Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 913/2015

Sąd: Sąd Rejonowy w Płocku
Data posiedzenia: 27 lipca 2015 – 29 lipca 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 101 z 2015-07-29
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2015-07-2...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 2
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 1

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Kozanecka Joanna Ewa asystent sędziego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0
PRZECIW 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13
2. Ponikiewska-Lisiak Monika Wacława adwokat pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 48 14
PRZECIW 5 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 9 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Monika Wacława Ponikiewska-Lisiak ukończyła w 1997 r. studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej złożyła, w dniach 1-21 września 1999 r. egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem l listopada 1999 r. mianowana została asesorem Prokuratury Rejonowej w Płocku. Z dniem l sierpnia 2002 r. Pani Monika Wacława Ponikiewska-Lisiak została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Płocku. W dniu 14 września 2005 r. Prokurator Okręgowy w Płocku delegował kandydatkę do wykonywania obowiązków służbowych w Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Płocku na okres 2 miesięcy, od 17 października do 16 grudnia 2005 r., a następnie z uwagi na jej zaangażowanie w prowadzenie śledztw i profesjonalne przygotowanie zawodowe, wystąpił z wnioskiem o przedłużenie delegacji. Prokurator Generalny przedłużył delegację Pani prokurator Moniki Wacławy Ponikiewskiej- Lisiak do wykonywania czynności służbowych w Prokuraturze Okręgowej w Płocku na okres od 17 grudnia 2005 r. do 16 kwietnia 2006 r., a następnie na kolejny okres - od 17 kwietnia 2006 r. do 16 października 2006 r. Z dniem 17 października 2006 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Płocku. W dniu 9 kwietnia 2013 r. w piśmie skierowanym do Prokuratora Generalnego Pani prokurator na podstawie przepisu art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze oświadczyła, że zrzeka się stanowiska prokuratora i wniosła o odwołanie jej z tego stanowiska. Uwzględniając to oświadczenie Prokurator Generalny odwołał Panią Monikę Wacławę Ponikiewską-Lisiak ze stanowiska prokuratora Prokuratury Okręgowej w Płocku, wyrażając zgodę na wygaśnięcie stosunku służbowego z dniem 10 czerwca 2013 r. W dniu 21 czerwca 2013 r. kandydatka złożyła wniosek o dokonanie wpisu na listę adwokatów Okręgowej Izby Adwokackiej w Płocku. Z dniem l października 2013 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydatka zdobyła różnorodne doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku prokuratora oraz adwokata. Jej wysokie predyspozycje zawodowe potwierdzone zostały w sporządzonej w sprawie bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej. Ponadto kandydatka ukończyła studia wyższe i złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem bardzo dobrym. Powyższe względy wraz z uzyskaniem wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego czynią w ocenie Zespołu kandydaturę Pani Moniki Ponikiewskiej-Lisiak najlepszą do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Opinia wizytatora

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. W ocenie wskazano, że Pani Monika Ponikiewska-Lisiak posiada wszelkie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Ma ona solidne przygotowanie zawodowe, wynikające z bardzo dobrej znajomości prawa, którą to wiedzę w dalszym ciągu doskonali i potrafi skutecznie wykorzystać w praktyce zawodowej. Jej atutem jest także doświadczenie, wynikające z dotychczasowej pracy w dwóch zawodach prawniczych i lat obecności na sali sądowej w charakterze strony (prokuratora), bądź zastępcy procesowego strony. Jest przy tym osobą niezwykle sumienną i wykonującą pracę z dużym zaangażowaniem. Jej stosunek do przełożonych, współpracowników, stron postępowania. i interesantów nie budzi zastrzeżeń. Cechuje ją wysoka kultura osobista.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów