Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 748/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Świdnicy
Data posiedzenia: 22 września 2020 – 25 września 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 250 z 2020
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Borszowska-Moszowska Kamila Renata Sędzia SR pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 5 18
PRZECIW 1 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Kamila Renata Borszowska-Moszowska urodziła się 26 kwietnia 1978 r. w Kłodzku. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Od listopada 2005 r. do 3 kwietnia 2006 r. jako asesor sądowy pełniła obowiązki orzecznicze w X Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, następnie od 4 kwietnia 2006 r. do 24 kwietnia 2009 r. w II Wydziale Karnym tego Sądu. Z dniem 28 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, gdzie nadal pełniła obowiązki orzecznicze w II Wydziale Karnym. Jednocześnie w okresie od 1 lipca 2008 r. do 30 września 2010 r. została i i • ) > delegowana do I Wydziału Cywilnego przez Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, zaś w okresie od 1 października 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. została oddelegowana do VIII Wydziału Cywilnego. Od 16 kwietnia 2013 r. do 15 marca 2020 r. pełniła obowiązki orzecznicze w Wydziale VIII Cywilnym Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Od dnia 24 września 2019 r. jednocześnie orzekała w VIII Wydziale Cywilnym i V Wydziale Pracy. Od 16 marca 2020 r. objęła funkcję przewodniczącego V Wydziału Pracy tego Sądu. Z dniem 25 lipca 2018 r. została powołana do pełnienia funkcji zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Od 15 września 2018 r. do 15 marca 2020 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego VIII Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach dla sędziów i referendarzy w sądach Okręgu Świdnickiego oraz wygłosiła wykład na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Wałbrzychu w maju 2018 r. pt. "Odpowiedzialność za błąd w sztuce medycznej i kosmetologii".

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kamili Renaty Borszowskiej-Moszowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: stale podwyższane przez udział w szkoleniach, wysokie kwalifikacje kandydatki wynikające przede wsżystkim z niemal szesnastoletniego okresu wykonywania pracy orzeczniczej oraz pełnienie funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, w tym funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Kandydatka uzyskała ponadto najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Kamili Renaty Borszowskiej-Moszowskiej sporządził Pan Marcin Drabik - sędzia Sądu Okręgowego w Świdnicy, który podkreślił, że opiniowana ma bardzo dobry warsztat pracy, właściwie stosuje przepisy zarówno prawa materialnego, jak i procesowego. Postępowania prowadzi starannie, a bieg postępowań objętych badaniem nie budzi zastrzeżeń. Kandydatka ma niezwykle bogate doświadczenie orzecznicze, jak również organizacyjne związane z pełnieniem szeregu funkcji. Posiada bardzo szerokie doświadczenie w pionie cywilnym, jak również w wydziale pracy i w wydziale karnym. Ponadto stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach. Dokonując łącznej oceny merytorycznej i oceny metodyki pracy Pani Kamili Renaty Borszowskiej-Moszowskiej, stwierdzono, że kandydatka ma bardzo dobre kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Marcin Drabik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Dams Joanna Claudia Sędzia SR negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 4 4
PRZECIW 2 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 14

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Joanna Claudia Dams urodziła 4 lutego 1972 r. w Toruniu. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu pozaetatowej aplikacji sądowej w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 15 grudnia 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dzierżoniowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 sierpnia 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie, w którym orzekała w pionie gospodarczym. Pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego od 1 maja 2012 r. do 31 marca 2014 r. oraz od 1 kwietnia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r. funkcję Przewodniczącego Wydziału Gospodarczego. Następnie od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 28 lutego 2018 r. pełniąc funkcję zastępcy Przewodniczącego, była także Wiceprezesem Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie. W latach 2012-2018 była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Legnicy w ramach jednodniowych delegacji. Od 1 marca 2018 r. do 28 lutego 2019 r. była delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Świdnicy z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych w składzie jednego sędziego i dwóch ławników lub w składzie jednego sędziego. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe prawo europejskie dla sędziów na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym plus. W 2012 r. ukończyła studia podyplomowe Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu prawa własności z wynikiem bardzo dobrym. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wszyscy uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, spełniają formalnie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada uwzględniła, że zarówno Pani Joanna Claudia Dams jak i Pan Bartosz Andrzej Ziemblicki posiadają długi staż zawodowy, jednak Rada nie mogła pominąć, że Pani Kamila Borszowska-Moszowska posiada doświadczenie zdobyte zarówno podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, jak i pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Kamili Renaty Borszowskiej-Moszowskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy, a także w opinii służbowej, sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, który podkreślił m.in. jego dużą wiedzę prawniczą, sumienność, staranność, systematyczność i terminowość. W opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, kandydatka jest osobą dobrze przygotowaną merytorycznie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Claudii Dams sporządził Pan Wojciech Wójcik - sędzia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który podkreślił, że analiza spraw rozpoznawanych przez opiniowaną oraz dane statystyczne dotyczące jej pracy, pozwalają przedstawić ją jako sędziego o bardzo dobrej znajomości prawa cywilnego, właściwie stosującego prawo procesowe. Posiadającego bardzo duże doświadczenie i dojrzałość zawodową. Podkreślenia wymaga niezwykła sprawność opiniowanej w przygotowaniu rozpraw oraz koncentracji materiału procesowego. W tym zakresie opiniowana może być wzorem dla wielu sędziów. W sprawach poddanych ocenie właściwie nie występują istotne uchybienia procesowe. Dane statystyczne wskazują na lepszą, niż średnia wydziałowa, stabilność orzecznictwa opiniowanej. Analiza spraw w których doszło do zmiany lub uchylenia orzeczenia wydanego w sprawie, w której opiniowana była referentem wskazuje, że w większości przypadków wiązało się to z odmienną oceną materiału dowodowego przez Sąd odwoławczy. Uzasadnienia orzeczeń w sprawach, w których oceniana była referentem, są sporządzone starannie, z uwzględnieniem wymogów przewidzianych w art. 328 § 2 k.p.c. Podkreślić należy, że są jednocześnie pisane językiem prawniczym na bardzo wysokim poziomie. Zwięzłość uzasadnień opiniowanej oraz formułowanie stanowiska w sposób zrozumiały dla przeciętnego uczestnika procesu pozwala je stawiać za przykład godny naśladowania. Orzekała we wszystkich rodzajach postępowań (w tym wcześniej prowadzonych w V Wydziale Gospodarczym postępowań układowych i upadłościowych). Uzyskane wyniki liczbowe wskazują na doskonałą sprawność i efektywność orzeczniczą, a wyniki w terminowości sporządzania uzasadnień świadczą o zdyscyplinowaniu i pracowitości.

Wizytator: Wojciech Wójcik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Ziemblicki Bartosz Andrzej radca prawny negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 5
PRZECIW 6 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Bartosz Andrzej Ziemblicki urodził się 16 lutego 1983 r. w Niemodlinie. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem bardzo dobrym. W 2009 r. ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem bardzo dobrym. W tym samym roku ukończył też studia podyplomowe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu z zakresu zarządzania nieruchomościami i pośrednictwem w ich obrocie z wynikiem bardzo dobrym. W 2010 r. rozpoczął aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Równocześnie z aplikacją radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu w latach 2010-2012 odbywał studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim, i w listopadzie 2012 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Uchwałą z dnia 20 listopada 2012 r. Okręgowej » » » *Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu nr 511/2012 został wpisany na listę radców prawnych. Od 2 stycznia 2013 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Początkowo w indywidualnej kancelarii radcy prawnego pod firmą Kancelaria Prawna ZKZ Bartosz Ziemblicki z siedzibą we Wrocławiu, a od 21 listopada 2013 r. w Kancelarii Prawnej ZKZ Bartosz Ziemblicki, Bartłomiej Klinowski, Marzena Zdyrko-Woźniak sp.j. z siedzibą we Wrocławiu. W 2015 r. zdał w Ministerstwie Finansów egzamin na doradcę podatkowego. Posiada licencje na pośrednika nieruchomości nadaną przez Ministra Infrastruktury. Ponadto zdał egzamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na certyfikowanego doradcę rynku NewConnect. Od 1 października 2013 r. pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Brał udział w szkoleniach i konferencjach. Jest autorem monografii samodzielnego autorstwa: Ochrona praw człowieka w systemie Światowej Organizacji Handlu (rozprawa doktorska, wydana w 2013 r., Toruń), Prawo dla żeglarzy, Warszawa 2015; Arbitraż Online, Wrocław, 2017, Status korporacji transnarodowych w prawie międzynarodowym, CH Beck, Warszawa 2020 (rozprawa habilitacyjna); Ponadto jest autorem ponad 30 artykułów i rozdziałów w książkach. Prowadził szkolenia w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Ponadto prowadził szkolenia dla miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów. Jest członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma „The Law and the State” wydawanego przez Uniwersytet KAZGUU w Nursułtanie (Kazachstan). Brał udział w stażach naukowych m.in. stażu podoktorskim na Uniwersytecie KAZGUU w Nursułtanie w Kazachstanie (luty-marzec 2019 r.), wykładał gościnne na uczelniach P.A. College, Lamaka, Cypr (2014 r.), University of Malta, Msida, Malta (2016 r.), University Institute of Lisbon, Lizbona, Portugalia (2017 r.), Integrated Business Faculty, Skopje, Macedonia (2018 r.), School of Economics and Business, Sarajevo, Bośnia and Herzegovina, (2018 r.), Institut de Management et Communication Interculturels, Paryż, Francja (2019 r.). Otrzymał nagrodę Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu za działalność naukową, dydaktyczną i organizatorską.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wszyscy uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, spełniają formalnie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada uwzględniła, że zarówno Pani Joanna Claudia Dams jak i Pan Bartosz Andrzej Ziemblicki posiadają długi staż zawodowy, jednak Rada nie mogła pominąć, że Pani Kamila Borszowska-Moszowska posiada doświadczenie zdobyte zarówno podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, jak i pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Kamili Renaty Borszowskiej-Moszowskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy, a także w opinii służbowej, sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, który podkreślił m.in. jego dużą wiedzę prawniczą, sumienność, staranność, systematyczność i terminowość. W opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, kandydatka jest osobą dobrze przygotowaną merytorycznie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

Opinia wizytatora

Ocenę kwalifikacji Pana Bartosza Andrzeja Ziemblickiego sporządził Pan Marcin Drabik - sędzia Sądu Okręgowego w Świdnicy, który podkreślił, że jakość i rzetelność badanych opinii i innych dokumentów nie budzi zastrzeżeń. Mają one jednak, w większości przypadków, niewielkie znaczenie z punktu widzenia orzekania w sprawach cywilnych rozpoznawanych przez Sąd Okręgowy w Świdnicy, gdyż ich przedmiot pozostaje w zasadzie poza zakresem spraw rozpoznawanych przez ten Sąd. Oceniając metodykę pracy kandydata, w oparciu o badane akta spraw sądowych oraz opinii prawnych i dokumentów, przyjąć należy, że w zasadzie nie budzi ona zastrzeżeń. Sporadyczny udział opiniowanego w rozprawach nie pozwala na ocenę jego postawy i zachowania na rozprawach pod kątem metodyki jego pracy. Sędzia opiniujący podniósł, że dokonując oceny kwalifikacji kandydata, nie można pominąć jego działalności naukowej, a posiadanie stopnia naukowego zasługuje niewątpliwie na uznanie. Analiza zakresu jego działalności naukowej nie pozwala jednak przyjąć, aby dotyczyła ona istotnych zagadnień związanych z pracą orzeczniczą w sądzie okręgowym, mając na uwadze zakres spraw rozpoznawanych w tym Sądzie. Opiniujący stwierdził, że poddane ocenie opinie i inne dokumenty, a także akta spraw sądowych, pokazują dobrą znajomość wykonywanego zawodu radcy prawnego przez opiniowanego. Kandydat na chwilę obecną nie wykazał jednak, aby jego kwalifikacje zawodowe był adekwatne do wymagań stawianych kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego i pozwalały na powierzenie mu obowiązków służbowych sędziego sądu okręgowego. Powyższego nie może zmienić działalność naukowa prowadzona przez kandydata i posiadanie przez niego stopnia naukowego. Podsumowując, kwalifikacje kandydata zostały ocenione negatywnie.

Wizytator: Marcin Drabik

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów