjach oraz szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Kingi Badowskiej-Zygmuntowicz sporządziła Pani Danuta Konopka - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, która stwierdziła, że wnoszone przez kandydującą sprawy dotyczyły różnych dziedzin prawa a stopień ich skomplikowania był zróżnicowany. W niektórych analizowanych sprawach występowały trudne zagadnienia. Pisma składane przez opiniowaną były sporządzane poprawnie, jasno określały stanowisko strony i zawierały rzeczowe uzasadnienie, nie zawierały braków formalnych wymagających usunięcia. W zasadzie w każdej ze spraw opiniowana brała udział w wyznaczonych terminach rozpraw. Podejmowała zawsze działania właściwe z punktu widzenia ochrony interesów reprezentowanych stron. W I instancji prawie zawsze przynosiły one korzystny wynik. Mając na uwadze 13-letnie doświadczenie zawodowe ocenianej, rzetelność działań i odbytą aplikację sądową opiniująca w konkluzji stwierdziła, że Pani Kinga Badowska-Zygmuntowicz jest dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Danuta Konopka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Baturo-Wilk Magdalena adwokat negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 1
PRZECIW 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 6 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Magdalena Baturo-Wilk urodziła się 9 października 1972 r. w Bydgoszczy. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w listopadzie 1999 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy z dnia 7 grudnia 1999 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Bydgoszczy a z dniem 15 lutego 2000 r. rozpoczęła własną działalność zawodową w ramach prowadzenia kancelarii adwokackiej w Bydgoszczy. Od 7 stycznia 2008 r. do 31 lipca 2015 r. prowadziła obsługę prawną w Inżynierii Sanitarnej Sp. z o.o. Od 1 stycznia 2017 r. prowadzi porady prawne w Punkcie NPP w Bydgoszczy a od 1 września 2017 r. zajmuje stanowisko sędziego dyscyplinarnego w Sądzie Dyscyplinarnym przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy. Prowadziła szkolenia w Urzędzie Dozoru Technicznego w Bydgoszczy z zakresu zamówień publicznych. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Baturo-Wilk sporządziła Pani Bogumiła Goraja - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Pan Andrzej Bauka - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, którzy stwierdzili, że analiza spraw cywilnych i rodzinnych kandydatki wskazuje, że w większości były to typowe, nieskomplikowane sprawy. Opiniowana sporządzała poprawne pisma wszczynające postępowania, jak i pisma składane w jego toku. Część pozwów i wniosków zawierała braki formalne, ale po wezwaniu uzupełniała je w terminie. Nie spowodowało to w żadnej sprawie niekorzystnych skutków dla stron, które reprezentowała. Oceniana sumiennie wykonywała obowiązki podczas rozpraw. Na wszystkich rozprawach reprezentowała strony osobiście, czy też przy pomocy zastępcy, przy czym korzystanie z pomocy substytuta było sporadyczne. Podczas rozpraw wykazywała się aktywnością, składała wnioski, zadawała pytania. Nie stwierdzono, aby wskutek nieznajomości prawa tak procesowego, jak i materialnego doprowadziła do niekorzystnych skutków dla strony, którą reprezentowała. Nie stwierdzono także niewłaściwego zachowania się opiniowanej zarówno w stosunku do sądu, jak i osób uczestniczących w postępowaniach. Nie było przypadku, aby sąd zwracał kandydatce uwagę z powodu niewłaściwego zachowania. Z analizy spraw karnych wynika, że Pani Magdalena Baturo-Wilk występowała często jako obrońca wyznaczony z urzędu. Większość postępowań nie była skomplikowana. Zawsze stawiała się na wyznaczonych terminach rozpraw lub zapewniała zastępstwo. Podczas rozpraw wykazywała się aktywnością, składała wnioski, zadawała pytania. Sporządzając pisma procesowe wykazywała się znajomością przepisów zarówno prawa materialnego, jak i procesowego. Środki odwoławcze były formułowane zgodnie z wymogami procedury karnej. Zawierały zarzuty i wnioski, które były odpowiednio uzasadnione. Do powierzanych jej zadań podchodziła z należytą obowiązkowością i starannością. W konkluzji opiniujący stwierdzili, że - mając powyższe na uwadze - jak też doświadczenie zawodowe Pani Magdaleny Baturo-Wilk w zawodzie adwokata, spełnia ona wymagane kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytator: Bogumiła Goraja, Andrzej Bauka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Kawecki Marcin referendarz pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 7 15
PRZECIW 0 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marcin Kawecki urodził się 5 kwietnia 1981 r. w Bydgoszczy. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2005-2014 pracował w: Kujawsko -Pomorskim Urzędzie Skarbowym na stanowisku inspektora (od 15 czerwca 2005 r. do 9 marca 2007 r.); PROJPRZEM S.A., PROJPRZEM DOM Sp. z o.o., PROJPRZEM BUD Sp. z o.o. w Bydgoszczy na stanowisku specjalisty do spraw prawnych, prokurenta, członka rady nadzorczej (od 12 marca 2007 r. do 31 grudnia 2014 r.). Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w czerwcu 2011 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy z dnia 25 lipca 2011 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby, a z dniem 2 stycznia 2012 r. rozpoczął własną działalność zawodową w ramach kancelarii radcy prawnego. Od 1 stycznia 2015 r. do 31 stycznia 2019 r. pracował także jako radca prawny w Michalski&Kawecki Kancelaria Radców Prawnych s.c. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy z dnia 18 lutego 2019 r. zostało mu zawieszone prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego, w związku z zatrudnieniem w organach wymiaru sprawiedliwości. Z dniem 18 marca 2019 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Obowiązki orzecznicze wykonuje w XIV Wydziale Cywilnym. W 2019 r. prowadził wykłady na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z zakresu prawoznawstwa, podstaw prawa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Kaweckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zadecydował całokształt okoliczności sprawy.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Kaweckiego sporządził Pan Włodzimierz Jasiński - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, który stwierdził, że sprawy prowadzone przez kandydata były przeprowadzone sprawnie i bez przewlekłości. Podejmowane decyzje miały na celu interes strony, którą opiniowany reprezentował jako pełnomocnik. Nie było przy tym skarg na prowadzone przez niego sprawy toczące się w postępowaniach sądowych. Sporządzone pisma na każdym etapie postępowania, tj. przed sądem pierwszej, jak i drugiej instancji, stały na dobrym i bardzo dobrym poziomie merytorycznym. Były one jasno sformułowane i zawierały wszystkie wymagane przepisami elementy. Kandydat wykazał się przy ich sporządzaniu odpowiednią wiedzą prawniczą i umiejętnością właściwego powoływania nie tylko stanów faktycznych, na których opierał swoje stanowisko (roszczenie), ale także przepisów prawa materialnego, stanowiących podstawę rozstrzygnięcia. Wielokrotnie odwoływał się przy tym do poglądów Sądu Najwyższego i doktryny, co świadczy niewątpliwie o posiadanej wiedzy prawniczej i o stałym samodoskonaleniu przez sięganie do odpowiednich źródeł prawa. Podobne uwagi sędzia wizytator sformułował na tle sporządzonych przez kandydata opinii prawnych, przedstawionych do kontroli, stwierdzając że ich konstrukcja odpowiada wymogom stawianym wypowiedzi prawnej, zaś ocena merytoryczna opinii wskazywała na duże zaangażowanie sporządzającego je - dostrzeganie niekiedy wielu wątków omawianego zagadnienia prawnego z prawidłowo przytoczonymi podstawami prawa materialnego oraz jasno sformułowanymi wnioskami końcowymi. Na szczególną uwagę zasługuje umiejętność kandydata, zmierzająca do zawarcia porozumienia w sprawach, w których reprezentował stronę. Znaczna liczba zawieranych ugód sądowych, kończących postępowanie z korzyścią dla reprezentowanej strony, jest tego najlepszym przykładem. Materia, która była przedmiotem sporządzonych przez kandydata opinii prawnych, nie należała natomiast do prostych i wymagała od sporządzającego opinię wiedzy oraz odpowiedniego przygotowania odnoszącego się do analizy przepisów w szczególnych dziedzinach prawa związanych z podatkami oraz rynkiem kapitałowym. Kultura osobista, jak i stosunek oraz poszanowanie stron, w świetle przebiegu postępowań, a także opinii zawodowych kandydata, nie budzi zastrzeżeń. Nie toczyły się wobec niego żadne postępowania karne, dyscyplinarne i wyjaśniające. Nie wpływały także zawiadomienia o naruszeniu obowiązków procesowych. Sposób formułowania wypowiedzi przy sporządzaniu pism procesowych, a także wypowiedzi ustnych w czasie trwających posiedzeń jawnych przed sądem, świadczy o dużym opanowaniu opiniowanego i bardzo dobrych umiejętnościach przekazywania własnej argumentacji. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że kandydat spełnia wymogi formalne i prawne do pełnienia urzędu sędziego.

Wizytator: Włodzimierz Jasiński

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów