Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1098/2015

Sąd: Sąd Okręgowy w Toruniu
Data posiedzenia: 5 października 2015 – 9 października 2015
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. poz. 232 z 2015
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files//2015-10-...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Czołgowska Stella sędzia sądu okręgowego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie, pozytywnie 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostałe kandydatki posiadają krótszy staż orzeczmczy od Pani Barbary Wiśniewskiej przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Pani Stella Czołgowska została mianowana asesorem sądowym 13 października 1999 r. a powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego 12 marca 2002 r. Pani Monika Maria Grubba została mianowana asesorem sądowym l lipca 2006 r. a powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego 24 kwietnia 2009 r.Pomimo, że Pani Stella Czołgowska uzyskała wyższą ocenę z egzaminu sędziowskiego (celującą), to jednak uwzględniając wszystkie kryteria ustawowe, w ocenie Rady nie jest lepszą kandydatką od Pani Barbary Wiśniewskiej. Wybrana kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie w rozstrzyganiu spraw rodzinnych, co będzie przydatne w pełnieniu obowiązków sędziego w wydziale cywilnym Sądu Okręgowego.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Grubba Monika Maria sędzia sądu okręgowego negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie, pozytywnie 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pozostałe kandydatki posiadają krótszy staż orzeczmczy od Pani Barbary Wiśniewskiej przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Pani Stella Czołgowska została mianowana asesorem sądowym 13 października 1999 r. a powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego 12 marca 2002 r. Pani Monika Maria Grubba została mianowana asesorem sądowym l lipca 2006 r. a powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego 24 kwietnia 2009 r.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Wiśniewska Barbara sędzia sądu okręgowego pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie pozytywnie 60 13
PRZECIW 25 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Barbara Wiśniewska urodziła się 23 sierpnia 1962 r. w Brodnicy. W 1986 r. ukończyła studia prawmcze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 1986 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem l października 1988 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Toruniu, orzekała w Wydziale Karnym tego Sądu, a na krótko przed powołaniem na stanowisko sędziego (w 1990 r.) została skierowana do orzekania w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 17 kwietnia 1990 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu, w którym nadal orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od stycznia 1992 r. do czerwca 1998 r. pełniła funkcję przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu. W sierpniu 1994 r. została delegowana do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Wydziale Prawa Międzynarodowego Departamentu Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości do listopada 1994 r. Od l lipca 1998 r. do 16 października 2005 r. orzekała w I Wydziale Cywilnym, a po tym okresie ponownie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Toruniu. Od 7 października 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. pełniła funkcję zastępcy przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu, a z dniem l stycznia 201 O r. powierzono jej pełnienie funkcji przewodniczącej tego Wydziału. Okres pełnienia tej funkcji upływa 28 marca 2017 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 października 2009 r. została powołana w ramach tzw. awansu poziomego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym. Pani Barbara Wiśniewska prowadziła w ramach wykładów organizowanych w Sądzie Okręgowym w Toruniu szkolenia dla aplikantów sądowych z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz od 2002 r. zajęcia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Socjologii z prawa socjalnego.Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując od dwudziestu pięciu lat czynności orzecznicze, początkowo jako asesor sądowy, a następnie jako sędzia Sądu Rejonowego w Toruniu. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Barbary Wiśniewskiej potwierdza ocena kwalifikacji sporządzona przez sędzię wizytator oraz załączone do karty zgłoszenia opinie jej przełożonych. Kandydatka uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Przez wiele lat pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego, a następnie przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Toruniu. Orzekając w tym Wydziale rozpoznawała sprawy bez zbędnej zwłoki, przy utrzymaniu wysokiej stabilności orzecznictwa.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. l i 2 pkt l i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów. W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Barbary Wiśniewskiej przemawia bardzo dobra ocena kwalifikacyjna sporządzona przez sędziego wizytatora, bardzo dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, dobra ocena z egzaminu sędziowskiego, posiadane wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także uzyskane jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz najwyższe w tym konkursie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zwrócił uwagę na wysoką stabilność orzecznictwa kandydatki, podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w szkoleniach oraz sprawowanie funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości.Po wszechstronnym rozważeniu całoksztahu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Barbary Wiśniewskiej.O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Barbary Wiśniewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności, jej wieloletnie, bogate doświadczenie zawodowe (w tym orzekanie w różnych wydziałach), bardzo dobra ocena kwalifikacji, wysoka stabilność orzecznictwa, uczestnictwo w szkoleniach, poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, a także pełnione z powodzeniem funkcje kierownicze w wymiarze sprawiedliwości.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich. Z oceny tej wynika, że Pani Barbara Wiśniewska posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i jest dobrze przygotowana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Podkreślono wysoką stabiiność jej orzecznictwa oraz zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych. Pani Barbara Wiśniewska uzyskała pozytywną opinię Prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu, który podkreślił jej rzetelność, pracowitość, efektywność oraz obowiązkowość. Z opinii wynika, że Pani sędzia posiada dużą wiedzę prawniczą, zwłaszcza z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich, a także prawa cywilnego, co obrazuje wysoka stabilność orzecznictwa.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów