Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 748/2016

Sąd: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Data posiedzenia: 15 listopada 2016 – 18 listopada 2016
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 292 z 2016
Pobierz uchwałę:http://krspl.home.pl/bip/files/2016-11-1...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 4
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 3

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Jęksa Sławomir negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 15 1
PRZECIW 2 14 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Sławomir Jęksa urodził się w 1966 r. w Szczecinie. Od listopada 1992 r. wykonuje nieprzerwanie czynności orzecznicze w sądach powszechnych, początkowo na stanowiskach asesora sądowego i sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu, a obecnie od grudnia 1996 r. na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. W Sądzie Okręgowym w Poznaniu orzekał kolejno w III Wydziale Karnym oraz w IV Wydziale Karnym Odwoławczym, w którym obecnie wykonuje obowiązki sędziowskie.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
2. Kosiński Eryk negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 2 0
PRZECIW 5 25 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 3 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pan Eryk Kosiński urodził się w 1968 r. w Gnieźnie. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z 25 listopada 2008 r., na podstawie rozprawy habilitacyjnej "Rodzaje i zakres sektorowych wyłączeń zastosowania ogólnych reguł ochrony konkurencji". Zdobył bardzo duże doświadczenie w pracy naukowodydaktycznej na uczelniach wyższych, w tym przede wszystkim na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w którym obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Był zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie. Systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach naukowych. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu prawa gospodarczego i ochrony konkurencji.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
3. Świerczak Monika pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 17 12
PRZECIW 5 12 0
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 1 2

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Monika Świerczak urodziła się w 1965 r. w Słupsku. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą. W okresie od 27 września 1993 r. do 30 września 1994 r. była zatrudniona na stanowisku starszego referenta w Izbie Skarbowej w Poznaniu. Po ukończeniu aplikacji administracyjnej, z dniem l października 1994 r. została mianowana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu na stanowisko inspektora w Izbie Skarbowej w Poznaniu. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej, we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem ogólnym dobrym i na tej podstawie została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Z dniem l października 1998 r. została przeniesiona przez Dyrektora Izby Skarbowej na stanowisko starszego specjalisty w Wydziale Podatków Pośrednich, a następnie z dniem l lutego 1999 r. została awansowana na stanowisko radcy prawnego w tym Wydziale. W związku ze zmianami struktury organizacyjnej Izby Skarbowej w Poznaniu, z dniem l sierpnia 2004 r. kandydatka została przeniesiona na stanowisko radcy prawnego w Zespole Radców Prawnych, a następnie z dniem l stycznia 2007 r. na stanowisko radcy prawnego w ramach Wieloosobowego Stanowiska Obsługi Prawnej. Od l lutego 2007 r. pełni funkcję osoby kierującej tą jednostką organizacyjną Izby Skarbowej w Poznaniu. Od 14 czerwca 2004 r. kandydatka jest także zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w Pierwszym Wielkopolskim Urzędzie Skarbowym w Poznaniu. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych m.in. przez Izbę Skarbową w Poznaniu.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Moniki Świerczak zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności jej wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacji, przedstawione rekomendacje i opinie służbowe, bardzo duże praktyczne doświadczenie związane ze stosowaniem prawa administracyjnego (podatkowego) oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. W ocenie Rady pozostałe kandydatury, na podstawie materiałów zgromadzonych w toku postępowania nominacyjnego, posiadają niższe kwalifikacje do objęcia urzędu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Opinia wizytatora

Z oceny tej wynika, że wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego, procesowego i judykatury. Pisma procesowe i opinie prawne sporządzane przez kandydatkę cechuje rzetelność, wnikliwość, a ponadto są one redagowane w sposób jasny, logiczny i zrozumiały dla odbiorcy. Zawsze jest wszechstronnie przygotowana do spraw, w których występuje przed sądem w charakterze pełnomocnika procesowego. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, zarówno na sali rozpraw, jak i poza nią. Sprawnie kieruje pracą innych radców prawnych zatrudnionych w Izbie Skarbowej w Poznaniu. Wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Dotyczy to zarówno prawa materialnego, zwłaszcza podatkowego, jak i prawa procesowego. Zna także procedurę sądowoadministracyjną, którą potrafi bardzo dobrze stosować w praktyce

Wizytator: Katarzyna Wolna- Kubicka

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów
4. Witkowicz- Grochowska Katarzyna Mirosława negatywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 0 8 0
PRZECIW 5 17 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 0 5 13

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Katarzyna Mirosława Witkowicz-Grochowska urodziła się w 1972 r. w Bydgoszczy. W latach 1997-2004 pracowała poza wymiarem sprawiedliwości na stanowiskach doradcy prawnego, kolejno w Kancelarii Prawnej i Ekonomicznej "Lexus" w Poznaniu oraz ERNST & YOUNG Oddział w Poznaniu. Od października 2004 r. do stycznia 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Od l lutego 2006 r. pracuje jako referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów