Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 34/2020

Sąd: Sąd Okręgowy w Kaliszu
Data posiedzenia: 8 stycznia 2020 – 10 stycznia 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 770 z 2019
Pobierz uchwałę:http://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&id...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 3
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 2

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Urbaniak Marek Jerzy pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 13
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Marek Jerzy Urbaniak urodził się w 1972 r. w Kaliszu. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył we wrześniu 1998 r. egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Z dniem l marca 1999 r. został mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 10 maja 2002 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 stycznia 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Orzeka w II Wydziale Karnym. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa karnego z wynikiem bardzo dobry. Od 15 marca 2016 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim, a z dniem l kwietnia 2018 r. objął funkcję Przewodniczącego tego wydziału. Z dniem 23 kwietna 2018 r. powierzono mu funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. W 2018 r. odbywał jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, orzekając w III Wydziale Karnym. Natomiast od l października 2019 r. przebywa na czasowej delegacji do orzekania w tym Sądzie (do 30 września 2020 r.). Jest autorem szeregu monografii z dziedziny prawa karnego. Zajmował się również pracą dydaktyczną w zakresie prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, filii w Kaliszu (lata 2002-2004), w Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi (lata 2002-2004) i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu (lata 2003-2013). Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała s1ę ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że wszyscy kandydaci uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji oraz opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Pani Joanna Urbańska-Czamasiak posiada najkrótszy staż orzeczmczy spośród wszystkich uczestników postępowania, gdyż została powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego w 2012 r. Pani Anna Izabela Zawiślak została powołana na stanowisko sędziego sądu reJonowego w 2003 r., a Pan Marek Jerzy Urbaniak w 2005 r. Mając na względzie porównywalny, a zarazem najdłuższy staż pracy orzeczniczej Pani Anny Izabeli Zawiślak oraz drugi pod względem długości staż orzeczniczy Pana Marka Jerzego Urbaniaka, pod uwagę wzięto doświadczenie zawodowe tych kandydatów. Oboje kandydaci nieprzerwanie orzekają w pionie karnym oraz pełnią funkcje administracyjne. Pani Anna Izabela Zawiślak pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego wydziału. Pan Marek Jerzy Urbaniak pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego wydziału, a następnie objął funkcję Przewodniczącego wydziału oraz Wiceprezesa Sądu. Posiada zatem bardziej różnorodne doświadczenie w sprawowaniu różnych funkcji kierowniczych w sądownictwie powszechnym. Zarówno Pani Anna Izabela Zawiślak, jak i Pan Marek Jerzy Urbaniak orzekali w ramach jednodniowych delegacji w sądzie wyższej instancji, jednak wybrany przez Radę kandydat od l października 2019 r. orzeka również stale, na podstawie czasowej delegacji, w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Pan Marek Jerzy Urbaniak posiada zatem większe doświadczenie orzecznicze zdobyte w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym od Pani Anny Izabeli Zawiślak. Dodatkowo Pan Marek Jerzy Urbaniak, jako jedyny z kandydatów, posiada stopień doktora nauk prawnych, jest autorem szeregu monografii z dziedziny prawa kamego oraz zajmował się pracą dydaktyczna na: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filii w Kaliszu, Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Wypełnia więc w zdecydowanie wyższym stopniu kryterium dorobku naukowego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt l ustawy o KRS. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego przez Pana Marka Jerzego Urbaniaka zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności pozytywna ocena kwalifikacji, dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca w zawodzie sędziego sądu rejonowego, zdobyte doświadczenie zawodowe w orzekaniu w ramach delegacji w sądzie okręgowym oraz w ramach pełnionych funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, a także uzyskanie przez tego kandydata tytułu doktora nauk prawnych oraz związana z tym praca naukowa i dydaktyczna.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Andrzeja Millera- sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu. Wyraził on pogląd, że pracę i orzecznictwo Pana sędziego Marka Jerzego Urbaniaka należy ocenić pozytywnie, a zwłaszcza stabilność jego orzecznictwa w latach 2018 i 2019. Wyniki przeprowadzonej oceny wskazują, że Pan sędzia posiada bardzo dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania tego prawa w praktyce. Jest on pracowity i systematyczny w wykonywaniu czynności, a jego poziom orzecznictwa jest bardzo dobry. Powyższe oraz prawie piętnastoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego pozwalają przyjąć, że spełnia wszystkie wymagania konieczne do wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Wizytator: Andrzej Miller

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Urbańska-Czarnasiak Joanna negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Joanna Urbańska-Czarnasiak urodziła się w 1975 r. w Gadzieszu Wielkim. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła we wrześniu 2004 r. egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 2 listopada 2004 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kępnie. Orzekała w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem l kwietnia 2005 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Orzekała w Wydziale Gospodarczym, a następnie w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lutego 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie. Orzekała w Wydziale Karnym i Wydziale Cywilnym. Z dniem l stycznia 2013 r. została przeniesiona na urząd sędziego Sadu Rejonowego w Kępnie, w którym orzekała w VII Zamiejscowym Wydziale Karnym. Z dniem l kwietnia 2013 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Orzekała w II Wydziale Karnym i I Wydziale Cywilnym. Z dniem l grudnia 2016 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu. Orzekała w VII Wydziale Karnym. Obecnie orzeka w II Wydziale Karnym i VIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała s1ę ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że wszyscy kandydaci uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji oraz opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Pani Joanna Urbańska-Czamasiak posiada najkrótszy staż orzeczmczy spośród wszystkich uczestników postępowania, gdyż została powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego w 2012 r. Pani Anna Izabela Zawiślak została powołana na stanowisko sędziego sądu reJonowego w 2003 r., a Pan Marek Jerzy Urbaniak w 2005 r. Mając na względzie porównywalny, a zarazem najdłuższy staż pracy orzeczniczej Pani Anny Izabeli Zawiślak oraz drugi pod względem długości staż orzeczniczy Pana Marka Jerzego Urbaniaka, pod uwagę wzięto doświadczenie zawodowe tych kandydatów. Oboje kandydaci nieprzerwanie orzekają w pionie karnym oraz pełnią funkcje administracyjne. Pani Anna Izabela Zawiślak pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego wydziału. Pan Marek Jerzy Urbaniak pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego wydziału, a następnie objął funkcję Przewodniczącego wydziału oraz Wiceprezesa Sądu. Posiada zatem bardziej różnorodne doświadczenie w sprawowaniu różnych funkcji kierowniczych w sądownictwie powszechnym. Zarówno Pani Anna Izabela Zawiślak, jak i Pan Marek Jerzy Urbaniak orzekali w ramach jednodniowych delegacji w sądzie wyższej instancji, jednak wybrany przez Radę kandydat od l października 2019 r. orzeka również stale, na podstawie czasowej delegacji, w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Pan Marek Jerzy Urbaniak posiada zatem większe doświadczenie orzecznicze zdobyte w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym od Pani Anny Izabeli Zawiślak. Dodatkowo Pan Marek Jerzy Urbaniak, jako jedyny z kandydatów, posiada stopień doktora nauk prawnych, jest autorem szeregu monografii z dziedziny prawa kamego oraz zajmował się pracą dydaktyczna na: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filii w Kaliszu, Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Wypełnia więc w zdecydowanie wyższym stopniu kryterium dorobku naukowego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt l ustawy o KRS. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego przez Pana Marka Jerzego Urbaniaka zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności pozytywna ocena kwalifikacji, dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca w zawodzie sędziego sądu rejonowego, zdobyte doświadczenie zawodowe w orzekaniu w ramach delegacji w sądzie okręgowym oraz w ramach pełnionych funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, a także uzyskanie przez tego kandydata tytułu doktora nauk prawnych oraz związana z tym praca naukowa i dydaktyczna.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Pana Krzysztofa Patynę - sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu. Podkreślił on, że Panią Joannę Urabńską-Czarnasiak cechuje pracowitość i sumienność. Zarówno wyniki kontroli akt spraw, jak i dane statystyczne przemawiają za tym, że poziom wiedzy prawniczej, pracowitość, systematyczność, umiejętność organizowania pracy i umiejętność podejmowania decyzji uzasadniają przekonanie, iż kandydatka ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego i spełnia wszelkie ustawowe wymogi do zajmowania tego stanowiska.

Wizytator: Krzysztof Patyna

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Zawiślak Anna Izabela negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA pozytywna opinia 0
PRZECIW 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Anna Zawiślak urodziła się w 1974 r. w Kaliszu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w kwietniu 2001 r. egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem l lipca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Pleszewie. Orzekała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 października 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pleszewie. Kontynuowała orzekanie w II Wydziale Karnym. Od l stycznia 2007 r. była delegowana na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, gdzie orzekała w II Wydziale Karnym. Z dniem 23 kwietnia 2007 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu. Orzekała w: II i VII Wydziale Karnym oraz w VIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń. Od l września 2014 r. orzeka nieprzerwanie w II Wydziale Karnym tego Sądu, a od 10 listopada 2015 r. sprawuje funkcję Zastępcy Przewodniczącego wydziału. W roku 2018 odbywała jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Kaliszu w III Wydziale Karnym. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocemone przez Panią Elżbietę Kwaśniewską- sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu. Stwierdziła ona, że Pani sędzia Anna Zawiślak posiada w pełni kwalifikacje do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Jest osobą sumienną i pracowitą. Posiada wysoki poziom wiedzy z zakresu prawa kamego materialnego i procesowego oraz biegłość stosowania prawa w praktyce. Do wykonywania pracy na tym stanowisku predestynują kandydatkę także dobre wyniki postępowania odwoławczego i doświadczenie zawodowe. Opiniowana posiada prawidłowe relacje ze współpracownikami oraz przełożonymi. Sędzia oceniająca podkreśliła, że kandydatka wykonuje dodatkowo obowiązki Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Kamego oraz była dwukrotnie delegowana do pełnienia obowiązków w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała s1ę ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że wszyscy kandydaci uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji oraz opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Pani Joanna Urbańska-Czamasiak posiada najkrótszy staż orzeczmczy spośród wszystkich uczestników postępowania, gdyż została powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego w 2012 r. Pani Anna Izabela Zawiślak została powołana na stanowisko sędziego sądu reJonowego w 2003 r., a Pan Marek Jerzy Urbaniak w 2005 r. Mając na względzie porównywalny, a zarazem najdłuższy staż pracy orzeczniczej Pani Anny Izabeli Zawiślak oraz drugi pod względem długości staż orzeczniczy Pana Marka Jerzego Urbaniaka, pod uwagę wzięto doświadczenie zawodowe tych kandydatów. Oboje kandydaci nieprzerwanie orzekają w pionie karnym oraz pełnią funkcje administracyjne. Pani Anna Izabela Zawiślak pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego wydziału. Pan Marek Jerzy Urbaniak pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego wydziału, a następnie objął funkcję Przewodniczącego wydziału oraz Wiceprezesa Sądu. Posiada zatem bardziej różnorodne doświadczenie w sprawowaniu różnych funkcji kierowniczych w sądownictwie powszechnym. Zarówno Pani Anna Izabela Zawiślak, jak i Pan Marek Jerzy Urbaniak orzekali w ramach jednodniowych delegacji w sądzie wyższej instancji, jednak wybrany przez Radę kandydat od l października 2019 r. orzeka również stale, na podstawie czasowej delegacji, w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Pan Marek Jerzy Urbaniak posiada zatem większe doświadczenie orzecznicze zdobyte w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym od Pani Anny Izabeli Zawiślak. Dodatkowo Pan Marek Jerzy Urbaniak, jako jedyny z kandydatów, posiada stopień doktora nauk prawnych, jest autorem szeregu monografii z dziedziny prawa kamego oraz zajmował się pracą dydaktyczna na: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filii w Kaliszu, Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Wypełnia więc w zdecydowanie wyższym stopniu kryterium dorobku naukowego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt l ustawy o KRS. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego przez Pana Marka Jerzego Urbaniaka zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności pozytywna ocena kwalifikacji, dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca w zawodzie sędziego sądu rejonowego, zdobyte doświadczenie zawodowe w orzekaniu w ramach delegacji w sądzie okręgowym oraz w ramach pełnionych funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, a także uzyskanie przez tego kandydata tytułu doktora nauk prawnych oraz związana z tym praca naukowa i dydaktyczna.

Opinia wizytatora

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Elżbietę Kwaśniewską- sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu. Stwierdziła ona, że Pani sędzia Anna Zawiślak posiada w pełni kwalifikacje do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Jest osobą sumienną i pracowitą. Posiada wysoki poziom wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz biegłość stosowania prawa w praktyce. Do wykonywania pracy na tym stanowisku predestynują kandydatkę także dobre wyniki postępowania odwoławczego i doświadczenie zawodowe. Opiniowana posiada prawidłowe relacje ze współpracownikami oraz przełożonymi. Sędzia oceniająca podkreśliła, że kandydatka wykonuje dodatkowo obowiązki Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Kamego oraz była dwukrotnie delegowana do pełnienia obowiązków w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Wizytator: Elżbieta Kwaśniewska

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów