Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 1/2017

Sąd: Sąd Apelacyjny w Poznaniu
Data posiedzenia: 10 stycznia 2017 – 13 stycznia 2017
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. poz. 986 z 18.10.2016
Pobierz uchwałę:https://adm.courtwatch.pl/wp-content/blo...
Liczba wolnych stanowisk: 3
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 3
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Aleksandrowicz Małgorzata Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 86 12
PRZECIW 0 4 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 2 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Aleksandrowicz urodziła się w 1963 r. w Poznaniu. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra z ogólną oceną dostateczną. W okresie od l września 1987 r. do 14 listopada 1990 r. była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw obsługi prawnej w Kombinacie Państwowych Gospodarstw Ogrodniczychw Poznaniu-Naramowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, złożyła we wrześniu 1990 r. egzamin. sędziowski z łączną oceną dobrą. W listopadzie 1990 r. złożyła uzupełniający egzamin radcewski w okręgu Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z ogólnym wynikiem dobrym. W okresie od l grudnia 1990 r. do 15 maja 1991 r. była zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w Wydziale Organizacji i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Z dniem 15 maja 1991 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym we Wrześni. Orzekała w wydziale karnym. Z dniem l stycznia 1992 r. powierzono jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 kwietnia 1993 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego we Wrześni. Z dniem l sierpnia 1993 r. została przeniesiona na własny wniosek, na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu. Orzekała w X Wydziale Pracy. W okresie od l grudnia 1999 r. do 30 września 2002 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Początkowo orzekała w VI Wydziale Pracy a następnie w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem l stycznia 2006 r. została powołana do pełnienia funkcji wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu, którą sprawuje do chwili obecnej. Od 21 lutego 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. pełniła funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Pracy Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z uwagi na zniesienie VI Wydziału Pracy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, została przeniesiona do pełnienia czynności orzeczniczych w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu. W latach 2008-2016 Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu delegował kilkukrotnie Panią Małgorzatę Aleksandrowicz do pełnienia obowiązków sędziego w tym Sądzie. Od l stycznia 2016 r. kandydatka pełni obowiązki sędziego w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że za rekomendowaniem kandydatur Pani Małgorzaty Aleksandrowicz, Pana Ryszarda Stanisława Marchwickiego i Pani Małgorzaty Izabeli Woźniak-Zendran przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych kandydatów, doświadczenie orzecznicze uzyskane w pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego i w ramach udzielonych delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu oraz bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatury Pani Małgorzaty Aleksandrowicz, Pana Ryszarda Stanisława Marchwickiego i Pani Małgorzaty Izabeli Woźniak-Zendran, zostaną przedstawione z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Małgorzaty Aleksandrowicz zostały ocenione pozytywnie przez Panią Wiesławę Stachowiak - sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Zdaniem opiniującej analiza przedstawionych spraw oraz dobre wyniki statystyczne wskazują, że kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. W ocenie Pani sędzi opiniowana posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które uprawniają do uznania, że Pani Małgorzata Aleksandrowicz spełnia wymagania stawiane sędziemu sądu apelacyjnego.

Wizytator: Wiesława Stachowiak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Marchwicki Ryszard Stanisław Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośne 83 12
PRZECIW 0 8 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Ryszard Stanisław Marchwieki urodził się w 1956 r. w Poznaniu. W okresie od 2 listopada 1976 r. do 7 maja 1977 r. był zatrudniony na stanowisku pomocy technicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w okresie od 16 listopada 1977 r. do 31 maja 1978 r. na stanowisku woźnego w Państwowym Biurze Notarialnym w Poznaniu. W 1982 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W okresie od l września do 31 grudnia 1982 r. był zatrudniony na stanowisku stażysty w Urzędzie Miejskim w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu złożył w październiku 1984 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Z dniem 21 listopada 1984 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej. Orzekał w wydziale cywilnym. Uchwałą Rady Państwa z dnia 16 października 1986 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej. Orzekał w sprawach z zakresu prawa cywilnego, pracy oraz ksiąg wieczystych. We wszystkich trzech wydziałach Pan Ryszard Stanisław Marchwieki pełnił funkcje przewodniczącego wydziału. Z dniem l maja 1990 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej, którą sprawował przez dwie kadencje. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Orzekał w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Z dniem l lutego 2000 r. powierzono mu pełnienie obowiązków Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z dniem 14 września 2000 r. został powołany do pełnienia tej funkcji, którą sprawuje do chwili obecnej. Kandydat w latach 2005-2016 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W okresie od 14 listopada 2005 r. do 30 kwietnia 2006 r. i od l października do 31 grudnia 2006 r. Minister Sprawiedliwości delegował go do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu w wymiarze jednej sesji w miesiącu. Obecnie, od l października 2016 r. pełni obowiązki sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w pełnym wymiarze, na podstawie delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że za rekomendowaniem kandydatur Pani Małgorzaty Aleksandrowicz, Pana Ryszarda Stanisława Marchwickiego i Pani Małgorzaty Izabeli Woźniak-Zendran przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych kandydatów, doświadczenie orzecznicze uzyskane w pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego i w ramach udzielonych delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu oraz bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatury Pani Małgorzaty Aleksandrowicz, Pana Ryszarda Stanisława Marchwickiego i Pani Małgorzaty Izabeli Woźniak-Zendran, zostaną przedstawione z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Ryszarda Stanisława Marchwickiego zostały ocenione pozytywnie przez Panią Bogusławę Żuber - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Zdaniem opiniującej bardzo duża efektywność pracy kandydata i jej nienaganny poziom merytoryczny, a także dotychczasowy przebieg pracy zawodowej uprawniają do stwierdzenia, że Pan Ryszard Stanisław Marchwieki w pełni odpowiada wymogom stawianym sędziemu sądu apelacyjnego.

Wizytator: Bogusława Żuber

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Woźniak-Zendran Małgorzata Izabela Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA jednogłośnie 79 12
PRZECIW 0 6 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 6 1

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Izabela Woźniak-Zendran urodziła się w 1971 r. w Żarach. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. W latach 1995-1996 była zatrudniona na stanowisku referenta w Urzędzie Skarbowym w Żarach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Zielonej Górze złożyła we wrześniu 1998 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem l listopada 1998 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Żarach. Orzekała w wydziale cywilnym w wydziale pracy tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia l stycznia 200 l r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żarach. Orzekała w IV Wydziale Pracy. W okresie od l lipca 2003 r. do l lipca 2010 r. pełniła początkowo obowiązki, a następnie sprawowała funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa pracy dla sędziów sądów powszechnych organizowane przez Instytut Nauk Prawnych P AN we współpracy z Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. W okresie od l lipca 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. kandydatka pełniła obowiązki sędziego w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w wymiarze trzech sesji w miesiącu a od l lipca 2010 r. w pełnym wymiarze. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 października 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Orzekała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W latach 2014-2016 Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu kilkukrotnie delegował Panią Małgorzatę Izabelę Woźniak-Zendran do pełnienia obowiązków sędziego w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Od l listopada 2016 r. kandydatka pełni obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Orzekaw III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że za rekomendowaniem kandydatur Pani Małgorzaty Aleksandrowicz, Pana Ryszarda Stanisława Marchwickiego i Pani Małgorzaty Izabeli Woźniak-Zendran przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych kandydatów, doświadczenie orzecznicze uzyskane w pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego i w ramach udzielonych delegacji do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu oraz bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatury Pani Małgorzaty Aleksandrowicz, Pana Ryszarda Stanisława Marchwickiego i Pani Małgorzaty Izabeli Woźniak-Zendran, zostaną przedstawione z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Małgorzaty Izabeli Woźniak-Zendran zostały ocenione pozytywnie przez Panią Wiesławę Stachowiak - sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Zdaniem opiniującej, efektywność pracy i stabilność orzecznicza kandydatki są na wysokim poziomie. Pani sędzia stwierdziła, że kandydatka w całym okresie pracy wykazywała się dużym zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W ocenie sędziego wizytatora, Pani Małgorzata Izabela Woźniak-Zendran posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że będzie prawidłowo wykonywała obowiązki na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

Wizytator: Wiesława Stachowiak

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów