Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa

wróć do pełnej listy uchwał

Uchwała KRS nr 522/2020

Sąd: Sąd Apelacyjny w Katowicach
Data posiedzenia: 7 lipca 2020 – 10 lipca 2020
Obwieszczenie: Monitor Polski poz. 415 z 2019
Pobierz uchwałę:https://bip.krs.pl/index.php?c=getfile&i...
Liczba wolnych stanowisk: 1
Liczba kandydatów: 1
Liczba obsadzonych stanowisk: 1
Liczba odrzuconych kandydatów: 0

Lista kandydatów

l.p. nazwisko i imiona wykonywany zawód decyzja
1. Andrzejewska Małgorzata Iwona sędzia pozytywna
GŁOSOWANIE w kolegium w zgromadzeniu sędziów w KRS
ZA 3 12
PRZECIW 0 1
GŁOSY WSTRZYMUJĄCE 1 6

Sylwetka kandydata (z uchwały KRS)

Pani Małgorzata Iwona Andrzejewska urodziła się 19 lutego 1969 r. w Tarnowskich Górach. W 1993 r. ukończyła z wynikiem dobrym studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, złożyła w 1995 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 listopada 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, gdzie skierowano ją do orzekania w VI Wydziale Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Od 1 kwietnia 1999 r. do 30 czerwca 2001 r. była delegowana do pełnienia obowiązków orzeczniczych w XVIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 marca 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 maja 2001 r. kandydatkę przeniesiono do Sądu Okręgowego w Gliwicach, gdzie do chwili obecnej orzeka w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jednocześnie od 1 czerwca 2001 r. pełniąc funkcję wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Na podstawie delegacji do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Katowicach udzielonej przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach kandydatka wykonywała obowiązki orzecznicze: 23 maja 2014 r.; 28 listopada 2014 r., 28 września 2015 r., 11 marca 2016 r., 8 lipca 2016 r., 18 listopada 2016 r., 2 grudnia 2016 r., 24 lutego 2017 r., 28 kwietnia 2017 r., 23 czerwca 2017 r., 18 stycznia 2019 r., 29 marca 2019 r. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, a także przez studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy ukończone w 2010 r. z wynikiem bardzo dobrym oraz z zakresu retoryki i kreowania wizerunku dla prawników ukończone w 2013 r. z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka prowadziła także wykłady z zakresu prawa pracy dla aplikantów sądowych w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach, wykłady w Okręgowym Inspektoracie Pracy, a także wykłady dla sędziów, asesorów oraz urzędników.

Uzasadnienie wyboru przez KRS

Pani Małgorzata Iwona Andrzejewska posiada prawie piętnastoletnie doświadczenie orzecznicze, rozległą wiedzę prawniczą, którą wykorzystuje podczas rozpoznawania spraw o różnej problematyce i stopnia skomplikowania. Wykonywanie obowiązków orzeczniczych kandydatka łączy z pełnieniem funkcji sędziego wizytatora, a także z działalnością dydaktyczną aplikantów sądowych, sędziów, asesorów sądowych, urzędników sądowych oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez liczne szkolenia oraz ukończone studia podyplomowe. Kwalifikacje Pani Małgorzaty Iwony Andrzejewskiej zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w ocenie sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego. Wynika z niej, że orzecznictwo kandydatki prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, wysoki wskaźnik stabilności orzecznictwa, wysoki poziom uzasadnień orzeczeń, które są sporządzane terminowo. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Iwony Andrzejewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe (obejmujące także wykonywanie czynności orzeczniczych w sądzie apelacyjnym w ramach delegacji), potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną, a także opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Opinia wizytatora

podkreśliła, że kandydatka niewątpliwie posiada kwalifikacje do pełnienia stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego. Powyższy wniosek uzasadniają przedstawione dane statystyczne, jak również wyniki lustracji rozpoznawanych spraw. Opiniowana swoją pracę wykonuje rzetelnie i terminowo. Bardzo dobra sprawność postępowania świadczy o należytym przygotowaniu rozpraw. Nie budzi żadnych zastrzeżeń sposób prowadzenia postępowania dowodowego, formułowania sentencji orzeczeń. Jej orzecznictwo prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, zarówno co do podstaw materiałnoprawnych, jak i ze strony procesowej. Podkreślenia wymaga stabilność orzecznictwa, jak i wysoki poziom uzasadnień orzeczeń, a także terminowość sporządzania uzasadnień. Opiniująca zwróciła uwagę na liczbę odbytych szkoleń, ukończenia studiów podyplomowych, co świadczy o szczególnej dbałości o nieustanne podnoszenie swych kwalifikacji zawodowych. Zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe, duża wiedza, fakt rozpoznawania spraw o różnej problematyce, w tym także orzekanie w drugiej instancji, w pełni pozwalają na uznanie, że opiniowana sprosta obowiązkom na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego. Opiniowanej nie zwrócono żadnej uwagi na uchybienie w zakresie sprawności postępowania, jak też nie udzielono wytyku za oczywistą obrazę przepisów. W okresie objętym oceną w rozpoznawanych przez opiniowaną sprawach nie wniesiono skargi na przewlekłość postępowania w trybie przepisów ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2018 r. poz, 75, ze zm.). W żadnej ze spraw nie stwierdzono również niezgodności orzeczenia z prawem.

Wizytator: Antonina Grymel

 Przeczytaj uzasadnienie wyboru i opinie wizytatorów